Hobi Kadın Kategorisiz Tiyatro

Şehir Tiyatroları yetişkin oyunları

2013_A~1

Şehir Tiyatrolarının çocuk oyunlarını yazmıştım; arada bir çocukları bırakacak bir yerler bulup kendiniz gitmek isterseniz diye yetişkin oyunlarını da yazıyorum. Tiyatroyu çok sevdiğim için iyi kötü ayırt etmeden tüm oyunlara giderdim eskiden ama çocuktan sonar vakit daha kıymetli hale gelince gideceğim oyunları daha dikkatle seçer oldum. Eskisi gibi hepsine gitme şansım olmadığından ayda 1 yada 2 oyun seçiyorum, eskiye gore çok iyi prodüksiyonlar çıkarmaya başladı şehir tiyatroları. Müzikallerin biletleri 14 TL, Diğer tüm oyunlar 11 TL. Bir sonraki ayın biletleri artık ay ortasında satışa çıkıyor ve kısa sürede tükeniyor http://bilet.ibb.gov.tr/frame.asp bu adresden üye olup bilet alabilirsiniz.

İşte geçen sezon izleyip çok beğediğim oyunlar:

1)      SURNAME 2010

20 senelik bir şehir tiyatroları izleyicisi olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki bugüne kadar en beğendiğim oyun bu oldu. Çok büyük bir yapım, dev kuklalar kullanılmış, zaten yılın çok az zamanında oynuyor, her ay programda göremezsiniz ama gördüğünüz anda sakın kaçırmayın ve bilet alın. Masallar aleminde gibi hissetttiren ama gerçek bir hikaye anlatan bir oyun. Oyun tek perde 1 saat 40 dk. Ama vaktin nasıl geçtiğini anlamazsınız. Kocasını kaybeden Sühendan Hanım ona ait bazı notlar bulur, bu notlarda kocası Sühendan Hanım için yapmayı düşündüğü şenliği anlatır. İşte oyun bu şenlik ama tam şenlik. Dekoru, dev kuklaları, harika oyunculukları olan bir oyun.

2)      ŞARK DİŞCİSİ

Şehir tiyatrolarının en iddialı yapımlarından biri daha. Son yıllarda izlediğim en iyi oyunlardan biri , bir diğeri İstanbul Efendisi.  Hatta iki oyunun oyuncu kadrosu ve yönetmeni (Engin Alkan) aynı, hatta ben şiveleri bile benzettim. Genelde kapalı gişe oynuyor, bilet bulursanız kaçırmayın. 3 saat süren, müzikli ve çok eğlenceli bir oyun. Başrolü oynayan Çağlar Çorumlu’ya hayran kalmamak elde değil, döktürüyor resmen.

3)      İSTANBUL  EFENDİSİ

Musahipzade Celal’in eserini Engin Alkan yönetmiş, yönetmekle kalmamış başrolünde oynuyor ve üstelik şarkı da söylüyor. Son yıllarda Engin Alkan harika işler çıkarıyor zaten, adı geçen oyunlara mutlaka gidiyorum ve henüz pişman olmadım. Müzikal sevenler bu güzel oyunu kaçırmasın.

Oyunun Konusu : Kendine damat beğenen bir baba kızının başka birini sevdiğini öğrenirse ne yapar? Savletî Efendi, kızının gönlüne yön vermek için cinlere perilere bel bağlamıştır… Musahipzade Celâl, İstanbul Efendisi ile Osmanlı’nın Lale Devri’nden sonraki gündelik yaşantısını ve sosyal ilişkilerini hicvediyor.

4)      ATEŞLİ SABIR

Şili’li ozan Pablo Neruda’nın kara adada yaşadığı günlerden hayatının bir kesitini anlatan tek perde 75 dk.lık bir oyun. 1994 yılında Postacı adıyla filme de uyarlanan eser beş dalda Oscar adayı olmuş. Oyun sürükleyici, sıkılmadan izleyebilirsiniz. Arada güzel şiirler dinlemek de güzel oluyor.

5)      YAŞAR NE YAŞAR NE YAŞAMAZ

Bu oyunu seneler once lise yıllarımda da izlemiştim, kadro değişmiş elbette. Başrolde şimdilerde Yalan Dünya’da Gülistan olarak tanıdığımız Hasibe Eren oynuyor. Aziz Nesin’den çarpıcı bir kara mizah eseri. Memleketin halini çok güzel hicveden bir oyun. Müzikli bir oyun, hem güldürüyor hem düşündürüyor.

Bunlar gidip beğendiklerim birde gidip beğenmediklerim var , gerçi zevkler tartışılmaz herkesin kişisel zevki farklıdır ama bu oyunlardan çıkınca çocuğu bıraktığıma değmedi diye düşündüm. İlki Doğum Günü Partisi, İngiliz yazar Harold Pinter’ın eseri. Cem Davran ve çok sevdiğim Yıldıray Şahinler başrollerde ama onlar bile kurtaramamış oyunu, bir olmamışlık var, diyaloglar sürekli tekrarlanıyor. İkincisi Sevgili Doktor, Anton Çehov’un oyunu 8 ayrı skeçten oluşan oyunda ben bir bütünlük göremedim ve biraz sıkıcı buldum. Son olarak gene Çehov’un bir eseri olan Vişne Bahçesinide beğenmedim, üstelik Engin Alkan oynuyor buna ragmen sevemedim, oyunun içine giremedim bir türlü.

Bu sezon izleyeceğim oyunlar ise Hıdrellez, İstanbul Efendisi, Dar Ayakkabıyla Yaşamak, Toros Canavarı, Zengin Mutfağı.

Bunlar şu anda gösterimde olanlardan seçtiklerim fakat bu sezon yeni oyunlar henüz prömiyer yapmadı, aralık gibi yeni oyunların eklenmesini bekliyorum programa zira bu sene ki program geçen seneki oyunların aynısı oysa her yıl yeni oyunlar eklenirdi, her ay programı heyecanla açıyorum elbet yeni oyunlar da gelecektir.

Keyifli seyirler…

Nihal Özel

ALTERNATİF ANNE YAZARI | 1980, İstanbul doğumlu. Dış Ticaret Uzmanı, internet girişimcisi (www.handykids.com.tr), blogger (www.poyrazligunler.com, www.cocuklugeziler.com) , Poyraz ve Esin'in annesi..
Okumayı, yazmayı ve gezmeyi çok sever.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız