Kategorisiz Tiyatro

Şehir Tiyatroları perdelerini çocuklar için de açtı!

DSC_1549

14 yaşımdan beri yani neredeyse 20 senedir şehir tiyatrolarına gidiyorum, her sene yeni çıkan oyunları görmeye çalışıyorum. Poyraz’ı da 18 aylık olduğunda tiyatroya götürmeye başladım. İlk oyunlarda tabii ki çok fazla izlemedi; 10 dk, 15 dk. izleyip çıktığımız oyunlar oldu. Ama zamanla konsantrasyon süresi arttı ve 3 yaşına geldiğinde çocuk oyunlarını baştan sona izler ve zevk alır hale geldi. Tabii ki bu yaş için çok erken diyenler olabilir; ama tiyatro benim özel ilgi alanım olduğundan çocuğum da sevsin istedim ve biraz erken başladım. Hiçbir zaman Poyraz’ı zorlamadım, sıkılıp çıkmak istediği an hemen çıktık, eğer ilgisini çektiyse oyunu sevdiyse zaten kendisi sonuna kadar izler hale geldi.

Şehir tiyatrolarının oyunlarında genelde 3 yaş ve üzeri deniyor ama 2,5 yaşından sonra gönül rahatlığıyla götürebilirsiniz. Şehir tiyatrolarının çocuk oyunlarında bilet fiyatları sadece 3 TL., AVM’lerdeki jetonlu oyuncakların her birinin 3 TL olduğu düşünülürse çok çok iyi bir rakam. Bilet fiyatları çok uygun olduğundan biletler çok çabuk tükeniyor. Şehir tiyatrolarından online bilet almak için öncelikle şuradan üye olmanız gerekiyor.

Eskiden her ayın son haftasında bir sonraki ayın programı çıkardı; fakat şimdi programlar daha erken çıkmaya başladı. Örneğin Kasım ayı programı 10 Ekim’de açıklanacak. Genelde biletler programın açıklanmasını takip eden birkaç günde tükeniyor; bu yüzden elinizi çabuk tutmakta fayda var. Online bilet almak istemeyenler sahnelerdeki gişelerden de bilet satın alabilir.

Bu yıl Şehir Tiyatroları’ndaki çocuk oyunlarına gelirsek, bizim geçen sene izlediğimiz ve Poyraz’ın çok beğendiği oyunlar sırayla.

1) Boncuk – 2-5 yaş grubu

Oyunun konusu
Boncuk bir ev köpeğidir, sahibiyle birlikte yaşamaktadır. Sabahları sahibinin gazetesini vermek ve eski gazeteleri bahçeye çıkarmak onun görevidir. Boncuğun hiç arkadaşı yoktur. Sahibi onun yabancılarla konuşmasını istememektedir. Boncuğun oturduğu mahalleye bir sokak kedisi taşınır. Yeni taşındığı için onun da arkadaşı yoktur. Boncuk ile arkadaş olmak ister, birlikte oyun oynamayı teklif eder. Boncuk sahibinden izin alır ve birlikte oyun oynarlar. İkisinin farklı hayatlarına rağmen birbirleriyle arkadaş olmuşlardır, çok mutlu olurlar.

2) Boya Benek – 3-6 yaş grubu

3-6 yaş grubu çocuklar için tasarlanmış oyunda, kendi yaptığı resim ve heykellerle dolu atölyesinde bir türlü kedisini bulamayan bir kızın hikayesi anlatılıyor.  Çocukların, sahnedeki oyuncuyla diyalog kurarak, birlikte müzik yaparak aktif olarak  katıldığı, fuayede kendilerini bekleyen kağıt ve boyalarla oyun sonrasında resim çizebildiği bir oyun.

3) Kedi ile Palyaço 3+ Yaş grubu

Kedi ile Palyaço’da dostluğun önemi kedisini kaybeden bir palyaço ile sahibini arayan bir kedinin eğlenceli ilişkileri ekseninde aktarılıyor.

4) Uğurböceği – 2-5 yaş grubu

Uğurböceği ve Uçuç Böceği iki arkadaştır. Uğurböceği arkadaşıyla oynamak için geldiğinde arkadaşının onunla konuşmadığını ve küs olduğunu görür. Uğurböceği arkadaşının neden küstüğünü anlayamaz, düşünür ve bir gün önce arkadaşıyla yaptıkları tartışma aklına gelir.Uçuç Böceği isimlerinin Uçuç Böceği olduğunu söylemiş, o da Uğurböceği olduğunu söylemiştir.

5) Üç Kardeş ve Muhteşem Kurt – 3+ yaş , Kukla tiyatrosu

Üç Kardeş ve Muhteşem Kurt, çocuk seyirci için oldukça eğlenceli bir el kuklası oyunu. Oyun, üç afacan kardeşin, yaramazlıklarını ve herkesin korktuğu Muhteşem Kurt ile tanışıp arkadaş olmalarını, mümkün olduğunca yalın biçimde, çocukların gözünden anlatıyor.

** Poyraz’ın en sevdiği oyun bu oldu , bu oyun için en önlerden yer almamak gerekli çünkü kuklalar görünmüyor, orta sıralardan bilet almakta fayda var.

6) Ali Baba ve Kırk Haramiler – 5+ yaş

Ali Baba, karısı ve oğluyla yaşayan yoksul bir oduncudur. Bir gün ormanda dolaşırken, bir mağaraya gizlice girip çıkan kırk haramileri görür. Kırk haramiler hırsızlık yaparak elde ettikleri hazineleri bu mağaranın içinde saklarlar. Ali Baba onları bir süre izler ve haramiler çıktıktan sonra mağaraya girer. Yıllardır hayalini kurduğu zenginlik karşısında durmaktadır. Ama Ali Baba çalınarak elde edilmiş bu zenginliğe aldanmayacak ve oyunun sonunda haramilere gereken dersi verecektir. İyi – kötü çatışmasını konu alan oyun, eğlenceli müzikal formuyla çocuk izleyicisiyle buluşuyor.

** Bu oyunu henüz izlemedik, bu sezon ilk bilet alacağım oyun bu olacak.

Yeni oyunların da bu sezon programa dahil edileceğini düşünüyorum. Genelde Aralık ayından sonra çıkabiliyor yeni oyunlar; zira bunların hepsi geçen sezondan devam eden oyunlar. Ayrıca 7+ yaş kategorisinde de oyunlar var fakat ben henüz onlara götürmeye cesaret etmedim Poyraz’ı, çok fazla diyalog varsa sıkılabilir diye düşünüyorum. 3-6 yaş grubundaki oyunlar genelde bol müzikli oluyor ve bizimkinin çok hoşuna gidiyor.

Bir sonraki yazımda anne-babalar için oyun önerilerimi paylaşacağım!

 

Nihal Özel

ALTERNATİF ANNE YAZARI | 1980, İstanbul doğumlu. Dış Ticaret Uzmanı, internet girişimcisi (www.handykids.com.tr), blogger (www.poyrazligunler.com, www.cocuklugeziler.com) , Poyraz ve Esin'in annesi..
Okumayı, yazmayı ve gezmeyi çok sever.

1 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız