Beslenme Form Hamilelik & Doğum Kategorisiz Sağlık

Sayarak zayıfla – Bölüm 1

Ayca Kaya 5333Sorun: Kilolarım!

Soru: Nasıl kilo vereceğim?

Cevap: 5333

 

Çocuk demek kilo demek. En azından benim için öyle oldu. Değişen hayat şartları sebebiyle gram gram eklentiler, kilo kilo kilolarla dönüştü. Evlendiğimde 55 kiloydum. İşten ayrıldığımda 65 İlk kızım Elif’e 71 kilo hamile kaldım. 81 kilo ile doğuma gittim. Zeynep’e 74 ile hamile kaldım. 84 ile doğuma gittim. Şuan 72 kiloyum.

Hedefim 60!

Doğumdan sonra fazladan 12 kilomu nasıl vereceğimi bulmaya çalıyorum. Bu süreci de bu köşemde sizlerle paylaşmayı uygun buldum.

Çünkü;

Benim için ‘çocuk demek, kilo demek!’

 

Kısaca kilo vermeye çalışma serüvenlerim şöyle oldu:

Sanki özgeçmiş hazırlıyorum:) Evet bu benim kilolarımın özgeçmişi ve ben en başa dönmeye çalışıyorum)

 

Elif’in doğumundan sonra ki iİlk 3 ay harika geçti. Sonra ki dönemde ise;  bebeğin büyüme atağı evresini –sütüm yetmiyor galiba-endşesi ile yedim yedim yedim… kendime geldiğimde Elif 2 yaşını geçmişti. Ben ise; 81 kilo ile hayatıma devam ediyordum. Taki Elif anaokuluna başlayana kadar. ‘Diğer’ yaşıt çocuk annelerini görene kadar. Herkesin tek çocuğu vardı! Aralarında doğum kilosuna ulaşmış tek anne bendim!

 

Sarsıldım:) Kendime geldim. Sağlık için değil, ‘spor olsun’ diye sporu hayatıma soktum. Zayıflamak için çeşitli ürünler kullandım. Evet başardım. 44 bedenden 36 bedene ulaştım:)

…ve tahmin edeceğiniz gibi sporu ve diyeti hayatımdan çıkarmamla yavaş yavaş eski kilolarım geri geldi.

Benzer süreç Zeynep’e hamilelik dönemim için de geçerli. Rakamlarım 74 kg.-84 kg.

Ve bu duruma 30 yaş üstü gerçeği de bindi. Evet 30’dan sonra daha zor kilo veriliyor. En azından benim için öyle oluyor. Ama ne kadar zor olabilirdi ki?

Benim için bu farkındalığın başlangıcı imza günüme hazırlanırken oldu. İmza günüme 10 gün kala denediğim kıyafeti, imza günümde giymeye çalıştım. Pantolonumun fermuarını kapatamadım! Korse giydim yine olmadı! Bir kadın için çok trajik bir durum yaşadım. Benim için en önemli günlerimden birinde pantolonumun üst kısmını kemer yardımı ile kapattım. Üstelik içimde korse vardı! Üzerime 10 gün önce giydiğimde güzel olan ceket, 10 gün sonra maalesef olmadı. Görüntüm; Levent Kırca parodilerinde üzerine bir beden küçük kıyafet giyen karakterler gibiydi. En bol kıyafetlerim onlardı ve ben onlarla kendi imza günüme gittim ve tahmin edeceğiniz gibi birçok fotoğraf verdim. Ertesi gün yerel basında çıkan görüntümle kilo vermeye ‘karar verme’ sürecim başladı. Vücut analizimde  kilolarımın %40’ın yağ olduğunu öğrenmemle pekişti. Bu telaşımın içerisinde 3-4 günlük koşturmamın eksi 700 gr. olması beni yüreklendirdi!

 

Ve ben sizleri de bu sürece dahil etmek istedim.

Çünkü kilo verme sürecim hala devam ediyor!

Benimle 5333 sayarak zayıflamaya var mısınız?

 

Devrim Şahin Atılkan

ALTERNATİF ANNE YAZARI | 7 yıl bankacılık yaptıktan sonra tam müdür olacakken istifa etmiş, adının aksine gelenekselci, dünyalar güzeli Elif Vera ve Zeynep’in annesi. Sihirli 40 Hafta adlı kitabın yazarı, drama eğitmenliği eğitiminin öğrencisi, gönüllü emzirme rehberi, Emzirme Reformu aktivisti. Kadın istihdamı arttıracak iş projeleri konusunda girişimcilik ödülü sahibi. Kızları, büyüdüklerinde annelerinin kurduğu VeraZeyn’e müdür olma hayali kuruyor. VeraZeyn; hayatınıza küçük dokunuşlarla yüzünüzde kocaman bir gülümseme oluşturmayı amaç edinmiş bir mutluluk kurumu. Hayatlarına çocuk ekleyen aileler için pratik çözümler üretmeye çalışıyor…

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız