Beslenme Kategorisiz

Semizotu yemeği

Agustos2013 1225Gönlüm yaz mevsiminde kaldığından sanırım yaz mevsimi ile vedalaşamıyorum mutfakta. Bu aralar neredeyse her gün semizotu var soframızda. Kimi gün salatanın içinde, kimi gün üzerinde yoğurtla kimi gün ise ana yemek olarak sofranın orta yerinde. Umut kışın pazı ve ıspanak yaz günlerinde de semizotu yemeğini çok seviyor.

İki haftadır pazardan aldığım semizotlarına doyamıyorum çıtır çıtır öyle güzeller ki daha yemeğin içine doğrarken yemeye başlıyorum..Dört kişi için büyük bir bağ semizotu yeterli oluyor, baktınız semizotu bağı küçük iki bağ kullanabilirsiniz. Semizotu bağlarını çözmeden topraklı kısmı kesip atıyorum ki yıkamak biraz kolaylaşsın. Semizotunu yıkamak biraz uzun sürse de bir ıspanak değil nihayetinde.  Her yemek gibi bu yemekte de soğanı kavurarak başlıyorum pişirmeye. Bu aşamada kullanacağınız yağ gönlünüze kalmış; hangi yağı seviyorsanız onu kullanın. Ben fındık yağı ile pişirmeyi tercih diyorum. Soğanlar yumuşamaya başladığında bir tane havucu rendeleyerek ilave ediyorum, havuç ile soğanı beraber biraz pişirdikten sonra rendelenmiş domates ve bir tatlı kaşığı dolusu biber salçasını da ekleyerek biraz daha yağda çeviriyorum. Domates, soğan ve havuç iyice birbirine kaynaşınca yıkayıp doğradığım semizotunun sırası geliyor. Semizotunu şöyle bir karıştırarak alt üst ettikten sonra bulgur ve tuzun ardından yemeğin üstünü geçmeyecek kadar su ekleyerek tencerenin kapağını kapatıyorum. Yemeği kısık ateşte pişmeye bırakıyorum. Bulgur yumuşadığında yemeğin altını kapatıyorum. Bu yemeği zeytinyağı ile pişirdiğim zamanlar et yemeklerinin yanında soğuk olarak da tüketiyoruz.

Semizotunun üzerine sarımsaklı yoğurdu ben çok yakıştırıyorum siz bu konuda ne düşünürsünüz bilmiyorum.

Malzemeler:

1 bağ semizotu

1 orta boy kuru soğan

1 orta boy havuç

2 – 3 adet olgun domates

1 tatlı kaşığı biber salçası

1 çay bardağı pilavlık bulgur

2 yemek kaşığı fındık yağı veya zeytin yağı veya tereyağ

 

Afiyet bal olsun!

 

Aynur Kalkan

ALTERNATİF ANNE YAZARI | Ankara'da eşi ve oğlu ile eğlenceli bir hayat sürüyor. 39 yaşında, sevgilisi ile 14 yıldır evli, 15 Mart 2007 tarihinden bu yana anne. Gazi Üniversitesi Ekonometri bölümünden mezun, yirmi sene durmaksızın çalıştı. Oğlum okula başlıyor dedi ve 01 Temmuz 2012 tarihinde iş hayatına mola verdi. Yollarda olmayı, oğlu ile vakit geçirmeyi, kitapları, oyuncakları, kuşları, gökyüzünü, ağaçları, çocukları, dağları, denizleri, mutfakta olmayı, yemek yemeyi, evi saran kek kokusunu, çiçekleri, evini, gün doğumunu, şiirleri, gün batımını, kalabalık sofraları, yazmayı, konuşmayı, sokakları çok seviyor. Mutlu ve özenli sofraların aile olmanın gereklerinden olduğuna inanıyor. Misafir için ayrılmış bir yemek takımları yok, her gün bayram kendisine..

2 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız