Reklam Tüp Bebek

Tüp bebek ile cinsiyet belirleme

Tüp bebekte bebeğin cinsiyetini seçme dönemi başladı:

DTBM-MAY16-005_tup-bebek-cinsiyet-belirleme (1)Tüp bebek tedavisi uygulamaları sonucunda yapılan cinsiyet belirleme, Kıbrıs tüp bebek merkezlerinde, erkek ya da kız bebek sahibi olmak isteyen çiftler için yapılan genetik bir test uygulamasıdır.

Teknolojik gelişmelerin tıptaki varlığı ve buna bağlı olarak, tüp bebek uygulamalarında her geçen gün gelişen yeni yöntemler, belli faktörlere bağlı olarak çocuk sahibi olamayan çiftler için tüp bebek uygulamaları ile tedavi imkânı sunar. Bu uygulamalardan biri olan ve PGT (preimplantasyon genetik tanı) olarak ta adlandırılan cinsiyet belirleme testi, tüp bebek tedavisi gören çiftlerin bebeklerinin cinsiyetini seçmelerine olanak tanır.

Cinsiyet belirleme Kıbrıs tüp bebek merkezlerinde döllenme yoluyla elde edilen embriyodan biyopsi yoluyla alınan hücre üzerinde yapılan testler sonucu, embriyonun gen diziliminin analizinin yapılarak, bebeğin kız ya da erkek olduğunun saptanması ve devamında isteğe bağlı transferi olarak tanımlanabilir.

Tüp Bebek Tedavisi ve Cinsiyet Seçimi

Bebeğin cinsiyetini belirlemek isteyen çiftlere, normal yollarla döllenme söz konusu olsa dahi, mutlaka tüp bebek tedavisine başlanmış olması gerekir. Bu doğrultuda ilk olarak, anne adayının yumurta sayısını arttırmak amacıyla ilaç tedavisine başlanır. Ortalama 7 ile 12 gün arasında bir zaman diliminde gerçekleşen bu aşama sonrasında çatlatma iğnesi yapılır ve lokal ya da genel anestezi altında yumurta toplama işlemi gerçekleştirilir.

Baba adayından alınan spermler ile döllenen yumurta hücreleri sonucu oluşan embriyoların gelişimini takip eden 3. Günün sonunda PGT / cinsiyet seçimi yöntemi uygulanır. Son aşamada cinsiyeti belirlenen sağlıklı embriyolar anne adayına transfer edilir. Bu sayede anne adayı istediği cinsiyette belirlenmiş ve sağlıklı embriyo ile hamile kalmış olur.

Tedavi Süreci Sonrası Başarı

Tüp bebek uygulamaları dâhilinde gerçekleştirilen cinsiyet belirleme işlemi, uygun metotlar ve uzman kişiler tarafından yapıldığı takdirde yüzde 99.9 oranında net sonuçlar verir. Bu noktada anne adayının gebeliğe uygunluğu önem taşır. Anne adayının yaş ve yumurta rezervine bağlı olarak başarı şansı artan tüp bebek tedavisinde şartların uygun olması bebeğin cinsiyetinin belirlenmesini mutlak hale dönüştürür.

PGT yönteminde uygulanan cinsiyet seçimi bebeğin kız ya da erkek olacağına dair kararı verme imanı tanırken, aynı zamanda embriyoda var olan olası kalıtsal ve gen bozukluklarının saptanmasında da etkili olmaktadır. Bunun yanında çocuk sahibi olan çiftlerin aile planlaması amacıyla cinsiyet belirlemeleri de bu yöntem ile sağlanır.

Kıbrıs’ta Cinsiyet Belirleme Tedavisi

Cinsiyet belirleme Kıbrıs sınırları dâhilinde yasal olduğundan, bebek sahibi olmak ve bu süreçte bebeklerinin cinsiyetini belirlemek isteyen çiftler Kıbrıs’ı tercih eder. Yanı sıra, tüp bebek tedavisinde uzman ve deneyimli doktorlar ve modern tedavi imkânlarının sunulması da cinsiyet seçimi tedavisi için Kıbrıs yolculuğunu makul kılar.

Tüp bebek konusunda uzman kadrosu ve güvenilir ortamı ile Dünya Tüp Bebek Merkezi’yle hemen iletişime geçerek, Kıbrıs’ın güneşli ve huzurlu atmosferinde, stresten uzak bir tedavi süreciyle bebek hayalinizi gerçeğe dönüştürün.

Bizi Destekleyenler

1 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

  • Korkunç bir şey bu 🙁 Hem doğaya doğala aykırı, hem de etik değil, buna nasıl izin veriliyor, nasıl yapılabiliyor?!? Avrupa’da asla mümkün olmayan bir şey bu, çok şaşırdım ve irkildim, hem de Alternatif Anne’de okuyunca daha da büyük şok oldu 🙁