Bebek Kategorisiz

Yürüme yardımcısı mı? Yürüteç mi?

YARIŞÇI_MAMATOYZ
Neden yürüteçler yerine yürüme yardımcısı?

YARIŞÇI_MAMATOYZ

Bebeğimiz doğumundan bu yana büyürken bir takım süreçlerden; kritik dönemlerden (zihinsel, psikomotor, bedensel vb) geçer. Bizi heyecanlandıran bir gelişim göstergesi de ilk adımlarıdır. Peki dört gözle beklediğimiz bu süreci nasıl oluyor da yürüteç gibi hareket özgürlüğünü kısıtlayan, kazalara sebep olan, motor (kas) becerilerinin gelişmesine ket vuran, fiziksel olumsuzluklara sebep olan, beden farkındalığının oluşmasına ve vücut koordinasyonunun yeterince gelişmesine engel olan, zihinsel olarak neden sonuç ilişkisi kurmasına yardımcı olmayan tek amaçlı yalnızca geçici bir dönem kullanabileceği bir araçla köstekliyoruz.

Günümüzde güvenli sokaklar, parklar, geniş bahçeleri olan evler yok. Çoğumuz apartman dairesinde eşyalar, mobilyalar arasında çocuk büyütüyoruz. Dolayısıyla çocuğumuzun gelişimini olumlu desteklemek için alacağımız oyuncak ve araç-gereçlere dikkat etmeliyiz.

Neden yürüteçler yerine yürüme yardımcısı? Çünkü adı üstünde yardımcı, yani yürüten değil! Yürümeye yardım eden. Çocuğun gelişimine uygun olarak çocuk tarafından yönetilebilen ve çocukla büyüyebilen, uzun zaman beraber olabileceği bir araçtır yürüme yardımcıları.

Anılarımız hep canlı kalsın istemez miyiz? Bebeklik çocukluk anlarını hatırlatan en mutlu zamanlar değil midir oyuncaklarla geçen anlar? Ve anneler ve babalar içinde en önemlisi dayanıklılığı, sağlığa zararsız olması, güvenli olması değil midir? İşte bu yüzden oyuncak seçiminde her zaman olduğu gibi yürüme yardımcısı alırken de ahşaptan doğal ürünlerden yana olmalıyız en kıymetlimiz için.

9.aydan itibaren ayaklanan ve çevresine karşı dikkati en üst düzeyde olan yavru karıncalarımız için özgürlük, başarabilme, özgüven, keşif, macera, merak ve daha fazlasını barındıra oyun ve oyuncaklar olmalı yaşamlarında. İşte bu yüzdendir ki ebeveynler bu aylardan itibaren ciddi bir arayışa girerler. Deneyimlemiş bir anne ve bir uzman olarak görüşlerim tavsiye niteliğindedir. Mutlu ve oyun dolu zamanlar dileğiyle…

MAMATOYZ

Nurgül Ayşe TEZCAN KOÇER

1987 Eskişehir doğumlu Anadolu üniversitesi eğitim fakültesi Okulöncesi Öğretmenliği (2009) ve aynı zamanda Anadolu üniversitesi Halkla ilişkiler (2009) mezunu olup, 2009 yılından bu yana istanbul’da öğretmenliğe devam etmekteyim. 20011-2013 yıllarında belediyenin yaygın eğitim veren kurumlarnda yetişkinlere yönelik çocuk gelişimi dersinde eğitimci olarak görev aldım. 2013 yılında sevdiğim adamla evlendim. 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Eğitim yönetimi ve denetimi bölümünde yüksek lisansımı tamamladım. 2014 yılında hayatımı renklendirecek yavru karıncamın müjdesini aldım. Kendi adıma cesur bir karar alarak bebeğimi kucağıma almak için ABD New York şehrine gitmeyi tercih ettim.Eylül 2014’ten beri bebeğimin bana öğrettikleriyle bildiklerimi harmanlamaya çalışan bir anneyim.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız