Eleştiri Kategorisiz

Tabletsiz tatil mümkün mü?

Tabletler tatil arkadaşlıklarını da ele geçirmiş durumda!

8332116809_6d7549db22_oDeniz, güneş, açık hava, sınırsız koşabilme özgürlüğü, trafikten uzak olmak, apartman dairesine tıkılı kalmamak… Hiçbiri umurlarında değil. Küçücük bir odada yaşları 3 ile 18 arası bir dolu genç, popolarında hiç ıslanmamış mayoları ile Minecraft dünyasından çıkamadıkları için ne hemen yanı başlarındaki havuzu görebiliyorlar ne de şehir hayatından uzaklaştıklarını farkedebiliyorlar. En fazla 4-5 yaşlarında görünen, ayakları sandalyede sallanan küçücük bir çocuk gözlerini elinde kendisi kadar büyük tabletten ayırmadan bağırıyor: “Öldürücem seni, yakaladım. Aah yapma!”

O küçücük ufaklık plajda koşturuyor olsa belki çok daha fazla yorulacak olan ebeveynler neredeler hiç belli değil. Muhtemelen gönülleri rahat sohbet ediyor, çay içiyorlar ve huzurlu bir tatil yapıyorlar. Çocuklar güvende, ebeveynler mutlu… Ya küçük bedenler, küçük zihinler? Onlar da güvende mi? Keşfetmeye, dokunmaya, yaşayarak öğrenmeye aç çocuklar sağlıklı bir tatil geçiriyorlar mı?

“Tabletsiz tatil mümkün!” diyerek çıktık yola. 8 yaşındaki oğlumuzun eline bir de fotoğraf makinası tutuşturduk. “Gez, gör, belgele” dedik. Tesise gelene kadar her şey harika geçti. Oğlumuzun arkadaş edinmesine çok mutlu olduk, “Artık daha bağımsız ne güzel” diye saf saf sevindik. Meğer şehir hayatı sosyalleşmesi gibi tatil arkadaşlıkları da evrim geçirmiş. Arkadaş olduk diye gezen çocukların yan yana, ellerinde tabletlerle birbirlerinin yüzüne dahi bakmadan yaklaşık 50 kelimelik bir sohbet dağarcığı ile anlaşarak iletişim kurduklarını gördük. Biz “vah, vah” derken, oğlumuz yalvaran gözlerle “Ben de oynayabilir miyim?” diye geldi yanımıza tabi.  Kural kuraldır dedik, taviz vermedik ama günde elli kere aynı soruyla karşılaştık elbette. Havuzda yüzmek yerine kapalı bir ortamda kafasını kaldırmadan tablete bakan arkadaşlara katılmak isteyen oğlumuzu bu sene ikna edebildik. Peki ya birkaç sene sonra? Peki ergenlikte neler olacak? Nasıl bir etkileşim içinde olacak arkadaşları ile? Sevgilisi ile çevrim içi bir aşk mı yaşayacak? Arkadaşları ile ne gibi paylaşımlarda bulunacaklar? Gezdikleri, gördükleri yerlerin tadını çıkarabilecekler mi? Ne yediğinin farkında olmadan yiyen ekran bağımlısı bir nesil nasıl sosyalleşecek?

Peki televizyondan, tabletten olabildiğince uzak tutarak çocuk büyütme fikri içinde bulunduğumuz çılgın teknoloji çağında çok mu ütopik, çok mu romantik bir hayal? Tatillerde koşarak oynayan, sıkılıp bin bir çeşit oyun icat eden çocuklar nerede? Öncelikle oyun oynayan çocuklardan korkan yetişkinler silkinip bu rehaveti atmalı. Evet, tabletler ve ellerinden tableti düşürmeyen çocuklarla hayat çok daha kolay, tatiller çok daha huzurlu. Çocuklar koşturmuyor, sorun çıkarmıyor, düşmüyor, ağlamıyor. Çok merak ediyorum, çocuklar saatlerce bir ekrana bakarken nasıl huzurlu olabiliyor bir ebeveyn? Acaba kendi de akıllı telefonunu elinden düşürmediği için kolaylıkla empati kurduğundan mı?

Ekranlardan uzak, bol hareketli ve etkileşimli tatiller dileğimle…

Bu yazı Alternatif Anne’de ilk 29 Temmuz 2015 tarihinde yayımlanmıştır.

Eğt. Uzm. Dr. Elif Kalkan

ALTERNATİF ANNE YAZARI | Eğitime gönül veren, eğitim konularında okumak ve yazmaktan büyük zevk alan Elif Kalkan doktorasını Okul Öncesi Eğitimi alanında tamamladı. Türkiye'de ve ABD'de anaokullarında uzun yıllar öğretmenlik ve yöneticilik yaptı. İşini çok seviyor ancak 9 ve 4 yaşlarındaki oğullarıyla geçirdiği zamanlar onun için herşeyden değerli...

1 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

  • Gözlemleriniz çok doğru ne yazık ki. Ben eve sırf bu sebeple tablet almadım, aldırmıyorum. Biraz daha büyüyünce nasıl başa çıkacağız bu durumla bilmiyorum. Ben de elimden telefonu bırakmayan ebeveynlerdenim, ama oğlum biraz Tv izlese huylanıyorum.