Kategorisiz Reklam Tüp Bebek

Tüp bebek öncesi nelere dikkat edilmeli?

bülent tıraş (1)Acıbadem Maslak Hastanesi Tüp Bebek Bölüm Direktörü Prof. Dr. Bülent Tıraş Tüp Bebek öncesi dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.


Tüp Bebek Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 

 

 

Baba Adaylarının Tüp Bebek Öncesi Dikkat Etmesi Gereken 9 Nokta

 1. Tüp bebek tedavisine başlamadan önceki 2-3 ay içerisinde ateşli bir hastalık geçirmiş iseniz, doktorunuz ile bunu mutlaka paylaşınız. Ateşli hastalıklar, spermlerin kalitesini düşürebilmektedir. Bu sebeple de tüp bebek tedavisinin başarı şansını olumsuz etkileyebilmektedir.
 2. Genital organınızda herhangi bir sorun, hastalık mevcut ise, doktorunuza bunu çekinmeden söyleyeniz. Geçirilmiş olan enfeksiyonlar, cinsel hastalıklar ya da halen geçirilmekte olan hastalıkalr mevcut ise, mutlaka doktounuzu bilgilendiriniz. Özellikle de “HERPES” adı verilen enfeksiyon, yani genellikle uçuk, şeklinde bilinen bi enfeksiyon geçirmiş iseniz, mutlaka paylaşın.
 3. Baba adayı egzersiz ve spor yapıyor ise, bunu tedaviden üç ay önce bırakmalıdır. Çok ağır egzersizler ve idmanlar tedaviyi olumsuz etkileyebilir. Spora devam edebilirsiniz ancak hafif egzersizlere yoğunlaşmalısınız. Haftalık olarak 30 kilometreden fazla koşu yapmamanız gerekir.
 4. Baba adayları giydikleri giysilere de önem göstermeli. Sıkı iç çamaşırlarından kaçınmalı. Sıkı iç çamaşırlar, testislerin vücuda daha fazla yaklaşmasına yol açar. Bu sebeple de ısılarının artmasına yol açarlar. Bu bölgede ısının artması ise, spermleri olumsuz şekilde etkiler.
 5. Tedaviye başlamadan önceki üç aylık süreçte sigara ve alkol gibi sperm kalitesini kötü etkileyebilecek maddelerden uzak durun.
 6. Şayet baba adayı herhangi bir sebep dolayısı ile ilça kullanıyor ise, bu ilaçları neden aldığı, hangi ilacı kullandığı, ne sıklıkla kullandığı belirtilmelidir.
 7. Tedavinin uygulama tarihi belli olduğu zaman, üç gün öncesinden cinsel perhize girmeniz gerekmektedir.
 8. Tedavini ardından on gün sonraya kadar cinsel ilişkide bulunmamanız önerilir.
 9. Tedaviye başlamadan üç ay önce; sıcak banyo ve sauna gibi aşırı sıcak ortamlarda bulunmayın. Bu ortamlar spermlerin kalitesinin düşmesine neden olacaktır. Ayrıca Bknz: http://www.bulenttiras.com/tup-bebek-tedavisinden-once-bilinmesi-gereken-10-madde

ANNE ADAYLARININ TEDAVİ ÖNCESİ DİKKAT ETMESİ GEREKEN 8 NOKTA

 1. Genital bölgenizde herhangi bir sorun-hastalık mevcut ise doktorunuz ile bu durumu paylaşınız. Şayet daha önce cinsel ya da iltihabi bir hastalık geçirdiyseniz, hangi ilaçları kullandığınızı, tedavinin ne kadar sürdüğünü ve bu sorunun başka hastalıklara yol açıp açmadığını doktorunuza anlatınız.
 2. Özellikle de anne adayı spor yapıyor ise, karın bölgesini zorlayacak egzersizlerden kaçınmaya dikkat etmelidir. Yorucu olmayan, hafif egzersizler yapılabilir.
 3. Tedaviden önceki 3 ay içinde sigara, alkol gibi zararlı maddelerden uzak durmanız gerekir. Sigara ve alkol gibi tüp bebek tedavinizi olumsuz etkileyecek alışkanlıkları terk etmek gebelik şansınızı arttıracaktır. Aksi halde düşük yapma riskiniz artacaktır.
 4. Şayet anne adayı herhangi bir hastalık dolayısıyla ilaç kullanıyorsa: neden bu ilacı kullandığı, ne kadar süredir kullandığı hakkında doktor bilgilendirilmelidir.
 5. Tedavinin karar verildiği tarihten önceki 3 gün cinsel ilişkide bulunmamanız gerekir. Tedavi ardından on gün içinde cinsel ilişkiden kaçınmanız gerekir.
 6. Tedaviden önceki 3 ay içinde sauna, sıcak duş gibi aşırı sıcak ortamlardan kaçının.
 7. Kafeinli içeceklerden olabildiğince uzak durun. Aynı şekilde asitli içeceklerden de tüketmeyin.
 8. Tedavi süresince diyet gibi kilo vermeye yönelik bir beslenme düzenine başlamayın.Sağlıklı beslenin ancak yetersiz beslenmeyin. Kilonuz normal ise, diyet yapmanıza gerek yoktur. Ancak aşırı zayıflık ya da aşırı şişmanlık durumları söz konusu ise, uygun kiloya ulaşmanız gerekecektir.

Doktora Giderken Dikkat Edilecek Noktalar

 1. Muayene esnasında kıyafetlerinizin rahat olmasına özen gösterin. Bu sayede muayene esnasında kıyafetler daha kolay çıkacaktır.
 2. Muayenesi yapılacak olan bölgenin temizliğine dikakt edin.
 3. Şayet daha önceden başka bir doktora muayene olunmuş ise, kullandığınız ilaçları, mevcut ise film ve test sonuçlarınızı yanınızda getirin.

Tedavi İçin Dikkat Edilecek Noktalar

 1. Tüp bebek tedavisi disiplin isteyen bir süreçtir. Bu sebeple randevularınızı aksatmayın ve saatinde gelmeye çalışın.
 2. Verilen ilaçları düzenli olarak, saatinde kullanmaya özen gösterin ve önerileri mutlaka dikkate alın.
 3. Bu tedavi ile ilgili aklınıza takılan, merak ettiğiniz ya da bilmediğiniz konular var ise, hepsini doktora sorunuz. Muayene esnasında sakin kalmaya çalışarak doktorunuz ile iyi bir iletişim kurmaya özen gösteriniz.Tedavi konusunda bilinçli olmak, hem hasta için hem de doktor için olumlu bir durumdur ve tedavinin başarısını etkiler.

Kaynak : http://www.bulenttiras.com

Konuk Yazar

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız