Editörün Seçtikleri Gülüş'ün Köşesi Gündem Teknoloji

Siber zorbalık nedir? Bilmeniz gerekenler

Siber zorbalığa maruz kaldığınızı söyleyebilirsiniz ama, ya siz, hiç siber zorbalık yapmamış olabilir misiniz? Okuyun...

Hani o kaba sözlerle yazılan yorumlar var ya, hani şu beddualar, iftiralar, suçlama yüklü mesajlar var ya, işte onların bir ismi var: Siber zorbalık.
Bu kavram internet kullanan herkesi –bilinçli ya da bilinçsiz- etkiliyor. Yetişkin erkekler ve kadınlar, gençler ve hatta çocuklar… Ekran başında geçirdiğimiz sürenin uzunluğu göz önüne alındığında, hiçbirimiz koruma altında değiliz!
İster oyuncu olun, ister sosyal medya ünlüsü ya da Instagram’da gezinen 10 yaşlarında bir çocuk. Ekran başında geçirilen zaman ABD’de 8-10 yaşındaki çocuklar için günde 8 saati bulurken (hiç tavsiye edilmeyen bir oran!) yetişkinler için ise günde 11 saatten fazlasını buluyor (tekrar edelim, hiç tavsiye etmeyiz!). Türkiye’de durum ölçülmemiş olabilir ancak ABD’ye çok benzediğimiz için 12-17 yaş arası çocuklarımızın %75’inde cep telefonu olduğunu varsayabiliriz ve bu çocukların hepsinin yazılı mesajlaşma kullandığını da biliyoruz.

Özdenetimi (özdisiplini) düşük çocuklar ve yetişkinler olarak, gece ya da gündüz fark etmeksizin sosyal medyaya istediğimiz her an erişebiliriz. Ama en çok endişeli gençler, sosyal medyada kendileri ile ilgili yazılanları araştırırlar. Bir 8. sınıf öğrencisi kız çocuğunun söylediğine kulak verin:

Hiç kimse benim için kötü bir söz söylemiyor ama Instagram’da kendi fotoğrafımı hiç beklemediğim yerlerde görebiliyorum ve rahatsız oluyorum.

Hakkınızda söylenenleri görememekten endişeleniyor musunuz?

Çevrimiçi bireyler, kendileri hakkında söyleneni atlamak istemiyorlar. Bunun İngilizcede bir adı varmış: FOMO (Fear od Missing Out) yani “bir paylaşımı atlama korkusu”. FOMO, çevrimiçi sosyal etkileşimde olan çocukları ve yetişkinleri etkiliyor. Aktif, sağlıklı sosyal yaşantıları olan çocuklar ve yetişkinler bile, çevrimiçi sohbetlerde yer almaktan ya da almamaktan endişe duyabilirler. FOMO da, siber zorbalık da kaygı ve stres yaratan durumlar. Bu endişeleri hafife alamayız çünkü ciddi boyutlara ulaştıklarında panik ataklara, depresyona sebep olabilirler.

Sibel zorbalık türleri nelerdir?

  • Bir kişi hakkında zarar verici veya tehditkâr mesajlar göndermek
  • Sosyal medyada bir kişiyi incitmek ya da utandırmak amacıyla hassas ve gizli bilgiler paylaşmak
  • Bir kişiyi kötülemek ya da bir grubun kasıtlı olarak bu kişiyi dışlaması için başka bir hesapla paylaşımlar yapmak
  • Bir kişiyi kötüleyen web sitesi yapmak
  • Söylentileri mesajlaşarak yaymak

Bazı okullar siber zorbalıkla mücadele edemediklerini söylüyorlar. Çevrimiçi davranışlar genellikle okulun hakimiyet alanının dışında kalıyor. Ancak bu mazeret günümüzde geçerliliğini kaybetmekte:

  • Çevrimiçi yaşam “öğrenme ortamının önemli ölçüde bozulması” ile sonuçlanırsa veya “başka birinin haklarını ihlal ederse” okul, öğrencileri disiplin kuruluna gönderebilir.
  • Siber zorbalık, okul saatlerinde çocuklar tarafından erişilemeyen, Instagram, YikYak, Snapchat veya Twitter gibi sitelerde gerçekleşse bile, okul siber zorbalığa maruz kalmanın etkilerinin okul ortamına yansıması durumunda harekete geçebilir.

Haklarınızı bilmeniz ve savunmanız dileğiyle.

KAYNAK: https://www.kidguard.com/

Gülüş Türkmen

Yazar, müzisyen, iletişim danışmanı.
www.gulusturkmen.com

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız