Çocuk Eğitim Müzik

Piyanonun matematik zekaya katkısı…

Çocuğunuzun enstrüman çalmasıyla birlikte matematik zekasının da geliştirilmesini istiyorsanız, bu 5 nokta aklınızda tutmalısınız:

cocuk_piyanosu_afacanKitap_2Zeki bir toplum yaratmanın yolu bilgisayardan çok, erken yaşta alınan piyano eğitiminden geçiyor.

Bir çocuğun müzik eğitimi alması için müziğe yeteneği olması gerekmez. Nasıl matematik, fen, kimya gibi branşlarda yeteneğimiz olmasa da hepimiz bu dersleri öğreniriz. Müzik dersleri için de aynı şey geçerlidir. Belirgin bir yeteneği olmasa da bir çocuğun müzik dersleri alması onun zekâsını, becerisini, koordinasyonunu ve yaratıcılığını geliştirir. İleri ki yaşamında daha başarılı ve pratik zekâlı olmasını sağlar. Kaldı ki piyano, okul öncesi yaştaki çocukların en kolay öğrenebileceği müzik aletlerinden biridir.

Okul öncesi çocuklarla uzun yıllar yapılan araştırmalar, piyano derslerinin, çocukların fen ve matematikte başarı göstermeleri için gerekli olan zihinsel yapıyı kurmada en etkili yol olduğunu ortaya koydu. Müzikte, nota ve solfej sistemi matematik üzerine kurulmuştur. Piyano çalarken aynı zamanda beynimiz matematiksel düşünmeye yönlendirilir. Bir yandan matematiksel düşünürken diğer yandan notalara göre tuşlara basan parmaklarımız ve pedallardaki ayaklarımız koordinasyon içinde çalışır. Bu durum beynin birden fazla bölgesinin aynı anda çalışmasıyla çok yönlü düşünme becerimize büyük katkı sağlar.

Beyin ve beden arasındaki bağlantıyı kuran piyano, hem ruha hem de bedensel yapıya etki etmesiyle en başarılı eğitim aracıdır.

Çocuklara enstrüman çalmayı öğretirken akılda tutulması gereken 5 nokta.

  1. Doğru müzik aletini seçmek: Çocuğa bir müzik aletini çalmayı öğretirken ilk dikkat edilmesi gereken şey elbette doğru enstrümanı tercih etmektir. Temel müzik aletlerinin çocuklar için yapılmış olan versiyonlarını vardır ve bunları seçmek cocuk_piyanosu_afacanKitapönemlidir. Örneğin piyano için çocuk piyanosu tercih etmek onun işini kolaylaştırır. Bunun dışında çocuğun çok havalı bulduğu bir müzik aleti onun için uygun olmayabilir. İlk dersler için temel eğitimde kullanılan müzik aletlerini tercih etmek iyi bir çözüm olabilir.
  1. Ebeveynler derslere dahil olmalıdır: Aktif olarak çocuğun müzik dersleriyle ilgilenmek gerekir. Hangi parça üzerinde çalıştıklarını sormak ve dinlemek, yeni öğrendiği bir beceri olup olmadığını sormak ya da şu anda çalıştığı parçanın bestecisini tanıyıp tanımadığını sormak, müzik aletiyle pratik yaptığından emin olmak, çabasını övmek onları daha kararlı çalışmaya yönlendirecektir.
  2. Uzman bir eğitmenle çalışmak: Bir müzik aletini çok iyi çalmak aynı zamanda iyi bir eğitmen olmak anlamına gelmez. Çocuğunuzun iyi eğitmenlerle ve eğlenceli bir ortamda çalışmasını sağlamalısınız.
  3. Doğru çalma parçalarını tercih etmek: Evet her zaman klasik parçalar çalmak önemlidir ama onu zaman zaman eğlenceli, popüler parçalar çalması yönünde heveslendirebilirsiniz. Denemeler yapmasına izin vermeli ve sabırlı olmalısınız.
  4. En büyük hayranı siz olun: Onun performanslarını dinlemek için özel zaman ayırın. Tek bir alkışlada olsa onu ödüllendirmeye çalışın. Daha hevesli öğrenmeye yönlendirmek için cesaretlendirin.

Konuk Yazar

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız