Beslenme Ekolojik Yaşam Kategorisiz Yemek

Zeytinyağlı pırasa

12aralık2013 015Bizim evimizde esas olan mevsimine göre beslenmektir. Yemek seçmediğimiz için bizim mutfakta yaz olmuş kış olmuş fark etmez; güzel bir sebze yemeği mutlaka pişer. Pazara gittiğimde almadan dönemediğim bir sebze var ki o da pırasa. Hele bir de incecik pırasa bulursam bir iki gün salatanın içinde çiğ olarak mutlaka kullanırım. Pırasanın çorbası, salatası, dolması, böreği de olsa zeytinyağlı pırasa pırasanın en güzel halidir. Yazarken bile bol limonlu zeytinyağlı pırasayı canım istedi.

Pırasa temiz gibi görünse de katlarının arasında çamur kalabiliyor. Bu nedenle dilimledikten sonra büyükçe bir kâsenin içinde bol su ile yıkıyorum. Zeytinyağlı pırasa gözünüze nasıl hoş geliyorsa pırasalarınızı öyle doğrayın; ister uzun uzun ister halkalar halinde. Doğrama şeklimiz lezzeti doğrudan etkilemiyor ama yemeğe  bakınca iştahımızı artırmalı, öyle değil mi?

Soğanları çok minik doğramıyorum, zeytinyağlı yemekte piyazlık doğramayı tercih ediyorum. Bütün zeytinyağlı yemeklerde olduğu gibi öncelikle zeytinyağında soğanları kavuruyorum. Bu arada kesme şekeri atıyorum içine ve minik bir rendeyle çok az zencefil rendeliyorum. Zencefil rendesini çok yaparsanız yemeğiniz acımsı olabilir, aman buna dikkat edin. Soğanlar pişince havucu ekliyorum havucun hafif pişmesini bekliyorum. Pırasayı nasıl doğradıysanız havuçları da aynı şekil doğramaya özen gösterirseniz yemeğiniz daha güzel görünür.  Havucu da biraz kavurduktan sonra pırasayı ekliyorum ve bir iki kez karıştırarak hafif kavuruyorum. Pırasa kavrulurken tencerenin dibinde kalacak kadar su ekleyerek yemeği yaklaşık on dakika pişiriyorum. Sudan geçirerek süzdüğüm pilavlık bulguru da tencereye ekledikten sonra yemeği bir iki kez karıştırıyorum. İki su bardağı sıcak su, bir limonun suyunu ve tuzu da ekleyerek tencerenin kapağını kapatıyorum. Pırasa suyunu çekip iyice piştiğinde ocağın altını kapatıyorum ve bir limonun suyunu ilave ederek dinlenmeye bırakıyorum. Gönlünüz nasıl çekerse; ister ılık ister soğuk zeytinyağlı pırasanız servise hazır…

Malzemeler:
1 kg. pırasa
2 tane orta boy kuru soğan
3 tane havuç
1 su bardağı pilavlık bulgur
Zeytinyağı
1 tane kesme şeker
2 su bardağı sıcak su
Zencefil
2 tane limon
Tuz

Afiyet bal olsun.

Aynur Kalkan

ALTERNATİF ANNE YAZARI | Ankara'da eşi ve oğlu ile eğlenceli bir hayat sürüyor. 39 yaşında, sevgilisi ile 14 yıldır evli, 15 Mart 2007 tarihinden bu yana anne. Gazi Üniversitesi Ekonometri bölümünden mezun, yirmi sene durmaksızın çalıştı. Oğlum okula başlıyor dedi ve 01 Temmuz 2012 tarihinde iş hayatına mola verdi. Yollarda olmayı, oğlu ile vakit geçirmeyi, kitapları, oyuncakları, kuşları, gökyüzünü, ağaçları, çocukları, dağları, denizleri, mutfakta olmayı, yemek yemeyi, evi saran kek kokusunu, çiçekleri, evini, gün doğumunu, şiirleri, gün batımını, kalabalık sofraları, yazmayı, konuşmayı, sokakları çok seviyor. Mutlu ve özenli sofraların aile olmanın gereklerinden olduğuna inanıyor. Misafir için ayrılmış bir yemek takımları yok, her gün bayram kendisine..

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız