Kategorisiz

Sanghay’da “international school” velisi olmak

Dünyanın dört köşesinden gelen öğrenciler bir sınıfta olunca eğitim nasıl oluyor?

Sanghay’a taşınmadan önce ilk olarak oğlumuz Can için okul araştırdık. Tercihimiz lokal Çin okulu değil; international bir okul oldu. Eve yakınlık, eğitim sistemi ve kampüsün özelliklerini baz alarak birkaç okul gezdik ve Shanghai Community İnternational School’da kararımızı verdik.

International schoollarda denklik

International okullarda Çin eğitim Sistemi’ne bağlı olmadan (iç işlerinde bağımsız dış işlerinde bağımlı),dünyanın her yerinde kabul gören, çocukların eğitim sistemi ve gelişimine uygun bir program uygulanıyor. Örneğin; oğlum şu anda Pre-K (okul öncesinin bir öncesi dönem diyelim-anaokulu) ve seneye başka bir ülkeye geçiş yapsak, oradaki herhangi bir international schoolda Kindergarden (okul öncesi) olarak kaldığı yerden eğitimine devam edebiliyor; herhangi bir denklik aranmıyor. Bu okullarda ana dil İngilizce ve müfredat çoğunlukla aynı. Ek dil olarak, okul hangi ülkede konumlandıysa o ülkenin dili öğretiliyor. Oğlum Can şu anda haftanın her günü 40 dakika Çince dersi görüyor.

İlk international okul tecrübemiz olduğu için diğerleri ile kıyas yapma şansım yok; ama en azından oğlumun okulunda sistemin nasıl işlediği hakkında öğrendiklerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Okulda sınıflandırma

Sınıflar yaşa göre değil çocuğun doğduğu yıl baz alınarak ayarlanıyor. Dolayısı ile aynı sınıfta aralarında 10 ay fark olan çocuklar birlikte eğitim görebiliyor. Toddler (2 yaş), Pre-S (3-4 yaş) ,Pre-K (4-5-6  yaş), Kindergarden (6-7 yaş) ve Grade 1,2,3,4… (İlkokul 1,2,3,4…) şeklinde lise sona kadar devam ediyor aynı kurum bünyesinde.

Akademik eğitim, sosyal ve motor gelişim

Amerikan Eğitim Sistemi baz alınarak müfredat sosyal ve motor gelişime ağırlık verip akademik donanımı ikinci plana almış gözlemlediğim kadarıyla. Çocukların sosyalleşmesi, sınıf içinde kendini ifade edebilmesi (geçen sene sınıfta çocuklar tüm arkadaşlarına her hafta prezentasyon hazırlıyorlardı), yaşına uygun özbakım becerilerinin kazandırılması gibi konular temel alınmış. Çocuğun kendine güveninin geliştirilmesi herşeyin önünde tutuluyor.

 

Kişisel beceriler ve aile katılımı

Her çocuğun sınıf içerisinde kendine ait dolabı var. Sabah okula geldiğinde çantasını boşaltıp dolaba yerleştiriyor, beslenme çantalarını düzenliyor, dosyasını alıp adının yazılı olduğu sepete koyuyor ve sınıfın günlük rutinine ayak uyduruyor. Öğretmenler beslenme çantalarında çocukların kendi başlarına açıp yiyebilecekleri atıştırma konulmasını istiyor ki yardım istemeden ihtiyacını giderebilsin. Tuvaletlerde yardım yok, çiş kaka temizlemesini çocuk kendi hallediyor. Montunu kendi başına giyip çıkarması gerekiyor. Tabi ki ilk başta Can’ın tuvalet işini kendi halletmesi, montunu kendi başına giyip çıkarabilmesi söz konusu değildi. Evde biraz yardımcı olmaya çalıştım ama farkettim ki okulda arkadaşlarını örnek alarak kendince çözümler bulmuş ve işe yarıyor. Hatta çoğu zaman “anne sen karışma ben kendim hallederim” mesajını veriyor. Sınıflarda sıra yok, faaliyet zamanında küme şeklinde yuvarlak masalarda oturuluyor. Herkesin yeri belli. Her sınıfta dünyanın pekçok ülkesinden öğrenci olduğu için, her ülkeye ait festivaller velilerin yardımı ile kutlanıp çocuklara tanıtılıyor. Okulda veli katılımı üst düzeyde. Öğretmenler her hafta sıra ile velilerle iş bölümü yapıyor. Birlikte işlenen konuya uygun bir aktivite hazırlanıyor. Vaktimin bir kısmını Can’ın okulunda geçiriyorum. O mutlu ben mutlu!…

Tüm bunlar eğitimde öncelikler konusunda biraz düşünmenize sevketti mi? Bir sonraki yazımda okuldaki okul aile birliğinden, pedagogların okuldaki çalışma sisteminden, okulun genel hatlarından ve karne sisteminden sözedeceğim.

Bu yazı Alternatif Anne’de ilk 17 Aralık 2012 tarihinde yayımlanmıştır.

Gözde Dinç Karataşlı

1980 doğumlu. 5 yaşında bir erkek çocuk annesi. Marmara Üniversitesi İşletme bölümünden 2002 yılında mezun oldu. 2002-2007 yılları arasında Alternatif Leasing firmasında pazarlama yetkilisi olarak çalıştı, doğumdan sonra işi bıraktı ve tam zamanlı anne oldu :) 2011 yılında eşi ve çocuğuyla birlikte Şanghay'a yerleşti. Dalgıç ve sualtına, yelken sporuna ilgi duyuyor. Farklı ülkelere seyahat etmeyi ve yeni kulturler hakkında bilgi toplamayı seviyor.

1 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

  • Fransız eğitim sistemine çok yakınmış. O da “international” bir sistem sonuçta. Yalnız ben şu “grading” şekline takık durumdayım. Nasıl saçma isimler bunlar! Şöyle insan gibi 1,2,3,4 diye uzasa gitse ne olur sanki? İlla bir zorluk konacak! Fransız sistemi de bir garip: PS, MS, GS (3-5 yaş arası) sonra CP (ilkokul 1), CE1 ve CE2 (ilkokul 2 ve 3), CM1 ve CM2 (ilkokul 4 ve 5)… Çok mu kolay geldi acaba bunları bir elin parmağıyla saymak!