Beslenme Hobi Yemek

Tavuklu pilav

Tavuklu pilavınız böyle daha da bir harika oluyor!

tavuklu_pilav

Tavuklu pilav gibi kolay ve sevilen bir yemeği biraz süslemeye ne dersiniz?

Malzemeler:AA-Yemekfasli

  • 2 su bardağı pirinç
  • 1 tutam tuz
  • 2 yemek kaşığı tereyağ
  • 1 adet kesme şeker
  • yarım su bardağı tel şehriye
  • 1 adet tavuk göğsü

Göğüs etinin yağlarını temizleyip tencereye koyun. Çok kuru sevmiyorsanız içine but ekleyebilirsiniz. Üzerini geçecek kadar su koyup haşlayın.

Tereyağını tencereye koyup eritin. Üzerine tel şehriyeleri ilave edin. Şehriyeler kızarana kadar kavurun. Pirinçleri ilave edin. Bir adet kesme şekeri de koyup kavurun. Şeker eriyince tuzunu ekleyin. Pirinçleri bir kaç dakika kavurup suyunu ekleyin. Su için ölçü vermiyorum çünkü pirincine göre değişebiliyor. Benim taktiğim tahta kaşığı pilava batırıp tersiyle pirinçleri itin. Pirinç ve su aynı seviyede ise suyunuz yeterlidir. Pirinçler üstte kaldıysa biraz daha su ilave edin.

Ocağın en kısık ayarına getirip tencerenin kapağını kapatın ve pişmeye bırakın.

Bu sırada haşlanan tavuk göğsünü elinizle parçalayın. Kek kalıbınızın tabanını göğüs eti ile döşeyin. Pilav pişince üzerine dökün. Kaşıkla hafif bastırarak araları sıkıştırın. Servis tabağına ters çevirerek çıkartın. Tavuk soğuduysa bir kaç dakika fırında ısıtarak servis yapabilirsiniz.

Afiyet olsun…

Aslı Demirörs Ağtaş

ALTERNATİF ANNE WEBMASTER'I VE YAZARI | 1979 Ankara doğumlu, evli ve 5 yaşında harika bir erkeğin annesi. Hacettepe Üniversitesi Matematik Bölümünü bitirdikten sonra Bilişim Sistemleri üzerine yüksek lisansını tamamladı. Halen bilgisayar programcısı olarak çalışmakta.
Kendini bildi bileli diyebileceği bir zamandan oğlunun doğumuna kadar profesyonel olarak masa tenisi oynadı. Doğumdan sonra profesyonel kısma ara vermek zorunda kaldı ama hiç pişman olmadı.
Derken aniden pasta yapma aşkı sardı dört bir yanını. O işlere de atıldı. Pastaren Butik Pasta'yı kurdu. Ankara'daki tüm doğum günleri ve özel günlere pasta, kurabiye yetiştiriyor.
Kırk işte çalışan bir annenin yaşadığı sıkıntıları yaşamakla beraber, spor disiplini ve pratiğine alışmış, hareketli bir insan olmanın avantajlarını da sonuna kadar kullanıyor.
Hazırlıksız yakalandığı anneliğe hazırlanabilmek için devamlı okuma – araştırma – öğrenme halinde.
Anne olmayı milat kabul ediyor, eşiyle ve oğluyla geçirdiği her anın tadını çıkarmaya çalışıyor.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız