Eğitim Reklam Röportaj

Yarınların mühendisleri burada yetişiyor!

Uzay ve havacılık, inşaat, makine, kimya ve endüstri mühendisliği atölyeleri keşke bizim zamanımızda da olsaydı!

Engineering for Kids (EFK) Türkiye kurucu ortağı Esra Tunçok Kilyar’la çocuklarımızın merak ettikleri birbirinden ilginç mühendislik alanlarında sundukları olanaklarını konuştuk:   

EFK hakkında genel bilgi paylaşır mısınız?

Engineering for Kids, fen, matematik ve teknoloji eğitimi alanlarında yoğun bir eğitim geçmişine ve 20 yılı aşkın ders verme tecrübesine sahip olan eğitimci Dori Roberts’ın fikridir. Engineering For Kids, ABD’de açıldığı 2009 yılından bu yana 150’yi aşkın merkezi aracılığı ile binlerce çocuğa ulaşmıştır. Kurum, okul sonrası etkinliklerinden yaz kamplarına ve doğum günü partilerine uzanan bir ürün ve hizmet yelpazesi ile çocukların zihinlerini işleyip şekillendirmektedir. Çocuklar doğal mühendislerdir; Engineering For Kids onların bu mesleğin ve gelecekte edinebilecekleri muhtemel bir kariyerin farkına varmalarını sağlar. Mühendisliğin bir kariyer olarak çocuklara küçük yaşlarda tanıtılması ve çocukların matematik ve bilim hakkında farklı düşünmelerinin sağlanması amaçlanır. Kurumun mottosu “Yeni Nesil Mühendislere İlham Veriyoruz”dur.

Hangi mühendislik alanlarında dersler mevcut?

EFK eğitimleri kapsamında su anda merkezimizde Uzay ve Havacılık, İnşaat, Makine, Kimya ve Endüstri Mühendisliği dersleri yer alıyor. İleriki günlerde, çevre mühendisliğinden, makine mühendisliğine, robotik çalışmalarından donanım mühendisliğine kadar değişen programları da ekleyeceğiz.

Çocuklar için nasıl bir eğitim programı sunuyorsunuz?

Çocuklar derslerin tamamında mühendislik tasarım süreçlerini kullanarak tasarlamayı, üretmeyi, denemeyi, yanılmayı, hata bulmayı ve çözüm üretmeyi öğreniyorlar. Biz işe, çocuklara mühendislik kavramından bahsedip hangi mühendisin ne yaptığını anlatarak başlıyoruz. Belirli fen bilimleri kavramlarını da deneylerini yaparak, kendileri görerek öğrenecekler. Örneğin, uzay ve havacılık dersinde ‘Mars’a inen roket’i kendileri yapacaklar bu bir kamıştan ya da su şişesinden olabilir ama bunu yaparken havanın ittirme kuvvetini, su basıncını görmüş olacaklar. Öte yandan İnşaat dersinde yapı tasarlayıp deprem simülatöründe sağlamlığını test edecekler, kimya dersinde ise kendi maddelerini sentezleyerek moleküler bileşim, karışım, bileşik ve sıvı madde kavramlarını öğrenecekler.

EFK3Program hangi yaşlar arasındaki çocuklar için uygun?

Engineering for Kids programları, çocukların içinde bulunduğu yaş grubuna bağlı olan ihtiyaçlarını en iyi biçimde karşılayabilmek için üç farklı seviyeye ayrılmış durumda.  Çocukların yaş grubuna bağlı olarak sahip oldukları farklı ihtiyaçlara göre 3 farklı seviyede belirlenen EFK programları, her yaş grubunun ihtiyacını en iyi şekilde karşılamak üzere hazırlanıyor. Çocuklar her program için özel içeriklere sahip 6 haftalık eğitimler alıyorlar. 4-6 yaş arası çocuklar Acemi Mühendisler programına, 7-11 yaş çocuklar Çırak Mühendisler programına kayıt yaptırabiliyorken, 12-14 yaş gençler Usta Mühendisler programında eğitim alabiliyor.

Eğitimi sadece mühendis olmayı düşünen çocuklar mı almalı?

Aslında biz çocukların bilişsel ve zihinsel gelişimine destek olmayı, onların merak duygularını beslemeyi ve olaylar karşısında çözüm ortaya koyabilme becerisi kazandırmayı hedefliyoruz. EFK eğitimlerini Türkiye’deki sınav sistemine hazırlık olarak değerlendirmemek, çocukların tüm hayatına etki edecek kazanımları onlara erken yaşlarda aşılamak olarak bakmak çok daha doğru olacaktır. Öte yandan çocuğum mühendis olsun, doktor olsun diye onları daha ilkokulda kalıplara sokmaya başlayan ebeveynlerin tavırlarını da değiştirmek istiyoruz. Programların en temel amaçlarından biri de çocuklar arasında oluşturulmaya çalışılan rekabet duygusunu törpüleyip, yardımlaşmayı aşılamak. Her şeyi bir arada yapan çocuklar birbirlerinin yeteneklerini de keşfetmeye yönlendiriliyor.

STEM metodolojisinden bahseder misiniz? EFKFarkı nedir?

Engineering for Kids’de eğitim, STEM  (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik ) felsefesini benimseyerek öğretmen merkezli sınıftan, problem çözme, keşif ve araştırmayla öğrenme merkezli bir sınıfa dönüşmektedir. STEM ile standart akademik kavramlar gerçek yaşamda karşılaşılan problemlerle harmanlanır ve öğrenciler çözümlerinde bilimi, teknolojiyi, mühendisliği ve matematiği uygulamaya teşvik edilir. Yapılan deneyler ve uygulamalar sayesinde çocuklar hem el becerilerini ve düşünce tarzını geliştirir hem de eğlenerek öğrenir. Böylece öğrenciler STEM bilgilerini geliştirirken okul, toplum ve gerçek yaşama ilişkin konu ve sorunlar arasında bağlantılar kurabilmektedir. ABD’de metodu uygulayan okullara yıllık 3 milyar dolar bütçe ayrılıyor ve geleceğin çocuklarının ancak bu yöntemle yetişebileceği savunuluyor. Metodun temel amacıysa sınıfın merkezini öğrenci olarak belirlemek ve onların problem çözmede bilimi, teknolojiyi, mühendisliği ve matematiği uygulayarak öğrenmelerini sağlamak. Öğretmenler yerine yol gösteren koçlar bulunuyor. Çocuklar hata yaparak ve bu hataları kendi keşfettikleri yollarla telafi ederek öğreniyor.

EFK3 (1)Ailelere bu süreçte ne gibi tavsiyeleriniz olabilir?

Her çocuk yaratıcı ve doğuştan meraklıdır. Ebeveynlerin en önemli görevlerinden biri onların bu yaratıcılığını kısıtlamamak ve merakının her geçen gün artması konusunda onu desteklemek diye düşünüyorum.  Eğitim sistemimizde fen bilgisi dersi çocuklara ilkokul dördüncü sınıfa gelindiğinde verilmeye başlanıyor. O güne kadar bu konuda hiçbir şey görmemiş birine mıknatısları anlatmak hele ki kitaplar üzerinden anlatmak ve onun bunu her yönüyle kavramasını beklemek çok zor. Ailelerin çocuklarının karşılaşacağı bu tip zorlukları önceden sezerek onları zorlamak yerine destekleme yoluna gitmeleri büyük önem taşıyor.

Alternatif Anne

1 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

  • Tam istediğim bir program. Harika bir anlayış ve eğitim sistemi. Ankara’da da bir eğitim programı olursa çocukları mutlaka götürmek isterim. 4 yaş alt sınırı da gayet uygun görünüyor.