Beslenme Diyetisyen Kategorisiz

Sınav başarısı için beslenme ipuçları

Bu yazı gençlerimize gelsin: Sınav başarını doğru beslenmeyle arttır!

girl-959115_1280Sınav günlerinin ve hatta öncesinin genç arkadaşlarımız için stresli bir dönem olduğunu hepimiz biliriz. Bu dönemde egzersiz yapmayı bırakın birçoğu düzensiz beslenmekten kilo almakta veya çok kilo kaybetmektedir. Bu da sağlık durumlarını olumsuz etkilemekte ve dolayısı ile sınav sonuçlarına yansımaktadır. Unutmayın sağlam kafa sağlam vücutta bulunur!

Nasıl daha akıllıca beslenebilirim?

Günlük almanız gereken vitamin ve mineral miktarını tutturmaya çalışın. Buna da dengeli bir şekilde günlük olarak sebze, meyve, et veya et gurubu ve süt grubu besinleri tüketerek ulaşabilirsin. Enerji için ise her ana öğünde 1-2 dilim ekmek veya pilav/makarna şeklinde türevleri tüketilmelidir.

C vitamini takviyesi gerekli mi?

Besin takviyeleri adı üzerinde sadece takviyedirler ve kesinlikle doğal olan besinlerin yerine geçemezler. Mümkün olduğunca günlük meyve tüketimi aksatma ve bol C vitamini içeren kivi, portakal, mandalina ve ananas gibi meyveleri her gün tüketmeye özen göster.

Düzenli aralıklarla kaliteli beslen!

Öğün atlamaman vücudun ve beyninin enerji ihtiyacını karşılaman için çok önemlidir. Enerji ihtiyacı derken bunu şekerleme veya çikolata gofret yiyerek karşılayabileceğini düşünme sakın. 1 elmanın içerisinde birçok vitamin, mineral, lif, ve biraz şeker varken 1 gofret vücut için gereksiz bir şeker ve kalori yüklemesinden başka bir şey ifade etmemektedir.

Kahvaltı en önemli öğün!

Artık kahvaltının önemini bilmeyenimiz kalmamıştır. Kahvaltı vücudunuzu güne hazırlarken metabolizmanın daha iyi çalışmasına olanak vermektedir. Kahvaltı için ise aşağıda sağlıklı bir alternatif verdim. Kahvaltı için yağlı poğaça veya şekerli mısır gevreklerini seçersen yine sana faydasından çok zararı olacağını unutma!

Meyveler enerji verir!

Meyve içindeki şeker beynin çalışması için en etkili olan şekerdir çünkü meyve ile beraber beyinde kullanılabilecek vitamin ve mineralleri de almış oluyorsun. Meyvedeki şeker bir gofretten gelen şeker gibi bir süre sonra enerjini düşürmemektedir. Ayrıca meyvenin içeriğinde anti-oksidanlar beyindeki hücrelerin daha verimli olmasını sağlamaktadır.

Sebze tüket!

Özellikle koyu renk olan sebzeler güçlü besleyici maddeler içermektedir. Sebzeler seni tok tutarken günlük vitaminlerini almana olanak sağlar ve seni abur cubur yemekten uzak tutar. Her ana öğünde ya sebze yemeği ya da yeşillik yemeye özen göster.

Ara öğünlerde seçici ol!

Kan şekerini ne kadar iyi dengeleyebilirsen enerjin o kadar uzun sürecektir. Ara öğünler hem enerji almanı hem de ana öğünleri daha tok karşılamanı sağlar. Örnek ara öğünler; çay+tost / ayran+1 avuç fındık / süt+meyve olabilir.

Sıvı alımın hiç azalmasın!

Su içimi bir o kadar önemli iken yanlış sıvı alımı da bir o kadar tehlikelidir. Eğer sıvı ihtiyacını kola, meyve suyu veya şekerli sodalardan karşılıyorsan hem gereksiz kalori almış olursun hem de hızla yükselen şekerin hızla düşeceğinden enerjisini de kaybedersin. Yapılması gereken bol su içmek içmektir.

 

Sınav öncesi günlerde örnek menü:

Sabah: 1 adet yumurta (omlet/sahanda) + 1 dilim ekmek + 5 adet zeytin + 1 karper kadar peynir + söğüş + çay

Ara: 1 adet kivi/mandalina/1 kalın dilim ananas

Öğlen: 1 tabak kuru baklagil veya et yemeği + 1 ince dilim ekmek veya 2-3 kaşık pilav + 1 bardak ayran veya 2 kaşık yoğurt + bol salata

Ara: 1 adet elma veya armut + ½  avuç içi karışık kuruyemiş

Akşam: 1 kase çorba + 2 tabak sebze yemeği + 1 dilim ekmek + 2 kaşık yoğurt + Bol salata

Ara: 1 bardak süt + 3-4 adet ceviz içi

 

Sınav günü örnek kahvaltı:

1 adet haşlanmış yumurta

2 ince dilim ekmek

5 adet zeytin

2 karper kadar peynir

1 bardak ballı süt

Söğüş

 

Sınava girerken yanınızda mutlaka su bulundurunuz, buna ek olarak kuru meyve de bulundurmanız beynin şeker ihtiyacını karşılamak için faydalı olacaktır.

 

Uzm. Dyt. Orçun Kürüm

ALTERNATİF ANNE UZMANI | Kıbrıs doğumlu Uzman Diyetisyen Orçun Kürüm, 2010 yılında Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldu. Nişantaşı’ndaki özel bir beslenme ve eğitim danışmanlığı ofisi dahil olmak üzere, çeşitli hastane ve kurumlarda stajyer diyetsiyen olarak görev yaptı. 2011 yılında İngiltere'nin Chester Üniversitesi - Egzersiz ve Beslenme Bilimi (University of Chester - Exercise & Nutrition Science) lisansüstü programını tamamlayan Kürüm, Egzersiz/Sporcu Beslenmesi konusunda yurtdışında Yüksek Lisans eğitimi alan Türkiye’deki tek diyetisyendir. 2012-2013 arasında Essporto-Health and Fitness Club’da danışmanlık yapan Kürüm, bugün Nişantaşı'nda kendi ofisinde danışmanlık hizmeti vermektedir.
www.orcunkurum.com

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız