Tüp Bebek

Tüp bebek, yukarıdakinin işine karışmak değil midir?

Okurlarımızdan Emel Üresin, konuk yazar olarak kürtaj ve tüp bebek konusundaki değerlendirmesini bizlerle paylaşıyor. Üzerinde düşünülmesi gerekiyor gerçekten!

Benim mi gözümden kaçtı, yoksa hiç mi tartışılmadı bilmiyorum ama kürtaj yasaklanacak diye kızılca kıyametler koparken, tüp bebek konusu hiç gündeme gelmedi.

Yanlış düşünüyorsam birileri beni düzeltsin lütfen. Kürtaj için cinayet dediler, bunu yaptıranları katil konumuna soktular, kadın hangi nedenle olursa olsun mademki hamile kaldı o çocuğu doğurmak zorundadır buyurdular, günah dediler, attılar  tuttular.

Bu sabah bir TV kanalında, adını hatırlamadığım doktor tüp bebek imalatının artık ne kadar kolaylaştığını anlatırken aklıma takıldı.

Tüp bebek yapmak ya da yaptırmak, tövbe tövbe estağfurullah ama Allah’ın işine karışmanın dik alası değil midir? Yani “Sen vermedin ama ben almasını bilirim!” anlamına gelmiyor mudur?

Daha pek çok soru aklıma geliyor ama uzatmamak için sormuyorum. Tabii buradan doğum kontrol yöntemlerine de geçebiliriz, öyle değil mi? Yani her halükarda bir biçimde yukarıdakinin işlerine burnumuzu sokuyoruz. İnsanlar uygarlaştıkça istedikleri sayıda ve istedikleri zaman bebek sahibi olmayı, istemedikleri zaman da önlem almayı öğrenmişler. Kürtaja karşı olanların bakış açısıyla ne kadar ayıp etmişler, öyle değil mi?

 

Etiketler

Emel Üresin Acar

Dışişleri Bakanlığı ve NATO Uluslararası Yazmanlığından sonra, Avrupa Konseyi, Uluslararası Af Örgütü gibi kurumlarda insan hakları ve kadına karşı şiddet ve ayrımcılık konularında çalıştıktan sonra emekli oldu.

4 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

  • ama orda tartışılan işe karışmak değil doğmamış canın yaşam hakkını elinden almaktır ben kürtaja karşıyım ama bu bana ait bir düşünce ve bence her bireyin kendisinin vermesi gereken karar. insanlarınızı pozitif bilimlerle eğitirseniz karar ve eylemleri en doğru yolu bulacaktır…

  • Bence ve kesinlikle tüp bebek yapmak Allah’ın işine karışmak değildir. Çünkü teknoloji ne kadar gelişmiş olursa olsun; tıbbın bugünkü çözümü embriyonun anne rahmine yerleştirilmesine kadar işe yarıyor. Embriyo anne rahmine yerleştirildikten sonra rahme tutunup büyümeye devam edebilirse; gebelik devam ediyor ve bebek dünyaya geliyor. Ancak; embriyonun rahme tutunamaması durumunda düşük gerçekleşiyor ve gebelik sona eriyor. Tam da bu noktada ALLAH’ın dediği oluyor,yani embriyonun tutunup tutunmaması konusunda tıp çaresiz,allah isterse rahme tutunuyor ve gebe kalınıyor, allah istemezse rahme tutunmayıp canlı ölüyor. En kabataslak bu şekilde anlatabilirim bu durumu.
    Ayrıca, kürtaj olmak da Allah’ın işine müdahale etmek değildir. Örneğin; tecavüze uğramış bir kadının o çocuğu doğurarak yavrusuna her baktığında yaşadıklarını hatırlaması ve bunun sonucunun da davranışlarına yansımasıyla hem kendi psikolojisinin bozulması,hem de çocuğunun psikolojisinin bozulması sizce Allah’ın istediği bir durum olbilir mi? Ya da engelli bir çocuğun dünyaya gelip hem ailesine üzüntü yaşatması, hem de bu zor dünyada eziyet çekerek yaşaması Allah’ın istediği bir durum olabilir mi? Ya da bir ilişkiden dünyaya gelecek bir çocuğun babasız olarak büyümesi ve babası belli değil damgasını yüklenmesi o çocuğa reva görülüp Allah’ın isteyeceği birşey olabilir mi? Ya da korunduğu halde ve maddi durumu bir çocuğa bakmaya hiçbir şekilde yetmeyecekken hamile kalıp doğuran bir annenin yavrusunun şu dünyada sürüm sürüm sürünmesi Allah’ın isteyeceği bir durum olabilir mi? BENCE ALLAH BU KADAR ACIMASIZ DEĞİl. AKSİNE ALLAH BUNLARIN HİÇBİRİNİN YAŞANMASINI İSTEMEZ BENCE….

  • Aşırı mantıksız bir yaklaşım. O zaman kanser tedavisi olmak da Allah’ın işine karışmak. Öleceksem ölmem lazım tıptan faydalanmıyım Allah öyle uygun görmüş mü diyim?