Gülüş'ün Köşesi Yemek

Zamanı dar annelere tek tencere makarnalar!

Birçok sebze ile makarna tek tencerede pişer mi dersiniz? Öyle lezzetli bir makarna çıkıyor ki

onepot4Yeni doğum yapan fakat evin tüm işlerine yetişmesi gereken anneler ya da benim gibi mutfakla ilişkisi kısıtlı olan (ama damak tadından vazgeçmeyen!) anneler için muhteşem bir trend keşfettim: “One-pot pasta” yani tek tencere makarna yemekleri!

“Tek tencere yemek” demek sebzenin, etin, nişastanın ve baharatların aynı kapta ve aynı anda pişirilerek hazırlanması demek. Bu usulle pratik, lezzetli ve samimi bir aile ortamında keyifle yenecek yüzlerce tarif hazırlayabiliyorsunuz. Üstelik fazla bulaşık çıkarmadan! Ama beni esas heyecanlandıran, tek başına pek sağlıklı olmayan makarnanın bu şekilde son derece vitaminli ve dengeli bir yemek haline gelmesi.

onepot2Makarnaların çiğ soğan, sarımsak, domates gibi sebzelerle soğuk su içine atılarak birlikte pişmesi fikri ilk başta sorunlu bir iş gibi gözüktü gözüme. Ama tarifte tam da böyle yapılması gerektiği yazıyordu. Sadece 15 dakika sonra önümde tadından yenmeyen, sosunu tam da istediğim gibi içine çekmiş bir yemek duruyordu.

Bu yemeği kimler sevmez acaba? Belki klasik Türk tatlarına fazla düşkün kişiler. Ama 5 ve 10 yaşlarındaki çocuklarımın “içinde soğan var”, “brokoli var” demeden nasıl da hapur hupur yemeği götürdüklerine bakarsam, tek tencere makarnaların sizler için de mucize yaratabileceğini söyleyebilirim.

20150621_174615Denemeden anlayamazsınız! Size sadece kendi başlangıç tarifimi vereceğim. 1 büyük boy soğanı, 4 diş sarımsağı ince ince doğrayın, 15 cherry domatesi ortadan ikiye ayırın, bir çay kaşığı karabiber ve bir o kadar tatlı kırmızı biber, 1 tatlı kaşığı tuz, 1 paket (500gr) makarna bir parça zeytinyağı ile aynı tencerede pişti. Pişme süresi, yemeğin suyunu çekme süresi kadardı. Pişme sona doğru yaklaşırken bir parça krema ekledim. Tabakları üzerlerine rendelenmiş tulum peyniri ekleyerek servis ettim. Çocuklar parmaklarını yediler, ben de iki tabak makarnayı 🙂

Lütfen eğer yeni tarifler denerseniz benimle paylaşın. Brokolili denemeleri ve deniz mahsullerini özellikle merak etmekteyim…

Gülüş Türkmen

Yazar, müzisyen, iletişim danışmanı.
www.gulusturkmen.com

9 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız