Çocuk Eğitim Eleştiri Psikolog Sağlık

Velilerin ve öğretmenlerin dikkatine

MEB'nin yaptığı bu değişiklik, çocukların ruh sağlığına önem veren tüm velileri ve öğretmenleri ilgilendiriyor!

guy-781483_1280Milli Eğitim Bakanlığı bir yazı yayınladı. Yazı çocuğunuzun ya da öğrencinizin ruh sağlığı ile yakından ilgili olduğu için mesleki ve vicdani bir sorumluluk olarak velilerin ve öğretmenlerin bu konuda bilgilendirilmesi gerektiğine inanıyorum.

Yazı, aşağıdaki branşlardan mezun olan öğretmenlerin 39 günlük kursa tabi tutulduktan sonra özel okullarda ve özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde “Psikolojik Danışman/Rehber Öğretmen” olarak çalışacağını ifade ediyor:

 • Felsefe,
 • Egitim Yoneticiliği ve Denetçiliği,
 • Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme,
 • Eğitim Yönetimi Teftisi ve Planlaması,
 • Halk Eğitimi
 • Sosyoloji

MEB daha önce de farklı branştan öğretmenleri Rehber Öğretmen olarak devlet okullarına atadı, yapılan tüm itirazlara rağmen aynı uygulamanın tekrar edilmesi bizleri endişelendirmeye devam ediyor. Bir eğitimci ve Psikolojik Danışman olarak çocukların, eğitimin her alanında kaliteli hizmet alması ve fırsatlardan eşit derecede faydalanması gerektiğine inanıyorum.

Halihazırdaki durumu özetlemek gerekirse;school-649390_640 bir okulda, işin eğitimini almış, uzmanlığı Psikolojik Danışmanlık yapmak olan bir Psikolojik Danışman hizmet verirken; diğer bir okulda çocuğunuzun ruh sağlığı ile Psikolojik Danışmanlık üzerine hiçbir eğitimi olmayan, farklı branştan bir öğretmen ilgileniyor. Elbetteki durum beraberinde bazı riskleri de getiriyor. Siz göğsünde ağrı olduğu için cildiyeciye giden hasta gördünüz mü? Ya da asıl branşı deri hastalıkları olan bir doktor 39 günlük bir kursla kardiyolog yapılsa, o doktorun yapacağı yönlendirmelere ne kadar güvenebilirsiniz? Profesyonellik güvenin temelidir. Güven sorununun yanında hizmet kalitesinin düşmesi ve tüm çocuklarımızın kaliteli hizmete eşit erişim hakkının ortadan kalkması bu uygulamanın kabul edilemez olduğunu gösteriyor.

Sizler veli olarak ne yapabilirsiniz?

Yazıyı bu noktaya kadar okuduysanız çocuğunuzun/öğrencilerinizin eğitimi ve psikolojik, duygusal, sosyal gelişimini  önemsiyorsunuz demektir. Sizlerin bu tutumu biz Psikolojik Danışmanlar için çok önemli. Bu yazıyı okurken bilmelisiniz ki sizler veli olarak önemli bir güce sahipsiniz.

 • Çocuğunuzun eğitimi için özel bir okul tercih ediyorsanız görüşmenizde okul Psikolojik Danışman’nın hangi alandan mezun olduğunu mutlaka sorgulayın.
 • Okulunuzda Psikolojik Danışmanlık hizmetine ihtiyaç duyuyorsanız karşınızdaki kişinin bu işin uzmanı olup olmadığından emin olun.
 • Bu konudaki duyarlılığınızı, endişenizi Milli Eğitim Bakanlığı’na iletin.

Ücretsiz olarak Psikolojik Danışma hizmeti alabileceğiniz yerler 

Çocuğunuzun gittiği okulun rehberlik servisinden Psikolojik Danışmanlık hizmeti almama kararı verdiyseniz başka seçeneklerinizin de olduğunu bilmek işinize yarayabilir:
 • Belediyelerin bünyesinde kurulan Kadın ve Aile Sağlığı Merkezleri‘nde hem kendiniz hem çocuğunuz için ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz; Beşiktaş Belediyesi Psikolojik Danışmanlık Hizmeti, Üsküdar Belediyesi Psikolojik Danışmanlık Hizmetleri, Beykoz Belediyesi Psikolojik Danışmanlık Hizmeti,  Tüm adreslere yer veremeyeceğim için Türkiye’nin her ili ve ilçesinin belediyesini arayarak Psikolojik Danışmanlık Hizmeti sunup sunmadığını öğrenebilirsiniz.
 • Belediyelerin bünyesinde kurulan bilgievlerinde sunulan ücretsiz danışmanlık hizmetinden yararlanabilirsiniz,
 • Evinizin bulunduğu mahalledeki diğer okulların rehberlik servislerine başvurabilirsiniz, bizler sadece kendi okul öğrencilerimiz değil, aynı zamanda mahallemizdeki ihtiyaca da cevap vermeye çalışıyoruz.
 • İlçenizde bulunan Rehberlik Araştırma Merkezleri’ne başvurabilirsiniz. Bulunduğunuz ilçenin milli eğitim müdürlüğünü arayarak okulunuzun bağlı olduğu Rehberlik Araştırma Merkezi hakkında bilgi alabilirsiniz.
Bu yazıyı kaleme almamdaki amacı Mustafa Yavuz Hoca’mızın bir tweetinden yola çıkarak anlatmak istiyorum:
Sistematik bir eğitimle genel beceriler edinilmeden, sadece sertifikaya dayalı bir eğitimle meslek edinilemez.
Sistematik bir Psikolojik Danışmanlık eğitimi alınarak genel beceriler edinilmeden, sadece 39 günlük hizmet içi eğitime dayanarak Psikolojik Danışmanlık becerisi edinilemez. Psikolojik Danışmanlık becerileri gelişmemiş bir kişi rehberlik servisine konularak Danışmanlık hizmeti verdirilemez!

ÖNEMLİ DİP NOT: Çocuklarınızın kaliteli ve eşit şartlarda eğitim alma hakkını savunmak için MEB Müsteşarı @Yusuf_Tekin adresine alan dışı atamaların yapılması konusundaki rahatsızlığınızı ve bu uygulamalara son verme isteğinizi tweet atarak ifade edebilirsiniz.

Uzm. Psk. Aylin Karabağ Sılığ

1997 yilinda Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü, 2003 yılında Anadolu Üniversitesi Eğitim’de Psikolojik Hizmetler Alanında Yüksek Lisans programını bitirdim. Halen Uzm. Psikolog olarak eğitim alanında çalışmaya devam ediyorum. Dil eğitimimi İngiltere’de tamamladım ve Covent Garden College’de Halkla İlişkiler eğitimi aldım.

2008 dogumlu Ege adında bir oğlum var. Oglumun ihtiyacini karsilamak icin Eskişehir'de ilk kez gerceklestirilen anne-cocuk oyun grubu kurdum .

Oğlumun sağlıklı beslenebilmesini sağlamak her anne gibi benim için de son derece önemli. Doğal gıdaya talebi arttırmak ve yerel üreticiyi desteklemek amacıyla Eskişehir Doğal Ürün Talep Edenler Grubunu kurarak uretici ve tuketiciyi biraraya getiren toplantilar ve egitimler duzenledik. Organik urunlere hem aracisiz hem online erisebilme imkani sunduk. Grup adresimiz:
https://www.facebook.com/#!/groups/290560501002409/

Oğlumla yaptığımız aktiviteleri okuyabileceğiniz, anne cocuk ve egitim konularinda kişisel yazılarımı bulabileceğiniz bir blogum var. http://benimegem.blogspot.com

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız