Cinsellik

Selam yabancı!

İlişkiler bu kadar mı çıplaklığıyla ele alınır?

natalie-portman-closer1

Damien Rice’ın tüm albümlerini dinliyorum bugün. Hepsi iyi. Ve hiçbiri iyi değil Blower’s Daughter kadar…

Closer filmini hala o şarkıda yaşadığımdan mıdır bilmiyorum. Seyrettiğim günü ve hayatımın hangi dönemine isabet ettiğini dün gibi hatırlarım. Herşeyin birbirine girdiği, altının üstüne geldiği ve benim altının üstünden daha iyi olup olmadığını görmek istediğim bir zamanda seyretmiştim. Şeniz’in Fetret Devri başladı bu filmin gösterime girdiği dönemde…

Şüphesiz iki çiftin birbirine geçtiği tek film değil. Ama çok gerçek. Bildiğimiz Hollywood filmi değil. Yolunu kaybeden sevgililer… Döne döne doğruyu bulmaya çalışmalar… Nafile istekler… Kazananı yok. İlişkiler bu kadar mı çıplaklığıyla ele alınır? İnsanların zaafları bu kadar mı zarif bir şekilde dökülür ortaya? Neredeyse hiçbir seks sahnesi gösterilmeden bir film bu kadar mı seyredene bu tansiyonu yaşatır?

Natalie Portman’ın ne olacağı zaten Leon’da belliydi. Filmin en canlı karakteri oydu. Julia Roberts risksiz ve huzurlu hayat isteğinin içgüdüleriyle yaşam savaşı verdiği güzel, başarılı ama sıradan bir kadın. Asıl Natalie’nin canlandırdığı karakter filmi bu derece etkileyici yapanların başında geliyor benim için. Kızın ismi bile muamma oldu; bir kadın daha ne kadar şaşırtabilir kendisinin ciğerini bildiğini sanan bir erkeği?

Geçenlerde bir arkadaşımla Closer filmi hakkında konuşuyorduk. Kazanılan birşey yok, herkes kaybetti bu oyunda dedim. Aynı fikirde değildi. Clive Owen’ın canlandırdığı doktor karakterinin tek kazançlı taraf olarak çıktığını söyledi. Karısı tarafından aldatılan Clive Owen’ın kazanımlarına bakalım: Önce karısını sevgilisinin elinden geri aldı. Jude Law’dan ilk intikamı bu oldu. Bu basit bir intikam oyunu aldatılan için. Ama en acısını Jude Law’ın “sadece kendisine ait” olarak gördüğü Natalie Portman ile bir gece yaşadıklarını anlatarak yaptı. İşte bu insanı içten içe yakacak pis kokulu, asitli bir intikamdı. Jude Law’u altetti. Karısını tekrar evine döndürdü. Peki kazanan gerçekten o mu oldu bu şekilde? Siz ne dersiniz?

and so it is…

just like you said it would be

life goes easy on me

most of the time…

and so it is…

The shorter story

no love, no glory

no hero in her sky…

 

Şeniz Tarımcan

2008 yılında doğan Melis Schmiede isimli bir kızı var. En çok kızını, sonra da okumayı ve öğrenmeyi seviyor; insan doğasını anlamasına yardımcı olacak kitapları tercih ediyor.

2009'dan beri yazdığı www.fitanne.com blogunda annelikle spor ve sağlıklı beslenmeyi pararlel götürmemiz gerektiğimizi yazan yazıların dışında içinden geçtiği çetrefilli İstanbul hayatına, çalışan bir bekar anne olmanın dayanılmaz hafifliğine de atıflarda bulunmaya devam ediyor. Kendisi modern bir feminist. Kadının güç ve narinliği içinde beraber var edebilen kimyasına hayran.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız