Beslenme Ekolojik Yaşam Sağlık

Son günlerin favori besini : Kinoa

Adını son birkaç yıldır duyduğumuz besinin faydalarını bu yazıda bulacaksınız:

kinoaKimileriniz ismini çoktan duyup kullanmaya başladığı kimilerinin de henüz duymadığı bir besin olan kinoanın faydaları saymakla bitmiyor. İlk defa duyanlar kinoa nedir diye merak edebilir. Bolivya ve Peru’da, And Dağlarının çorak yamaçlarında  yetişen kinoa, vücut için gerekli olan tüm amino asitleri içeren oldukça faydalı bir tahıl türü.

Kinoa içeriğinde protein, lif, potasyum, demir ve yüksek oranda fosfor içermekte. Çorbalarda, dolmalarda, köftelerde,salatalarda kullanabildiğiniz gibi ekmek yapımında, omletlerde, pane yapımında hatta kek ve tatlılarda da kinoa kullanarak lezzetli tarifleri sofralarınıza taşıyabilirsiniz.

Besin değerinin yüksekliği, iyi bir enerji kaynağı olması ve yüksek kalite protein içermesi ayrıca şişmanlatmaması nedeniyle kinoa gün geçtikçe popülerleşiyor ve kullananlarının sayısı artıyor.

Bu kadar popüler olan kinoa nelere fayda sağlıyor diye düşünebilirsiniz. Bunlardan ilki protein bakımından oldukça zengin olması ve yüksek oranda besin lifi içermesi. Bu sebeple diyet listelerinin pek çoğunda rastlamanız mümkün. Kinoada bulunan protein uzun süre tok tutmayı sağlarken, besin lifi kan şekeri dalgalanmalarını önlüyor.

Diğer taraftan çölyak hastaları için de mucizevi bir besin çünkü glüten içermiyor. Sağlıklı bir protein ve karbonhidrat kaynağı olan kinoa özellikle ekmek yapımında çölyak hastalarının rahatlıkla kullanacağı bir besin. Pirinç veya arpa gibi de pişirilerek tüketilebilir.

duru-lival-kinoaKinoa kabızlığa karşı da birebir. Böyle bir rahatsızlık yaşıyorsanız kinoa tüketerek bu soruna çare bulabilirsiniz. Kronik migren hastalarına da kinoa önerilmekte. Bunun sebebi kinoada bulunan yüksek miktardaki magnezyum mineralinin damarları rahatlatma etkisi. Kinoa için adet sancısı ve yüksek tansiyon da dahil olmak üzere birçok sağlık probleminin çözümü denebilir.

Faydası saymakla bitmeyen kinoa, halsizliğe iyi gelmekle birlikte, antioksidan etkisi ile tüm hücreleri serbest radikallerin olumsuz etkilerine karşı koruyor.

Kinoayı temin etmek zor mudur? Tabi ki değil. Kinoa ihtiyacı olanlar http://www.durupazar.com adresini ziyaret ederek kinoayı nasıl ve hangi fiyata temin edebileceğini kolaylıkla öğrenebilir. 1935 yılında Ziya Duru’nun temellerini attığı Duru Bulgur Gıda kuruluşundan bu yana aynı kalitede tüketicilerine ürünlerini ulaştırmayı kendine görev edinmiş olup,  tecrübeli 317 personeli, 3 üretim merkezi ve günlük 250 ton üretim kapasitesi ile tüketicilerine doğal ve sağlıklı ürünlerini ulaştırmaya devam etmektedir.

Duru Lival markarlı beyaz ve kırmızı kinoa’yı marketlerde de bulabilirsiniz.

Alternatif Anne

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız