Kategorisiz Kitap

Yalan söylersem ne olur?

yalan01Çocuk edebiyatı apayrı bir bilim dalıymış. Bunu bir çocuğum olmadan nasıl anlayabilirdim ki?
Girin bir kitapçıya, alın elinize rastgele bir kitap, içinde mutlaka ucuz ve kısa yoldan sadede gelmiş bir adalet hikayesi bulursunuz. İyiler kazanır, kötüler kaybeder.
Siyah ve beyazın hâkim olduğu, aradaki renklerden köşe bucak kaçılan masallar. Bizim neslimiz beyaz atlı prens hikâyeleriyle büyüyen son nesil olsa, acaba sonraki nesil daha gerçekçi beklentilerle beslenip, daha mutlu olmaz mı?

Ben çocuğuna kısa yoldan ucuz felsefe sunmak istemeyenlerdenim. Her zaman iyilerin kazanmadığı dünyamızda doğru yolu vicdanıyla seçmesi için sopayla değil bilincini açarak eğitim vermenin önemine inanıyorum.

Üç yaşından beri yaz gecelerinin huzuru, küçük çocukların yaşam temposu, paranın hayatımızdaki yeri ve etik değerler gibi konularda uzun sohbetler yapan oğluma geçen akşam öyle bir kitap sundum ki, zevkten dört köşe oldu.

yalan02Yatak saati geldi ve “Konumuz, yalan!” dedim ona. Şaşırdı. Kitaba baktı: “Yalan Söylersem Ne Olur?” Allah Allah, çocuklara yalanı mı methediyorlar, diye geçirdi içinden. Gözlerinden okudum şaşkınlığını. Ben de bilmiyordum henüz içeriği, ama serinin adı “Bal Gibi Felsefe” idi ve serinin diğer kitaplarını da almaya şimdiden niyet ettim: “Param Olmazsa Ne Olur?”, “Kavga Edersem Ne Olur?”, “Kuralara Uymazsam Ne Olur?” ve “Okula Gitmezsem Ne Olur?”!

Doğan Egmont sağ olsun, bu sorulara biz ebeveynlerin ukala ve ezik şekillerde cevap vermemizi engellemiş bu seri ile. Sorular daha sorulmadan koşup almalı, sorulunca da “şak!” diye çıkarıp koymalı çocuğun önüne 🙂

Filo, 6,5 yaşında bir oğlan çocuğu. Babasını bir yalan söylerken yakalıyor ve dünyası kararıyor. Üstelik baba bu işten hiç rahatsız görünmüyor.
Nasıl olur? Yalan söylemek hani kötüydü?

Başladık Barış’la sayfaları çevirmeye. Karikatürümsü resimlerle Filo’nun konuşan kuş Zof’la sohbetine şahit olduk. Zof, Filo’ya yalanın türlerinden bahsediyor ve 6 yaş çocuğunun durumu anlamasını sağlıyor. Gerçi benim 7,5 yaşındaki oğluma iki kez izah etmem gerekti ama sonunda öyle güzel anladı ki, kendi kendine hayali “beyaz yalan” örnekleri türetti.
Benim oğlum böyle konulara kafasını çok takar. Bu yüzden bu kitapta yalanın iyisi, kötüsü olduğu gerçeğinin de anlatılmasının onu ne kadar iyi hissettirdiğini gözlemleyebildim.

Ben odasının kapısını kapatırken oğlum kitabı kendi başına yeniden okumaya başlamıştı. Beyaz ve siyah arasında bir renk keşfetmiş olmanın keyfiyle…

Gülüş Türkmen

Yazar, müzisyen, iletişim danışmanı.
www.gulusturkmen.com

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız