Form Kadın Kategorisiz Özel Günler Sağlık

Sağlıklı yaşam için yürüyüşü hayatınıza katın

yuruyusGünümüzde fiziksel aktivitenin sağlıklı yaşam için öneminin yeterince anlaşılamama­sı ve giderek daha hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesi, obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, osteoporoz gibi kronik hastalıkların görülme sıklığını artıran önemli nedenler arasında yer alıyor. Büyük şehir hayatının getirdiği zorunluluklarla toplu taşıma ve otomobil kullanımının yoğunluğu da aslında çok önemli bir fiziksel aktivite olan yürüyüşü hayatımıza katmamızı bir nevi önlüyor.

Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması’nın açıklanmış sonuçlarına göre toplum genelinde egzersiz yapmayanların oranı  % 72,3. Bu nedenle Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı’nın başlıklarından birinin içeriği, sadece toplumun fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılmasına yönelik aktiviteleri kapsıyor.

Toplumda düzenli ve yeterli fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılmasında fiziksel aktivite ile ilgili özel gün ve haftaların hatırlanması ve etkin olarak kutlanması  da önemli bu noktada. Bu kapsamda 81 ilimizde 3-4 Ekim  Dünya Yürüyüş Günü haftası çeşitli etkinliklerle düzenli olarak her yıl kutlanıyor.

Her gün yarım saat de olsa yürüyüş yapmak metabolizmayı hızlandırdığı, formumuzu sağlamamıza yardımcı olduğu gibi nefesimizi de düzenlememizi; bu sayede stresten arınmamızı ve daha çok oksijen alarak dokularımızı ve ruhumuzu da yenilememizi sağlıyor. Her gün en az yarım saat yürümeye ne dersiniz?

Tülay Sarı

ALTERNATİF ANNE YAZARI | Mayıs 2012-Şubat 2014 tarihleri arasında Alternatif Anne'nin içerik yöneciliği ve editörlüğünü yürüttü. Evli ve Kartal isminde bir oğlan annesi. Bebeğinin dünyaya gelmesiyle ara verdiği çalışma hayatının yerini bebeği, kişisel gelişimi ve hobileriyle doldurdu, ardından önceliklerini ve farklı ilgi alanlarını keşfederek kendine bambaşka iş dalları yarattı. Bebeğinin hayatına kattığı ışıltıyla değişen hayata bakış açısı, dünyasını zenginleştirdi. Hayat koşturmasında göremediği kendini, bebeğinin doğumuyla keşfettiğini ve anne olmanın, kişilik gelişimi, hayatı anlama, doğayı fark etme ve yaratıcılık konusunda paha biçilmez bir öğreti olduğunu düşünüyor. Altın çağda çocuklarla olmak istiyor! Çocuk nefes koçu. Halkla ilişkiler yapıyor, eğitim ve etkinlikler organize ediyor, yazı yazıyor.

1 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız