Basında Alternatif Anne

Sizin babaanneniz hangi model?

Ne mutlu “Biz kocaman bir aileyiz” diyene! Anneanne, babaanne, çocuğumuzu büyütürken en büyük desteklerimizden. Aman ne güzel bir tablo! Keşke bir de çocuk ağladığında her istediğini yapmasa… Keşke bir de onu gofretlerle doyurmasa… Bir kere de annesinin “hayır” dediğine “evet” demeyiverse! Aah, ah! Anneler nasıl olacak da anneannelerle, babaannelerle uyum içinde yaşayacaklar? Anneannelerle, babaannelerle nasıl geçinileceğini uzmanımız Belgin Temur Yağlıtaş, bu ay Annelik Sanatı dergisindeki Alternatif Anne köşemiz için yazdıBu yazıya ek olarak Yağlıtaş, toplumumuzda karşılaşılan başlıca anneanne ve babaanne tiplerini de şöyle anlatıyor:

Koruyucu anneanne/babaanne
Anneanne/babaanneler genellikle torunlarına karşı çok yumuşak olurlar. Ancak bazen kendi kızlarıyla/oğullarıyla ilgili bazı kaygılarından ve ilişkilerindeki sorunlardan ötürü torunlarına karşı gereğinden fazla koruyucu olabilirler. Bu tutumun da çocukların gelişimini yavaşlatıcı etkisi olduğu bilinmektedir. Fazla koruyucu tutum aynı zamanda çocuğun anneanne/babaanne ile olması gerekenden daha sıkı bir bağ kurmasına ve sonrasında da ciddi ayrılma kaygıları yaşamasına neden olabilmektedir. Burada çocuk aslında bilinç dışı olarak anneanneyi/babaanneyi memnun edebilme telaşındadır. Toruna “adanmışlık” yaklaşımı çocuğun da kendini adaması gerektiği düşüncesine kapılmasına neden olabilir.

Bağımlı anneanne/babaanne
Bazen “bu çocuk benim yaşam kaynağım, o olmasaydı yaşayamazdım” türünden aşırı bağımlı yaklaşımlar görürüz. Bunlar çocukta da patolojik bir bağ oluşumuna neden olmaktadır. Çünkü bu durumda anne baba da çocuğun kendi anne babası için böyle bir fonksiyonu olduğunu düşünüp fazla müdahale etmekten çekinmektedir.

Kontrolcü anneanne/babaanne
Bazen de özellikle çocuğa bakım veriyorsa ailenin tüm kararlarında etkili olmaya çalışan, özellikle de çocukla ilgili her tür kararı vermek isteyen, hatta anne babayı sert bir şekilde eleştiren anneanne-babaanne tutumuna rastlıyoruz. Aynı tutum çocukla ilişkide de etkili oluyor. Fazla kuralcı ve fazla mükemmeliyetçi bu tarz bir yaklaşım hem anne babayı hem de çocuğu tedirgin ettiği için aile huzurunu da etkileyen bir hal alıyor.

Fırsatçı anneanne/babaanne
Bazen de torun büyük ebeveynlerin kendi çocuklarıyla ilişkiyi sürdürmeleri için bir araç pozisyonunda kalabiliyor. Özellikle geçmişten getirilen bir gerginlik varsa çocukla ilgilenme isteği bir yarışa dönüşebiliyor. Anneanne/babaanne bazen aile içinde kendi rolünü yeniden yapılandırmak için de torunla ilişkiyi gündemde tutma çabasında olabiliyor.

Uzm.Ped. Belgin Temur

ALTERNATİF ANNE UZMANI | İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Pedagoji Bölümü Mezunudur (1989). İstanbul Ticaret Üniversitesi Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisans programını tamamlamıştır (2002). Mesleğe özel eğitimci olarak başlamış, zihinsel özürlü ve otistik çocuklarla özel eğitim çalışmaları yapmıştır. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ve özel öğrenme bozukluğu konularında araştırmalar yaparak bu konuda deneyim kazanmıştır. Çocuklardaki ruhsal-davranışsal sorunlarla ilgili bireysel çalışmalarının yanı sıra anne-baba danışmanlığı ve anne-baba eğitim grupları yapmaktadır. Öğretmenlerle ve anne-babalarla “çocuklarla etkili iletişim” ve “aile içi etkili iletişim” konusunda grup çalışmalarının liderliğini yapmaktadır. 1999 Marmara depremi sonrasında yürütülen büyük ölçekli bir sosyal proje olan “çocukların ruhsal-davranışsal sorunlarını sınıf içinde tanıma ve uygun sınıf içi müdahale teknikleri” projesinde eğitimci olarak görev yapmıştır. Proje kapsamında Ocak-Şubat 2005’de Project Hope işbirliği ile Boston Çocuk Hastanesi’nde (Children’s Hospital Boston’s National Institute of Mental Health -NIMH- Fogarty International Mental Health and Developmental Disabilities) araştırma eğitim ve kapasite geliştirme programına katılmıştır. Bu projenin devamı olarak kurulan PREP’in (Psikolojik Rehabilitasyon ve Eğitim Programları Derneği’nin kurucu üyesidir) Özel Mavi Aile Danışma Merkezi'nin kurucusu ve yöneticisidir. Klinik çalışmalarının yanı sıra alanda çalışan meslektaşlara çocukluk çağı ruhsal-davranışsal problemlerinin tanı ve sağaltımına yönelik süpervizörlük yapmakta, stajyer öğrencilerin uygulamalı eğitim programlarını hazırlamakta ve yürütmektedir. Değişik basın yayın organlarında çocuk ve ailelerin sorunlarına yönelik yazılar yazmakta ve programlar hazırlamaktadır.

3 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız