Eleştiri Gülüş'ün Köşesi

Robert Kelly ve ailesi Türk olsalardı

Madem Jung-a Kim Robert Kelly’nin karısı, neden bakıcı gibi davranıyor?

Türkiye’de yaşamak çoğu zaman zor. Türk olmak da öyle. Ama bazı olaylar var ki, bize ülkemizde yaşamanın güzelliklerini hatırlatıyor. Robert Kelly’nin BBC röportajı da böyle bir olay işte.

Bir uluslararası iletişim uzmanı olan Robert Kelly’nin 10 Mart Cuma günü BBC televizyonuna verdiği röportaj sırasında çocukları beklenmedik bir şekilde odaya girdiler. Ortaya çıkan görüntüler birkaç gündür sosyal medyaya şenlik oldu. Birçok yorum var ama, benim düşündüğümü ifade eden olmamış. Yazayım madem.

Yorumlar çoğunlukla annenin “bakıcı” zannedilmiş olması, sonra da Asya kökenli her kadının “bakıcı” zannedilmesi üzerinde duruyor ve konu ırkçılığa geliyor. Ahmet Hakan, “bakıcı çocukları kaptığı gibi…” demiş. Emre Gürcanlı, “Neden Anglo-sakson beyaz bir profesörün uzak doğulu karısı olabileceğini düşünmedik?” diye sormuş. The Guardian yazarı Vera Chok da edebiyat ve sinemadan Asyalı kadın örnekleri vererek bu ırkçı yaklaşımı ifşa etmiş. Irkçılık dışında bir de babadan bahsedilmiş yorumlarda: Sosyal medyada babanın çocuğu eliyle itmesinin ne kadar “kötü” bir hareket olduğu konuşuluyor.

Doğrusunu isterseniz ben de Jung-a Kim Kelly’nin bakıcı olduğunu zannettim.
Ama Asyalı olduğu için değil.

Gerçi Filipinli, Özbek, Türkmen asıllı pek çok bakıcı var, Jung-a Kim de pekâlâ bakıcı olabilirdi. Bunda kızacak, utanılacak ne var anlayamadım. Bakıcı olmayan Filipinli, Özbek, Türkmen asıllı daha çok kadın var sonuçta. Dolayısıyla Jung-a Kim pekâlâ Robert Kelly’nin karısı da olabilir. Esas soru bence şu:

Madem Jung-a Kim Robert Kelly’nin karısı, neden bakıcı gibi davranıyor?

Linkteki video üzerinden anlatayım:

  • 02’26’’ – Kelly, odaya sızmış olan büyük çocuğunu görüyor. Bir taraftan sunucunun sorusuna konsantre olmaya çalışırken diğer taraftan onbinler karşısında düştüğü sıra dışı durumu düşünüyor ve karısının bir an önce durumu fark edip çocuğu çıkarması için yakarıyor.
  • 02’30’’ – Çocuk Kelly’ye iyice yaklaşınca sunucu da konuyu bölmek zorunda kalıyor. Kelly, anlatmakta olduğu ciddi konunun bölünmesinden, BBC adına yarattığı gayri-ciddi atmosferden rahatsız, çocuğuna en kısa yoldan “git” mesajı verme gayretiyle onu eliyle uzaklaştırmaya çalışıyor ve hala annenin onu bir an önce alıp götürmesini umuyor. Burada bütün beklentisi ve kızgınlığı, röportajı sırasında çocuklara göz kulak olamamış olan anne üzerinde yoğunlaşıyor.
  • 02’37’’ – Kelly, sunucu ve seyirciler içeri annenin girmesini beklerken, ikinci bir sürpriz ortaya çıkıyor ve yürüteci içinde bebek beliriyor.
  • 02’41’’ – “Affedin beni” diyor Kelly, çığlıklar ve gürültü eşliğinde içeri dalan karısını gördüğünde.

Bu noktadan sonra Kelly’nin bir türlü konsantrasyonunu toplayamayışına, gözlerini kapayıp “ölseydim de bu anı yaşamasaydım” deyişine, eşinin çocukları toplarken bir taraftan da yerlerde kendini paralama gayretine tanık oluyoruz. Eşinin amacı kamerada görünmemek. Kelly’nin ve bizim gördüğümüz ise, ihmalinden dolayı utanmış, işini kaybetmemek için çabalayan, saçını süpürge yapmış bir kadın.
Gerilim öyle belirgin ki, program bittikten sonra Kelly’nin karısıyla kavga etmiş olabileceğini varsayıyorum.

Peki kim haklı, kim suçlu, hata nerede?

Hata yok ama, kültürel bir baskı var. Tabii medeniyet had safhada. Kurallar tavan yapmış. BBC’de çocuk ne arar? Anne nasıl olmuş da böylesine önemli bir röportaj sırasında kapıyı kilitlememiş, ya da çocukları gözünden kaçırmış? Avrupa standartlarında bu nasıl mümkün olmuş?

Şimdi lafı “bizde olsaydı”ya getireceğim.

Evet, CNN Türk’te bir uluslar arası iletişim uzmanı baba röportaj veriyor olsaydı, çocukları odaya dalabilir miydi?
Tabii ki evet! Çünkü bizler zaten kurallara uymakta pek zorlanırız. Bu işin kötü tarafı. Ama bir de iyi tarafı var: Baba çocuğunu iter miydi, “ölseydim de bunu yaşamasaydım” diyecek kadar rezil-i rüsva olduğunu düşünür müydü?
Tabii ki hayır! Baba ekrana gülümser, bu küçük kazadan ötürü af dilerdi. Sunucu “maşallah ne de tatlı çocuklarınız varmış, Allah bağışlasın” derdi. Anne kapıda belirdiğinde baba çocukları kucağına alarak bizzat anneye teslim edebilirdi, anne mahçup mahçup gülümserdi. Ekrandakiler gülümserdi. İletişim uzmanına kitlesel bir sempati oluşurdu. Ekran başındakiler onu can kulağıyla dinlemeye başlarlardı.

Netekim Türk medyası olayı şu başlıkla duyuruyor: “En tatlı yayın kazası”!

Yani diyeceğim o ki, keşke bizler biraz daha kural bilsek. Ve keşke onlar da böyle kriz anlarında biraz esneme becerisine sahip olsalar.

Robert Kelly Türk olmadığı için üzülebilir.

Gülüş Türkmen

Yazar, müzisyen, iletişim danışmanı.
www.gulusturkmen.com

1 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

  • Eğer bu kişi Türk olsaydı bizim duygusalligimiz ön plana çıkar ve yayın sırasında yayında olduğunu unutur ve bakıcı ya da eşi her kimse sert bir tepki verirdi, çocuğun yanında olurdu.