Teknoloji Yetişkin Psikolojisi

Sosyal medya ve iletişimsizlik

social-media-kidsTeknoloji çağında yaşadığımız şu dönemde hemen hemen herkesin elinde bir akıllı telefon var. Çoğumuz sosyal medyayı da yakından takip ediyoruz. Aklımıza geleni Twitter’da paylaşıyor, hiç tanımadığımız insanlarla görüş alışverişi yapabiliyoruz. İnstagram’a koyduğumuz fotoğraflarla hayatımızdan kareleri paylaşıyoruz.

Etrafımda ve bizim evde gördüğüm durum beni kaygılandırıyor zaman zaman. Kocamın uyandığını ben mutfaktayken İnstagram’a koyduğum fotoğrafı beğenince anlıyorum. Uyanır uyanmaz telefonunu eline alıyor çünkü. Çocuklarımızla güzel bir an yaşadığımızda ikimiz de telefona sarılıp fotoğraf ve video çekiyor, sosyal medyada paylaşıyoruz. Hatta o fotoğrafı ben paylaşacağım diye kavga ediyoruz zaman zaman. Oğlum çekilen bir fotoğrafı beğendiğinde “Bu fotoğrafı İnstagram’a koyalım.” demeye başladı. 3-4 kişinin bir araya geldiği bir ortamda çıt çıkmıyor bazen. Kimisi Facebook’a giriyor, kimisi tweet atıyor. Sosyal medya sayesinde aslında uzakta olduğumuz arkadaşlarımız, hatta hiç tanımadığımız insanlarla daha çok iletişime geçiyoruz. Ama aynı hanede bulunan bireyler arasındaki iletişim azalıyor mu acaba?

Öte yandan, çocuklarımızı orada burada oyalamak için telefonlarımızı, tablet bilgisayarları veriyoruz ellerine. Sonra da ellerinden bırakmıyorlar diye hayıflanıyoruz. Şimdi, peki soruyorum size, hal böyleyken ilerde eve gelip telefonunu elinden bırakmayan çocuğumuza “Çocuğum bırak artık telefonu da azıcık yüzümüze bak.” nasıl diyeceğiz.

Eminim internet anneleri olarak aramızda “Dur çocuğum tweet atıyorum.” diyen bile vardır.

Bilmenizi isterim ki kimseyi değil en başta kendimi eleştirmek için yazdım bu yazıyı. Ben şahsen sosyal medyayı çoğu zaman faydalı buluyorum ve çokça da kullanıyorum. Ama her şeyin fazlası zarar diyerek en başta anne baba olarak bizlerin özellikle çocuklarımızın yanındayken biraz daha kontrollü olmamız gerektiğini düşünüyorum.

Sosyal medyada çocuklarımızın varlığına ilişkin olarak sevgili Gülüş Türkmen’in Klinik Psikolog Yasemin Meriç ile yaptığı bu röportaja da kulak vermeliyiz.

Gülüş Türkmen

Yazar, müzisyen, iletişim danışmanı.
www.gulusturkmen.com

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız