Beslenme Hobi Kadın Kategorisiz Yemek

Patlıcanlı Bulgur Pilavı

Patlıcan ve bulgur birbirine çok yakışan bir ikili. Etle birleşinde tadından yenmez lezzetlere ulaşıyoruz, tecrübeyle sabit…

Malzemeler:AA Yemekfasli

  • Yarım kilo kuzu kuşbaşı
  • 4 adet domates
  • 2 yemek kaşığı sıvıyağ
  • 2 su bardağı bulgur
  • 3 adet patlıcan
  • 3 yemek kaşığı tereyağ
  • 3,5 su bardağı sıcak su
  • 1 tutam tuzFAV_anne_ev

Patlıcanları alacalı doğrayıp tuzlu suda bekletin.

Tüm domateslerin kabuğunu soyup küp küp doğrayın.

Sıvı yağı bir tencereye koyun. Üzerine etleri ekleyin. Etler suyunu salıp çekinceye kadar orta ateşte kavurun. Suyunu çeken etin üzerine doğradığınız domatesin yarısını ekleyin. Domatesin suyuyla pişmeye bırakın. Domatesler suyunu çektiği zaman etleriniz hala yumuşamadıysa biraz kaynar su ekleyip pişirmeye devam edin. Etler yumuşayınca altını kapatın.

Patlıcanları sudan alıp biraz sıkın. Küp küp doğrayın. Pilav tenceresinde 2 kaşık tereyağını eritin. Patlıcanları eriyen tereyağında kavurun. Üzerine kalan domatesleri ekleyip domatesin suyuyla pişirmeye devam edin. Bulguru ilave edin. Bulgurla birlikte kavurduktan sonra su ve tuz ilave edin. Normalde pilav pişirirken su için ölçü kullanmam. Çünkü her bulgurun/pirincin cinsine göre su miktarı değişir. Kendi bulgurumda 2 su bardağına 3,5 su bardağı denk geldi. Siz 3 ile başlayıp bulgurunuza göre kaynar su ilave edebilirsiniz. Tencereyi ocağın en küçük tarafında en kısık ateşe getirin. Kapağını kapatıp bulgur suyu çekene kadar pişirin. Bulgur pişince üzerine kalan tereyağı ekleyin. Son olarak etleri ilave edip karıştırın. Biraz dinlendirip servis yapabilirsiniz.

Afiyet olsun…

Aslı Demirörs Ağtaş

ALTERNATİF ANNE WEBMASTER'I VE YAZARI | 1979 Ankara doğumlu, evli ve 5 yaşında harika bir erkeğin annesi. Hacettepe Üniversitesi Matematik Bölümünü bitirdikten sonra Bilişim Sistemleri üzerine yüksek lisansını tamamladı. Halen bilgisayar programcısı olarak çalışmakta.
Kendini bildi bileli diyebileceği bir zamandan oğlunun doğumuna kadar profesyonel olarak masa tenisi oynadı. Doğumdan sonra profesyonel kısma ara vermek zorunda kaldı ama hiç pişman olmadı.
Derken aniden pasta yapma aşkı sardı dört bir yanını. O işlere de atıldı. Pastaren Butik Pasta'yı kurdu. Ankara'daki tüm doğum günleri ve özel günlere pasta, kurabiye yetiştiriyor.
Kırk işte çalışan bir annenin yaşadığı sıkıntıları yaşamakla beraber, spor disiplini ve pratiğine alışmış, hareketli bir insan olmanın avantajlarını da sonuna kadar kullanıyor.
Hazırlıksız yakalandığı anneliğe hazırlanabilmek için devamlı okuma – araştırma – öğrenme halinde.
Anne olmayı milat kabul ediyor, eşiyle ve oğluyla geçirdiği her anın tadını çıkarmaya çalışıyor.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız