Ekolojik Yaşam

Yıkanabilir bebek bezleri ile ilgili merak edilenler

Yıkanabilir bezlerle tüm bilmeniz gerekenler bu yazıda.

baby-19261_1280Bebeğiniz için yıkanabilir bebek bezlerinden kullanmalı mısınız? Çok fazla iş olur mu ve çok mu pis olur diye korkuyor musunuz? Piyasada çok çeşitli yıkanabilir bebek bezi ve harika aksesuarları mevcut artık ve bez kullanımını kolaylaştırıyor. Fakat, yine de siz ve aileniz için en iyi seçenek mi acaba?

İlk bebeğim küçükken ilk bez denemelerimin fiyasko ile sonuçlandığını hatırlıyorum da pamuklu bezleri kullanmamı 1 sene engellemişti. Tekrar denediğimde ve olayı iyice anladığımda nasıl bu kadar tökezlediğime şaşırmıştım. Alttaki çıkardığım sorular en çok sorulan sorulardan ve sizin için cevabını çıkardım. Merak edene çok iyi bir rehber olacağını düşünüyorum.

#1: Bütün gün ev dışında iken nasıl yıkanabilir bebek bezi kullanabilirim?

Tek ihtiyacınız olan eve götürmek için su geçirmez bir ıslak çanta. Bir çok müşteri çocuklarını kreşe bile pamuklu bezlerle gönderiyor. Bakımı yapan kişiye büyük bir ıslak çanta sağlıyor ve her akşam eve bu çantayı götürüyor.

#2: En iyi yıkama yöntemi nedir?

Emzirilen yenidoğan bebeklerin bezleri doğrudan bez kovasına gider. Yıkama zamanında, soğuk bir durulama öneriliyor, sonra uzun sıcak bir yıkama tabii az deterjanla (çamaşır makinesinde de 30 derecede yıkanabilir) elde yıkıyorsak sonrasında ekstra bir durulama gerekli olur. Kurutucuda veya bir yere asarak kurutulabiliyor.

Bebekler katı gıdaya başladığında, katı kakaları tuvalete akıtıp sonra bez kovasına atıyorsunuz. Çok pis bezler için satılan bez spreylerinden alıp sıkılması tavsiye ediliyor. İçine doğada çözülebilen pamuklu ara bezlerinden de kullanabilirsiniz. Böylece bebek kaka yaptığında sadece bu bezleri çıkarıp tuvalete atabilirsiniz. Sonra bezi yıkama kovasına atarsınız.

#3: Pamuklu Bezlere geçmekle ortalama ne kadar kazanıyoruz?

Bu, annelerin pamuklu bezlerden alırken tamamen hangi çeşit aldığına göre değişir. Yılda yaklaşık 1000$ karınız olması bekleniyor.

Bebekler genelde 2.5 ile 3 yaş arası tuvalet eğitimi alıyorlar, yani çocuğunuz tuvalete gitmeye başlamasına kadar yaklaşık 2500-3000$ arası kazanıyorsunuz. Çevreye olan katkınızı saymıyorum bile. İçindeki kimyasalları yazmak başka bir yazının konusu olsun.

Eğer tamamen organik almayı seçerseniz biraz para harcarsınız ama hala 2000$ kadar bir karınız olur. Pamuklu ile iki çocuk bile büyütebilirsiniz hatta satabilirsiniz veya bağışlayabilirsiniz (ben işim bitince öyle yapacağım).

#4: Pamuklu bezler kullanarak bebeğim hangi kimyasallara maruz kalmayacak ve bu neden önemli?

Tek kullanımlık bebek bezlerinin de içinde bulunduğu beyazlatılmış kağıt ürünleri kanserojen Dioxin’den bir parça bulundurur. Aynı zamanda yüksek toksik kirletici TBT de içeriyorlar. Bezlerdeki emici jel benzeri madde ise sodyum poliakrilat denilen bir kimyasal madde. Bir çok bezi firması da içine alerjik reaksiyona neden olabilen parfümler ve kumaş boyaları ekliyor.

Çevresel Sağlık Arşivlerinde yapılan bir araştırmaya göre bez emisyonları farelerde astım benzeri durumlar ve kimyasal birleşimleri duyusal ve akciğer hassasiyetleri ve nefes alma problemleri yaratmış.

Tek kullanımlık bezlerdeki kimyasalların etkileri üzerine henüz uzun vadeli bir araştırma yapılmadığından çok iyi bilmiyoruz. Fakat bir anne olarak, çocuklarımın çevresel kirleticiler ve kimyasalları maruziyetini elimden geldiğince azaltmak istiyorum. Pamuklu bezler bunu yapmanın kolay bir yolu.

#5: Tek kullanımlık bezlerin doğada çözünmesi ne kadar sürüyor?

Çöp atığında, yüzlerce yıl. Kimse tam olarak bilmiyor, çünkü tek kullanımlık bezler yaklaşık 50 yıldır ortalıkta.

#6: Çok hassas cildi olan bebekler için ne çeşit bir pamuklu bez tavsiye edersiniz?

Eğer bebek sentetik elyafa duyarlıysa, doğal elyaflı pamuk veya üzeri yünlü kenevir bezlerden oluşan bir sistem tavsiye ederim.

Eğer bebek ıslaklığa duyarlı ise, kuru kalan ara bezi kullanan bir sistem tavsiye ederim.

#7: Çok aktif bir bebek için ne çeşit bir bez tavsiye edersiniz?

Hepsi tüm bebekler için uygun, bebeğinizin vücuduna uygun bir tane bulsanız yeterli.

#8: Yeni başlayanlar için en kolay ve uygun pamuklu bezler hangileri?

Bence deneme paketlerinden alıp denemeliler. Çünkü kullandıkça daha gelişmiş sistemli olanlar tercih edilebiliyor.

#9: Yenidoğan bebeğim için kaç adet bez almam gerekir?

Yenidoğan bebekler ilk zamanlarda günde 12-14 arası bez kirletirler. İlk başta 36 bez ve 6-9 örtü tavsiye ediyorum. İlk aylarda yenidoğanlara uygun bezler kullanılması daha iyi olur tabi. 9 kg civarı medium bebek bezine uygun hale gelir. Bu bebek bezleri tuvalet eğitimi işini de kolaylaştıracaktır.

# 10: Bez astarlarındaki PUL (Polyurethane laminated) toksik midir?

PUL toksik değildir fakat herhangi bir polyesteri çevreye dost da değildir. PUL’un PVC ile karıştırılmaması gerekir çünkü PVC daha az stabil bir polimerdir ve kaçınılması gerekir.

Çevreye tamamen dost ve kimyasal olmayan beze geçmek isteyenler organik pamuklu bez almalılar. Eğer polyester ürünler alınsa bile çöpe giden binlerce plastik bez yerine 24-36 adet bez kullanıyor olduğunuz için kendinizi iyi hissedebilirsiniz.

Yıkanabilir bezlere geçerken ebeveynlerin bilmesi gerekenler

Bez kullanma şeklinizi değiştirmeyi düşünmek değiştirmekten daha zordur. Bir kere bezlerinizi alıp onları kullanmaya başlayınca düşündüğünüzden daha kolay olduğunu göreceksiniz.

Pamuklu bezlere geçtikten sonra bir daha öbür bezdeki gibi kaka taşma krizi yaşamadık – bu beklenmedik ve büyük bir fayda idi.

Doğru deterjan kullanmak önemlidir – sadece küçük bir parçaya ihtiyacınız var ve mümkünse optik beyazlatıcılardan, parlatıcılardan, yumuşatıcılardan ve tercihen kokululardan, renklendiricilerden ve enzimlerden arınmış bir tane olmalıdır.

Daha fazla soru için, ekoanne@hotmail.com’a mail atabilirsiniz.

Bu yazı Alternatif Anne’de ilk 17 Mayıs 2011 tarihinde yayımlanmıştır.

Esra Erdoğan

1977 doğumlu. Evli ve 2 çocuk annesi. Seyahat etmeyi, yeni maceralar denemeyi, fotoğraf çekmeyi, yazmayı ve okumayı çok seviyor. Yeniliklere açık, kendini unutmayan, kendini eğiten anneleri örnek alıyor. Kalabalık bir aile istemesi, çocukları çok sevmesi ve kendi de çocuk ruhlu olması onu anne olmaya itti.

2 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız