Güncel

Oy vermekle kalmayın! Oyunuzun başında durun!

Gelin demokrasiye sahip çıkın! Haydi anneler!

options-396267_1280

Kötü haberler gelip duruyor. Kimsenin keyfi kalmadı. Keyfi kalanların da keyfini zaten başkaları itina ile burunlarından getiriyorlar. Terör bir yanda en çirkin yüzüyle bize baka dursun, terör acısının bile zorla hissettirilmeye çalışıldığı, yaşam ve fikir özgürlüklerinin hiçe sayıldığı kaçılası bir ülke kıvamındayız.

Siz de benim kadar rahatsızsanız, gelin çözüme en başından başlayalım. Oy vermenin asla tatile, hastalığa veya sakatlığa yenik düşmeyecek bir görev olduğunu unutmayıp çocuklarımıza bunu  yaşına uygun olarak anlatalım. Mümkünse oy vermeye beraber gidelim. Onların anlayabileceği şekilde adım adım neler olduğunu anlatalım. Zihinlerinde canlandırabilmeleri için resim kareleri vermek gerek çocuklara. Kızım oy verme sırasında beklemeli, ve sonra annesini oy vermeye kabine tek başına girerken görmeli. Bunun bir yükümlülük değil, HAK olduğunu anlayabilmeli.

Anneler pratiktir. Çözüm odaklıdır. Türkiye’nin artık kaybedecek vakti kalmadı. Önümüzde 1 Kasım seçimleri var. Bu seçimlerde kime oy verecekseniz verin; ama gelin seçimlerin adil olarak gerçekleşmesine yardımcı olun. Seçimlerde halkın sesi detone olmadan çıkabilmeli! Bunun için de bazı sivil toplum örgütleri var. En bilinenleri Bilişim Gönüllüleri, Oy ve ötesi. Kayıt olması çok kolay. Yeter ki isteyin. Bu örgütlerdeki herkes son derece arkadaş canlısı ve yardımcı.

Yazın seçimlerde bu örgütlerden birinde gönüllü olarak görev aldım. Seçim günü biraz yorulmuş olabilirim ama akşam eve döndüğümde içim rahattı. Demokrasi adına birkaç saat geçirmişim, uğraşmışım; çok mu?

Lütfen çocuğu bahane etmeyin 🙂 Çocuğu sosyalleşmek için bırakacak birilerini buluyoruz da buna niye bulmayalım? Kararlı olmak yeterli oluyor, zaten gerisi geliyor. Gelin destek olun, demokrasiye sahip çıkın! Haydi anneler!

Şeniz Tarımcan

2008 yılında doğan Melis Schmiede isimli bir kızı var. En çok kızını, sonra da okumayı ve öğrenmeyi seviyor; insan doğasını anlamasına yardımcı olacak kitapları tercih ediyor.

2009'dan beri yazdığı www.fitanne.com blogunda annelikle spor ve sağlıklı beslenmeyi pararlel götürmemiz gerektiğimizi yazan yazıların dışında içinden geçtiği çetrefilli İstanbul hayatına, çalışan bir bekar anne olmanın dayanılmaz hafifliğine de atıflarda bulunmaya devam ediyor. Kendisi modern bir feminist. Kadının güç ve narinliği içinde beraber var edebilen kimyasına hayran.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız