Eleştiri Kategorisiz

Ramazan ve çocukluk

Hoşgeldin Ramazan!

Istanbul.Sultanahmet.BlueMosque.Ramazan.02Yazarlarımızdan Remziye Tuncel’in kaleme aldığı çok keyifle okunan yazısıyla bizi çocukluk günlerine götürüyor.

 

Anılarımız fısıldar bize kim olduğumuzu… Yaşadığımız her olay, tanıdığımız her insan bir ilmek atar, zamanla dokunan karakterimize.

Büyürüz. Çok kitaplar okur, büyük cümleler kurarız. Büyümek aslında bir unutmaktır başlı başına, çocukluk telaşlarını, mutluluklarını. Biz büyürüz, dünya küçülür. Dünya küçüldükçe artar mutsuzluklarımız, doyumsuzluklarımız.

İşte Ramazan, tüm bu mutluluk ve heyecanlarla dolu günlerin arasından bir çorbanın buğusunda gülümser bize. İlk tekne orucumuzu hatırlar, bazen “yarım”ın “tam”dan bile büyük olacağına inanırız.

Aç kalmak değildir o zamanlar oruç, kavuşmaktır. Ayrılığın acısı kalmamıştır belleğimize, buluşmanın neşesi kazınmıştır yerine. Arkasından bütün gün hayalini kurduğumuz çikolatalar, bisküviler de geldi mi değmeyin keyfimize.

Ezandan az önce koşmaktır komşu evine Ramazan, biz bunu pişirdik, sizde ne var dercesine bakmaktır içeri. Ayşe teyzeden gelen mantı, Fatma teyzenin o her zamanki enfes yaprak sarması…Büyük bir coşkuyla sofraya oturmak, her birinden bir lokma alınca hemen doymaktır. Aç olanın; bedenden daha çok, göz olduğunu anlamaktır belki de…

Sahurda;yüz yıkamadan sofraya oturmak için pazarlık etmektir anneyle, Ramazan.Gözleri ovuşturarak birkaç lokma yemektir. Aslında kendini henüz küçük sayan bir insan yavrusunun “irade”sini özgürleştirmektir Ramazan! Eğitmektir.

Her gün “beni, ailemi, milletimi koru” diye dua eden amcaya katılmak, dünyanın aslında “korunulması gereken” bin türlü belayla dolu olan bir yer olduğunun farkına varmamaktır belki de… Her tür acının, sıkıntının bir mucizeyle dineceğine inanmak, sığınmaktır tüm bunların Sahibine.

Annenin, babanın peşine takılıp Teravih’e gitmektir Ramazan. Upuzun namaz bitsin diye beklemek, namaz arasında arkadaşlarına göz kırpmak, teyzeleri kızdırmaktır gülüşmelerle.

Çocuk olmanın anlamadan tekrar etmek olduğu o demleri hasretle anmak, şimdilerde tüm şuur ve farkındalığa inat, o huzuru bulamamaktır belki de…

Ramazan, bir toplumu oluşturan kültürel kodların en olmazsa olmazlarındandır. Çünkü bir aydır Ramazan. Tüm sokaklara gelir geldiğinde, fırınlara gelir pideleriyle, minarelere gelir mahyalarıyla. Hepsinden önemlisi tüm kalplere gelir, rahmetiyle…

Gözlemlemek konusunda uzmanlaşan çocuklar için farkedilmemesi imkansız bir dolu değişimle gelir Ramazan. Anneler daha sakindir. Babalar dingin. Yüzler mütebessim. Bir rüzgarı vardır bu ayın kendine has, vurur çocukluğun yüzüne ılık ılık…

İşte bu nedenledir ki korkarım, oğlumun “sembollerin” yittiği günlere denk gelmesinden. Bilirim ki; kendini bulması için, kendi olabilmesi için kök salacağı bir toprağa ihtiyacı vardır onun da. Dalları göğe uzanan bir ağaç gibi özgür olsa da, özü, kendi değerleriyle yoğrulan bir toprağa

Bu nedenledir ki davulcuyu seviyorum. Bu nedenledir ki, dakikalarca pide kuyruğunda bekliyorum. Herhangi bir ayı yaşıyormuş gibi yaşamamaya çalışıyorum. Ramazanla ilgili hikayeler anlatıyor, şarkılar söylüyorum oğluma. Üstelik artık sahurlara gözlerimi ovuşturmadan kalkıyorum.

Hoşgeldin Ramazan! Daha ilk günden beri gideceğin günün hüznünü, yeniden geleceğin günün heyecanını taşıyorum kalbimde. İyi ki varsın güzel ay, ayların Sultan’ı! Rahmetin, bereketin kapısı…

Bu yazı Alternatif Anne’de ilk Temmuz 2011’de yayınlamıştır.

Etiketler

Psk. R. Berin Tuncel

Lisans eğitimimi 2006 yılında tamamladım. Annelik süreciyle birlikte iç dünyama yöneldim. Montessori Felsefesi eğitimleri aldım. Dr. Maria Montessori’nin “annenin yapması gereken eşlik etmektir” düşüncesini benimsedim. Bu süreç beni psiko-analiz ile tanıştırdı. Batılı psikoloji kuramlarının annelik psikolojisini anlamak ve anlatmakta yetersiz olduğunu hissederek, Nefs Psikolojisi ekolünün kurucusu Psikiyatrist Dr. Mustafa Merter ile öğrenim analizine başladım.

Öğrenim analizine paralel olarak 2012 yılında Üsküdar Üniversitesinde Klinik Psikoloji master programına başlayarak 2014 yılında mezun oldum. Master tezimi nöropsikoloji alanında yazarak beyin-davranış ilişkisi alanında yetkinlik kazandım ve insanın zihin-beden-ruh bütünselliğine yoğunlaştım.

Mustafa Merter ile başladığım öğrenim analizini 2015 yılında tamamlayarak bu alanda yetkili terapist ve rüya analisti oldum. Nefs Psikolojisi eğitimim sırasında grup terapi ve sanat terapisi eğitimleri aldım. Bu alanda uygulama yapma yetkinliği kazandım.

Son dönemde Annelik ve Nefs Psikolojisi üzerine temellenen kitabımı yazıyorum. Aynı zamanda Kadınlık Psikolojisi alanına da yoğunlaşıyor, 2015 Haziran ayından bu yana Aysha kadın dergisinde köşe yazarlığı yapıyorum.

İki çocuk annesi olarak, her çocukla bir de annenin doğduğuna inanıyor ve kadınları güçlerinin asıl kaynağı olan iç dünyalarına, sezgisel fıtratlarını keşfetmeye davet ediyorum.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız