Teknoloji

Yazarken sesi çıkmayanlar

Yazarken sesi çıkmayanlar

Böyle bir nesil var. Yazıyor ama sesi çıkmıyor. Misal, kendisine “aferin, güzel olmuş” diye yazıyorsun, sana “ck ck tsk” diye bir yanıt geliyor. Duymuyorsun haliyle… Çünkü sesli harf yok. Böyle sessiz sessiz yazıyor. Duymadığın için de “Efendim?” diyorsun ama onun için o kadar doğal ki kendi yazdığı, bu sefer de o anlamıyor neden efendim dediğini… Birimiz bağırıyor, öteki sessiz…

Türkçe’de hepi topu 8 tane olan bu sesli harfler ile ne zorunuz var arkadaşlar? Neden bu kadar dışlıyorsunuz onları? Ananıza mı sövdüler? Bacınıza yan gözle mi baktılar? Sizi bir tenhada mı sıkıştırdılar? Ne yaptı bu 8 kişilik sesli çete? Malınızı mülkünüzü mü gasp etti? Nedir?

Hayır madem bu kadar tasarruf meraklısı birisiniz, o zaman kalan 21 sessiz harfi kullanmayın. Hem daha çok tasarruf etmiş olursunuz hem de en azından sesli çıkar yazdıklarınız. Kaldı ki bu tasarruf denen şeyi, hayatınızın diğer alanlarında pek görmek de mümkün değil.

Türkçe; zengin bir dildir merak etmeyin. Siz sesli harfleri kullansanız da bir zarar vermezsiniz bu dile… Gelecek nesillere de sesli harf kalsın diyerek, bu kadar kısıtlı kullanmanıza gerek yok. Yıpratmayın bu kadar kendinizi… Size de yazık, zorunlu sağır haline gelen bana da yazık.

Bu gidişle gelecek kuşaklar, Türkçe’de bir sesli harf çetesi olduğundan habersiz büyüyecekler. Sesli harfler daha az kullanıldıkça, işte hep daha az çıkacak sesimiz. Kimse duymayacak cümlelerinizi… mdt lyrm deseniz, kimse yardımınıza gelemeyecek mesela… Aman diyeyim!

Konuk Yazar

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız