Allerjiler Beslenme

Sağlıklı beslenmek isteyen elime mum diksin!

Son zamanlarda hiç olmadığı kadar çok “sağlıklı beslenmek” isteyen insanla karşılaşıyorum.

Peki nedir “Sağlıklı Beslenme”?

Gözlemlerime dayanarak rahatlıkla söyleyebilirim ki bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişiyor. Kimi “herşeyden azar azar” diyor, kimi “GDO’dan uzak” bir beslenmeyi tercih ediyor kimi “besin takviyeleri olmazsa olmaz”cı.

Benim fikrime gelince, burada tek bir yazıya sığmayacak kadar çok fikrim var ne yalan söyleyeyim. Çünkü ben bir G.A.P.S hastasıyım. G.A.P.S’in açılımı “Gut and Psychology Syndrome”  ya da Geçirgen Bağırsak hastalığı da deniyor.

Bu ekolü benimseyen doktorlar ve uzmanlar tıpkı Hipokrat’ın yüzyıllar önce dediği gibi “Yedikleriniz şifanız, şifanız yediklerinizdir” inancı ile hareket ediyorlar. Yani her türlü hastalığın sebebinin beslenme olduğuna ve dolayısı ile şifanın da yine “Sağlıklı ve Doğru Beslenme”den geleceğine inanıyorlar.

Bu ekole göre geçirgen bağırsağı olan hastanın belli bir diyet yapması gerekiyor. Bu diyetin ayrıntılarını başka bir yazımda paylaşacağım. Bu yazımda ise  “Sağlıklı ve Doğru Beslenme”nin en önemli iki ayağına değineceğim.

Bunun için sağlıklı ve doğru beslenmek isteyenlere iki soru sormak istiyorum:

  1. Mevsimi dışında sebze/meyve satın alıyor musunuz?
  2. Evinize aldığının yiyecekleriz kaçta kaçını çöpe atıyorsunuz?

Bu sorulara toplumun verdiği genel cevaplar bugün neden sağlıklı ve doğru beslenemediğimizi az çok gösteriyor.

Zira “organik” tarım şartlarında elde edilen ürün miktarı bizim tükettiğimiz miktarların kıyısından köşesinden geçemez gibi görünüyor. Dolayısıyla biz “tasarruflu” davranmadığımız sürece, yani talebimiz arttığı sürece arzı karşılamak, verimliliği arttırmak için üreticiler hormon, GDO ve tarım ilaçlarına başvurmayı tercih etmeye devam edecekler. Ve bu gıdalar satın alınmaya devam edildiği sürece de bu böyle gidecek.

Aynı şekilde “turfanda” sebze/meyve tüketimi de ne yazık ki bizi sağlıklı ve doğal beslenmeden uzaklaştırıyor.

Ben kişisel olarak (diyet dışındaki zamanda) “içgüdüsel beslenme” adını verdiğim bir beslenme tarzını benimseyen biriyim. Yani çevremde, eşzamanlı yetişmeyen hiçbir sebze/meyve ya da gıdanın bana yeterince fayda sağlamayacağını düşünüyorum ve artık sırf “damak tadı” adına herhangi birşey tüketmeyi tercih etmiyorum. Yani kışın patlıcan, yazın kereviz yemek bana mantıklı ve doğru gelmiyor. “Yaza kadar bekleyiveririm” diyorum. Dolayısıyla ben #israfadurde ve #mevsimselbeslen diye iki  kampanya başlatmayı düşünüyorum. Sanıyorum kimse turfanda sebze/meyve tüketmese ölmez, aksine turfanda gıdaların doğal olmayan şartlarda üretiliyor olması sağlığımızla oynuyor.

Bence sağlıklı ve doğru beslenme için sosyal medya #mevsimselbeslen ve #israfadurde kampanyaları ile başlamak için çok doğru bir mecra.

Siz de benimle “Sağlıklı ve Doğru Beslenme” yolunda bir adım atmaya var mısınız?

Gülce Erhan

1 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

  • Merhabalar benim dogal saglıklı beslenme arayısım beni tükettigim besin ürünlerini kendim üretmeye itti şuan hicbir gdo lu yem vermeden sularina hicbir ilac karıstırmadan bir portakal bahcesinde tamamen dogal kosullarinda yumurta uretiyorum. Tavuklar bugday arpa yulaf ve tarladaki çeşitli otlardan yiyerek yumurta yapıyorlar. İsteyenlere adresine kargo ile gonderebiliyorum. Bu niye buraya yazdın derseniz ürettigim ürünün kıymeti bilinsin istiyorum. Fiyatı pazardan aldiginiz koy yumurtasını gecmiyor kesinlikle. Ulasmak isteyenlere 05466243212