Beslenme Hobi Kategorisiz Yemek

Şişte Tavuk Sarma

20140907_134342Tavuk sarma evlerde iç harcı değiştirilerek sıklıkla yapılan bir yemek. En azından ben evde pişirecek bir şey bulamazsam içini değiştirerek farklı farklı pişiririm. Bu seferde yine sarayım ama bir de şişe dizeyim dedim. Söylemesi ayıp ev halkından tam not aldım 🙂

Malzemeler:AA-Yemekfasli

  • 2 adet tavuk göğsü
  • 3 yemek kaşığı tereyağ
  • 1 kase kekik- karabiber-kimyon-kırmızı biber-tuz karışımı (Baharatları istediğiniz gibi çeşitlendirebilirsiniz.)

Üzerine:

  • 1 kase rendelenmiş kaşar peyniri

Tavuk göğüslerini sarma yapılabilecek şekilde yatay kesip incecik dövün. Tercihen kasabınıza da yaptırabilirsiniz.

Her bir parçayı tezgaha serip üzerine baharatları sürün. Tereyağdan ufak parçalar kesip, tavuğun büyüklüğüne göre bir kaç parça koyun.20140907_132621

Sıkıca sarıp üzerine açılmaması için kürdan batırın. Tüm parçaları bu şekilde sardıktan sonra rahat kesebilmek için bir on dakika buzlukta bekletin. Zaman kazanmak için sardıkça buzluğa koyup, bitirdiğinizde ilk koyduğunuz parçayı kesmeye başlayabilirsiniz. Anne olunca vakit en önemli yardımcı olduğundan verimli kullanmak gerekiyor. Yemeği hızlı halledip bir kahve içmeye zaman kalırsa o yemek tadından yenmez 🙂

Buzluktan aldığınız parçaları bir parmak kalınlığında kesin. Her bir parçayı şişlere dizin. Fırının ızgarasında etler kızarana kadar pişirin. Piştikten sonra üzerine rendelenmiş kaşarları serpip kaşarlar eriyene kadar bir iki dakika daha fırında tutun.

Sıcak servis yapın. Afiyet olsun…

 

Aslı Demirörs Ağtaş

ALTERNATİF ANNE WEBMASTER'I VE YAZARI | 1979 Ankara doğumlu, evli ve 5 yaşında harika bir erkeğin annesi. Hacettepe Üniversitesi Matematik Bölümünü bitirdikten sonra Bilişim Sistemleri üzerine yüksek lisansını tamamladı. Halen bilgisayar programcısı olarak çalışmakta.
Kendini bildi bileli diyebileceği bir zamandan oğlunun doğumuna kadar profesyonel olarak masa tenisi oynadı. Doğumdan sonra profesyonel kısma ara vermek zorunda kaldı ama hiç pişman olmadı.
Derken aniden pasta yapma aşkı sardı dört bir yanını. O işlere de atıldı. Pastaren Butik Pasta'yı kurdu. Ankara'daki tüm doğum günleri ve özel günlere pasta, kurabiye yetiştiriyor.
Kırk işte çalışan bir annenin yaşadığı sıkıntıları yaşamakla beraber, spor disiplini ve pratiğine alışmış, hareketli bir insan olmanın avantajlarını da sonuna kadar kullanıyor.
Hazırlıksız yakalandığı anneliğe hazırlanabilmek için devamlı okuma – araştırma – öğrenme halinde.
Anne olmayı milat kabul ediyor, eşiyle ve oğluyla geçirdiği her anın tadını çıkarmaya çalışıyor.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız