Gülüş'ün Köşesi Hobi Yemek

Profesyonel aşçılık atölyesinden notlar (ve bir etkinlik daveti)

Anne olmadan önce sizi en çok korkutan şey mutfak mıydı?

tca1
Anne olmadan önce beni en çok korkutan şey neydi biliyor musunuz? Mutfak!

tca4
el yapımı makarna

Pek çoğumuz için yemek yapmak keyifli, kafa boşaltıcı bir eylem olarak tasvir ediliyor. Anne bloglarında tarifler heyecanla paylaşılıyor. Ben mutfağa “ne yapacağım şimdi” diye gergin, sıkkın, tamamen mecburiyetten –açlıktan ölmemek ve öldürmemek için- giren biriydim, tatlılar dışında! Ama buzdolabını açıp da elde ne varsa kullanarak yaratıcı menüler çıkarabilen kadınlara da hep hayrandım. “Böyle yapmak isterdim” diyordum.

Anne olduktan yıllar sonra yolum Turkish Culinary Academy ile kesişti. Sundukları birçok farklı workshop arasından en ağır olanını, 5 aylık profesyonel aşçılık kursunu seçtim. Ve kendimi zaten şehrin iyi restoranlarında çalışmakta olan, ustalaşmak isteyenlerin gittiği bir okulda buluverdim.

Birinin bana soğan doğrama tekniğini anlatması gerekiyordu. Şef Volkan Bakkal işe tam da buradan, en başından başladı. Meyveler, sebzeler nasıl saklanır, ekonomik kullanım ve yiyeceklerin uzun süre korunması nasıl mümkün olur, lezzetli yemekler için ön hazırlıklar nelerdir…

tca2
ev yapımı hamburger

İlk iki hafta içinde farkında bile olmadan kendimi aşmaya başladım. Öte yandan işin gerçeklerini bütün çıplaklığıyla gördüm: Yemek yapmak ağır, fiziksel güç isteyen bir iş arkadaşlar. Neden profesyonel aşçıların çoğunun erkek olduğuna şimdi daha iyi anlam veriyorum.

tca6
nar ekşili portakallı somon

Üşengeç biriyseniz iyi yemek pişirmek fikrini bir kenara bırakın ve günü kurtarmaya bakın. Ben size, yemeklerinizde 10 numara fark yaratacak 3 malzeme sayıyorum: Kimyon, sarımsak ve bal. Tabii üçünü aynı yemekte kullanın demiyorum. Ama salata sosunuza bir tatlı kaşığı bal, et marinasyonunuza ve sebzelerinize sarımsak, kimyon eklemeyi deneyebilirsiniz. “Mmm, burada çok özel bir şey var ama ne?” sorusunu duymak heyecanlı oluyor.

Yeni tanıştığım baharatlardan muskat ve yıldız anason araştırmaya değer.

tca8
şef Volkan Bakkal’ın spesyali

Turkish Culinary Academy’de hızlı sebze kesmeyi, suyunu kaybettirmeden et pişirmeyi, yiyecekleri etrafa saçmadan tava sallamayı öğrendim (evde yapmayın, yağlar sıçramaya devam ediyor). Üşengeçliğim azaldı, soslama ve baharatlandırma yaklaşımım değişti ve el yapımı makarnadan sonra tüm makarnalar yavan gelir oldu! İç pilavın, kâğıtta balığın ve meyveli salatanın ustası oldum. Bu sonuncusunun tarifini burada bulabilirsiniz.

tca5
şef Volkan Bakkal’ın spesyali

Yemeğinizi sunarken eğer süsleme yapmak istiyorsanız, daima yemekte kullandığınız malzemelerden kullanın. Örneğin içinde portakal suyu olan bir yemeğin tabağına ince bir dilim portakal koymayı düşünün…

Bir gün restoran açarsam vegan mutfağına odaklanacağım. Et ve balıkla uğraşmak ruhuma göre değil. Restoran açma merakı olanlara Michelin Yıldızına oynamalarını tavsiye ederim. Hem Türkiye’de pek yok, hem de sanat orada konuşuyor!

tca7
kalamar dolma

Son olarak, hepimiz kilomuza dikkat eden kadınlarız. Diyet yapıyorum diye yemeğin tadından ödün verdikçe yemek lezzetini kaybediyor arkadaşlar. Kaliteli malzeme kullanın ve yemeğe hakkını verin. Kilonuzu korumak için en iyi yol, zevk alarak ama yumruğunuz (mideniz) kadar yemeniz…

Turkish Culinary Academy’yi keşfetmek ve çocuklarla birlikte güzel zaman geçirmek isteyenlere Alternatif Anne – TCA ortaklığında bir etkinlik düzenledik:

Minik Eller Pizza Yapıyor
27 Şubat Cumartesi Saat 15:30-18:30 arası
Bilgi ve rezervasyon için: (0312) 442 65 85

pizza

Konuk Yazar

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız