Beslenme Güzellik Kategorisiz Psikiyatrist Yemek Yetişkin Psikolojisi

Bikini diyetiniz sizi şişmanlatmasın!

Woman making food choice --- Image by © FBP/Tetra Images/Corbis
Bu yaz yapacağınız diyet sizi şişmanlatıyor olmasın!

Woman making food choice --- Image by © FBP/Tetra Images/Corbis

Yalnızca bu aylarda değil, tüm sene boyunca kalori hesapları, kilo verme yöntemleri hakkında konuşup duruyoruz. Bu konuşmalar kilo vermemizi sağlasaydı bir yararı olurdu. Ama ne yazık ki, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ortalama kilolar giderek artıyor. Hepimizin içinde bulunduğu yemek ve diyet psikolojisinin buna neden olduğunu düşünüyorum.

Peki bu psikoloji nedir?

İnsanların çok büyük bir çoğunluğu, beynimizin hayatta kalacak şekilde planlanmış olması nedeniyle yemek yemekten zevk alıyor. Ama bugün dünyada milyonlarca insan yaktığından daha fazla yiyor ve insanlar gittikçe şişmanlıyor.

Düşünsenize, gittiğimiz restoranlarda porsiyonlar büyüyor, bizler daha az hareket eder oluyoruz, bir çok insan kilolu ama medyada çekici ve güzel olarak gösterilen kadınlar ve erkekler hep incecik.

Peki biz ne yapıyoruz? İncecik olduğumuzun, düz karınlarımızla bikinilerimizin içinde olduğumuzu hayal ediyor, kısa sürede öyle görünebilmek için aç geziyor ve düşük kalorili diyetler yapıyoruz.

Biz az yedikçe, yiyecekler gözümüze daha da çekici görünmekle kalmıyor, bu eziyet bittiğinde rahatça istediğimizi yiyebileceğimiz günlerin hayalini kurmaya başlıyoruz.

Uzun süredir mahrum kaldığımız şeyler gözümüze daha güzel görünmeye başladığı için, kendimize biraz yemek izni verdiğimizde özlediğimiz her şeyi aşırı miktarlarda yiyiyoruz.  Aylarca irademize çektirdiğimiz çile ve vücudumuzun hormon dengelerini sağlamak için daha çok yememizi istemesiyle de “Dur” deme gücümüz kalmıyor.

Sonucunda da hızla kilo almaya başlıyoruz. Diyet yaptığımız günlerin yorgunluğu da üzerine eklenince kilomuz da iştahımız da her sene artmış oluyor. Uzun açlıklar ve sonrasında gelen aşırı yemek yüzünden birtakım yeme bozuklukları açısından riske girmemiz de cabası.

Öyleyse ne yapacağız? İlk önce, kendimizi ‘’ideal kilo ve görünüm’’ standartlarımız bakımından sorgulamak. Ayrıca kendimiz için en sağlıklı kiloya makul bir sürede ulaşmak da önemli. Sırf tatil rezervasyonunuz 1 ay sonrasına olduğu için 10 kiloyu birden vermeye çalışmanız doğru olmayacaktır.

Bir de “diyet kafasından” kaçınmak gerekiyor. Uzun süre kalori hesabı yapıp, bazı yiyeceklerden kendimizi tamamen mahrum bırakmamız, bizi yemek yemek konusunda daha takıntılı bir hale getirebiliyor. Aynı mantığı, diyeti bozduğumuzda “Nasılsa diyet bozuldu, bol bol yiyeyim bari” deyip aşırı yememize neden oluyor.

Belki uzun süre alacak da olsa, sağlıklı kilomuzda olmak için, sağlıklı beslenme ve egzersizi hayatımıza entegre etmek, bu yaz hayalimizdeki bikinin içine henüz giremesek de uzun vadede bize yaz kış ideal kilomuzda kalmamızı sağlayacaktır.

 

Uzm Dr. Defne Eraslan

ALTERNATİF ANNE UZMANI | Erişkin Psikiyatristi, Bilişsel Davranışçı Terapist. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu, yine Ege Üniversitesinden Psikiyatri Uzmanı ünvanı aldı. Üniversite öğrencileri ile çalıştı, bir süre ilaç sektöründe yöneticilik yaptı. Acıbadem Üniversitesinde Yardımcı Doçentlik yaptıktan sonra şimdi kendi ofisinde çalışıyor, part time öğretim üyeliğine devam ediyor. İki çocuk annesi.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız