Beslenme Diyetisyen

Sakınmanız gereken 8 gıda

Sağlıklı beslenmek, tarihte hiç bugünkü kadar zor olmamıştı...

Sağlıklı olmak her geçen gün biraz daha da zorlaşıyor. Değişen dünyaya ayak uydurmak zorunda bırakılıyoruz ve çoğu zaman sağlıklı gıda seçimi yapma şansımız bile elimizden alınıyor. Sağlıklı beslenmek, tarihte hiç bugünkü kadar zor olmamıştı…

Bu yazımda doğru beslenme konusunda bazı seçenekleri ele alacağım ve bazı gıdalarla ilgili yararlı bilgileri paylaşacağım.

beyaz ekmek1 – Beyaz ekmek:

Buğdayın sarı fakat ekmeğin beyaz olmasının bir sebebi var: Beyaz un elde edilirken buğdayın tüm faydalı kısmı ayıklanır. İşte o beyazlığın sebebi odur. Ülkemizde satılan ekmeklerin bir çoğu bu beyaz un ile üretilir. Siz siz olun, esmer renkte olan ekmekleri ve mümkünse “tam tahıl” ibaresi taşıyanları seçmeye çalışın. Ayrıca, evde ekmek yapmak da o kadar zor değil. Google’a bakın derim.

kola2 – Gazlı içecekler:

Çoğu insan her gün şekerli veya “light” olsun, içinde ne olduğunu tam olarak bilmediği gazlı içecekler içiyor. Bu içeceklerin hiçbir besin değeri yok. Hele şekerli olanlar vücutta yağlanmayı arttırıyor. Tatlandırıcı ile üretilenler de birçok zarara yol açabiliyor. Mesela bu zararlar arasında kemik erimesini ve diş çürümelerini sayabiliriz.

enerji bar3 – Enerji barları, protein barlar:

Evet aceleniz var, hemen şekerli bir şeye ihtiyacınız var. Günümüz yaşantısında sık sık bu durumla karşılaşıyoruz ve bir enerji bar ya da protein bar tüketerek bu duruma çare bulduğumuzu düşünüyoruz. Görünürde pratik bir çözüm. Ama farkında olmalıyız ki bu tür ürünler birçok işlemden geçmiş endüstriyel ürünlerdir. Benim tavsiyem 1 adet elma veya 4-5 tane ceviz seçeneğini de akıldan çıkarmamanızdır.

patates-kizartma4 – Kızarmış patates:

Patates kendi başına o kadar sakıncalı bir besin olmasa da kızartıldığında durum değişir. Yüksek oranda basit karbonhidrat ve şeker içeren bir besini kızarttığımızda sadece daha yüksek kalorili ve çok daha az besin değeri olan bir gıda ortaya çıkar. Yemeden önce bir daha düşünün!

trans-yag5 – Trans yağlar:

Birçok insanın her gün yediği gofret, bisküvi ve kızartılmış gıdaların ezici çoğunluğunda trans yağ asitleri bulunur. Trans yağlar gıdada kullanılan yağın işlem görmesi (hidrojenerasyonu) ile oluşur. Trans yağlar günümüzde toplum sağlığını tehdit eden en önemli  faktörlerden biridir. Trans yağlar ürünün raf ömrünü uzatırken bizim ömrümüzü kısaltmamalıdır.

pizza6 – Pizza:       

Pizza karşı olduğum bir gıda değil. Ancak gene de bazı uyarılar yapmam gerekiyor. Ortalama boy bir pizza dilimi, 250 kalori içerir. Bunun 10 gramı yağ, 600 miligramı sodyumdur. Ayrıca pizzada bol miktarda karbonhidrat ve biraz da protein bulunur. Her ne kadar artık sebzelileri yaygın olsa da “sebzeli pizza” yemekle sadece kalori eksiltmiş olursunuz. Ve o kadar yüksek ısıda pişen sebzenin besin değerini kaybedeceğini unutmayın. Genede pizza yemek istiyorsa nz bulabildiğiniz en ince hamurlusunu, en az işlenmiş et (salam,sucuk, pastırma) olanını seçin.

corn-flake7 – Şekerli mısır gevreği:

Şekerli mısır gevreği gerektiğinden fazla kalori almanıza yol açar. Ayrıca hem daha fazla yeme isteği uyandırır hem de kısa bir süre sonra acıkmanıza yol açar. Yüksek şeker tüketimi sonucunda kan şekerinizi yükseldiği hızda ineceğinden 2 saate kalmaz tekrar açlık hissedebilirsiniz. Bunları önlemek adına şeker içermeyen ve tam tahıllı veya sadece tam yulaf içeren kahvaltılık gevrekleri tercih ediniz. Üzerine az miktarda meyve ve kuru yemiş ekleyerek besin değerini arttırdığı gibi sizi uzun süre tok tutacaktır.

8 – Kafeinsiz kahve:

Son zamanlarda birçok insanın kafeinsiz kahve sipariş vererek kendilerine faydalı bir şey yapıyormuş gibi düşündüklerini gözlemledim. Kafeinin bir çok faydası olsa da fazla oranda tüketimi uykusuzluk, kalp çarpıntısı ve gerginlik hali yaratabilir. Dikkatli olmak lazım. Kafeinsiz kahve hakkında bilinmeyenlere gelince, öncelikle kafeinsiz kahvelerde bile % 3 oranında kafein bulunmaktadır. Buna ek olarak kafeinin azaltılması için yapılan işlem kahveye zarar verdiğinden birçok faydalı özelliğini de bu işlem sırasında kaybetmektedir. Bulabilirseniz “swiss water decaf” yazılı kahvelerde bu olumsuz durum yaşanmamaktadır.

Uzm. Dyt. Orçun Kürüm

ALTERNATİF ANNE UZMANI | Kıbrıs doğumlu Uzman Diyetisyen Orçun Kürüm, 2010 yılında Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldu. Nişantaşı’ndaki özel bir beslenme ve eğitim danışmanlığı ofisi dahil olmak üzere, çeşitli hastane ve kurumlarda stajyer diyetsiyen olarak görev yaptı. 2011 yılında İngiltere'nin Chester Üniversitesi - Egzersiz ve Beslenme Bilimi (University of Chester - Exercise & Nutrition Science) lisansüstü programını tamamlayan Kürüm, Egzersiz/Sporcu Beslenmesi konusunda yurtdışında Yüksek Lisans eğitimi alan Türkiye’deki tek diyetisyendir. 2012-2013 arasında Essporto-Health and Fitness Club’da danışmanlık yapan Kürüm, bugün Nişantaşı'nda kendi ofisinde danışmanlık hizmeti vermektedir.
www.orcunkurum.com

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız