Eleştiri Gülüş'ün Köşesi

Sıkılma Atölyesi

sikilma-atolyesiSevgili anneler, bunu kaçırmayın, böyle atölyeyi arasanız da bulamazsınız!
İddia ediyorum, bu atölyenin çocuklarınıza öğreteceklerini başka hiçbir atölye öğretemez.
Memnun kalmazsanız paranız iade!

Oyun grubundan jimnastik grubuna, dershaneden tenise, İngilizceden mental aritmetiğe koşturup durduğunuz çocuğunuzdan bu atölyeyi esirgemeyin…

PROGRAM

2 saat süren ve evinizde gerçekleştirilen bu atölyelerde, ailecek evde oturuyorsunuz. İşinize gücünüze bakıyorsunuz. Yemek yapmanız gerekiyorsa yemek yapıyorsunuz, temizlik gerekiyorsa temizlik, yok bir köşede çay-gazete keyfi yapacağım diyorsanız buyuruyorsunuz. Ama çocuğunuz için hiçbir şey yapmıyorsunuz. O sizden rica etse bile! Anne benimle oyna, anne bana oyuncak al, baba beni sinemaya götür, diyebilir. “Çok işim var hayatım, kendi kendini oyala biraz” diye cevap vermeniz bekleniyor bu atölyelerde. Çocuk da sıkılmaya başlıyor bunun üzerine…

SIK SORULAN SORULAR

Benim çocuğum henüz 3 yaşında. Atölye için küçük sanırım?
Hayır, değil.
Benim çocuğum 10 yaşında. Atölye için büyük sanırım?
Hayır, değil.
Benim çocuğum çok aktif. Atölye için uygun değil sanırım?
Hayır, uygun.

sikilma3ATÖLYENİN YARARLARI

Çocuklar için:

– Okul ve okuldışı aktiviteler arası koşuşturulan çocuklarda etki ilk seansta fark edilir: Çocuk gevşer. Atölyeler sırasında çocuk, anne-babanın beklemediği (kontrol edemediği) eylemlerde bulunabileceği için anne-babaların atölyedeki görevlerini unutmamaları şiddetle tavsiye edilir.
– Çocuklarda ilk zamanlar huzursuzluk, yakınma, sızlanma baş gösterebilir. Bu normal bir tepkidir, lütfen atölyedeki rolünüzden çıkmayın.
– Üçüncü atölyeden sonra bütün çocuklarda istenen etki görülür: Sıkıntının dibine vurunca çocuk, kendi hayal gücünü keşfeder. Çöp parçacıklarından oyuncaklar yaratmaya, hikayeler yazmaya, kendi kendine konuşmaya başlar. 2 saatlik her boş zaman onun yaşadıklarını yeniden kurgulamasına, duygularının farkına varmasına, kendini tanımasına, hayatı içselleştirmesine vesile olmaya başlar.
– 2 ay sonra çocuğunuzun ruh sağlığının eskisine oranla çok daha iyi olduğunu, çocuğunuzun daha huzurlu olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Ebeveynler için:

“Benim çocuğum bir proje değil” diyeceksiniz, hiç kuşkum yok. Ama sizin çocuğunuz da her çocuk gibi bir proje! Üzülmeyin, bu kötü bir şey değil, sonuçta sizin amacınız mutlu bir çocuk yetiştirmek. Ama çevresel baskılar yüzünden ne zaman ayarı kaçırdığımızın farkına bile varmıyoruz ne yazık ki. Çocuklarımız rekabet ortamında geri kalmamalı, derslerinde bir adım önce olmalı ki sınavdan iyi puan almalı, sınavdan iyi puan almalı ki daha iyi bir okula girmeli, daha iyi bir okula girmeli ki daha çok çalışmalı, daha çok çalışmalı ki iyi bir işe girmeli, iyi bir işe girmeli ki iyi para kazanmalı, bir de enstrüman çalmalı, bir de İngilizce konuşmalı, bir de kültürlü olmalı derken çocuğun çocukluğunu yaşama ve kendini keşfetme şansını elinden alıveriyoruz. Aylaklık yapma hakkını elinden alıyoruz! Oysa aylaklık da entelektüel bir iştir. Bir yetişkinin aylaklık yapması son derece zordur, çünkü kafa nasıl boşaltılır unutmuştur. Bunun için meditasyon atölyesine (!) gitmesi gerekir.
Velhasıl, bu atölye siz ebeveynlerin çocuğunuzu daha az kontrol etmeniz için harikulade bir antrenman zemini oluşturur sevgili ebeveynler. Çocuğunuzla yaşadığınız hemen her çatışma da bir yere yetişmek derdinden kaynaklandığından, bir süre “hadi çocuğum, hadi yavrum, hadi ama!” dememenin sizin de ruh sağlığınıza olumlu etki edeceği şüphe götürmez.

Yetişkinler için haftada iki saat çocuğun yakasından düşme atölyesi.
Çocuklar için sıkılma ve yaratıcı olmayı öğrenme atölyesi.

Değerini bilin!

Gülüş Türkmen

Yazar, müzisyen, iletişim danışmanı.
www.gulusturkmen.com

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız