Alternatif Baba Kategorisiz

Yaşasın “Ev Babaları”!

Çocuk büyütmek için iş gücünden ayrılan erkeklerin sayısı 2 milyonu geçmiş...

Üç sene önce Berkeley, California’ya ilk geldiğimizde, önce çimlerinde doyasıya koşup oynanılabilecek, sere serpe uzanılabilecek devasa parklara, sonra da bu parkları hafta içi gündüz vakti çocukları ile vakit geçirmek için doldurmuş olan babalara şaşırmıştım. Daha sonra burada bu babalara “stay at home dads” dendiğini öğrendim. Ülkemizde böyle bir kavram olmadığı için nasıl çevirmem gerektiğini bilemediğim bu terimi “ev babaları” olarak Türkçe’mize kazandırayım dedim!

Bu baba figürü bizim alışık olduğumuz, halen de kültürümüzde dominant olan sabah işe gitmek üzere evden çıkıp akşam eve gelen, önüne yemek konan, yemek sonrasında sofradan kalkar kalkmaz televizyon başına geçen ve çocuklarına nezaketen üç beş cümle soran babalardan hayli farklı. Bu babalar, ya eşlerinin işi daha iyi olduğundan ya kendi işleri “ev-ofis” olduğundan ya da esnek çalışma saatleri dolayısıyla çocukları ile bol bol vakit geçiren, dadılar ve annelerin parkları doldurduğu saatlerde orada olmaktan gocunmayan erkekler…

pool-917604_640Ev babaları burada o kadar yaygın ki, onları sadece parklarda değil markette alışveriş yaparken ya da kütüphanelerde çocuklar için düzenlenen hikaye okuma saatlerinde çocuk şarkılarına eşlik ederken görebiliyoruz. Zaten çekirdek aile tiplerinin geleneksel anne, baba, çocuk üçgeninden çok farklılaştığı bu şehirde kimse tarafından da yadırganmıyorlar. Babalar bu rollerinde çok rahat, keyifli ve başarılı görünüyorlar. Zira bu bir sorumluluktan kaçış değil aksine bir hayat tarzı seçimi olarak görülüyor.

New York Times haberine göre, geçtiğimiz 10 senede çocuk büyütmek için iş gücünden ayrılan erkeklerin sayısı 2 milyon gibi şaşırtıcı rakamlara ulaşmış. Bu durumda Amerika Birleşik Devletleri’nde son yıllarda yaşanan işsizlik ve ekonomik krizin de payı var. Dudak uçuklatan kreş fiyatları da cabası! Bu arada çalışan anneler de gönüllerinin daha rahat olduğunu, küçük bebeklerini kreşlere ya da dadılara bırakmaktansa babalarına emanet etmekten son derece rahat olduklarını belirtiyorlar. Hatta mutlu bir ev babasını stres topuna dönmüş takım elbiseli bir kocaya tercih ettiklerini söylüyorlar.

Ben bu yeni baba tipine bayıldım. Gerçek bir ortak yaşam örneği olduğunu düşünüyorum. Parklarda sadece anneleri ya da büyükanneleri görmektense, çocuğunun peşinde koşan erkek sesleri duymak güzel. Çocuklarımızın erkekleri böyle bir sosyal rolde görebilmesi daha da güzel. Öte yandan, ev babası fikri şimdilik bizim ülkemize uzak görünüyor. Bu kavrama yakın duran erkekler olsa bile “mahalle baskısından” dolayı çocuk bakımını üstlenmeye yanaşmayacaktır. Ya da erkeklerin mutfağa bile girmesini istemeyen kadınlarımızı düşündüğümüzde,  acaba büyük bir cesaretle “sen çalış karıcığım çocuklara ben bakarım” diyen bir Türk erkeğinin bunu yapmasına kaç Türk kadını razı olur?

Bu yazı Alternatif Anne’de ilk 15 Kasım 2012 tarihinde yayımlanmıştır.

Eğt. Uzm. Dr. Elif Kalkan

ALTERNATİF ANNE YAZARI | Eğitime gönül veren, eğitim konularında okumak ve yazmaktan büyük zevk alan Elif Kalkan doktorasını Okul Öncesi Eğitimi alanında tamamladı. Türkiye'de ve ABD'de anaokullarında uzun yıllar öğretmenlik ve yöneticilik yaptı. İşini çok seviyor ancak 9 ve 4 yaşlarındaki oğullarıyla geçirdiği zamanlar onun için herşeyden değerli...

1 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız