Hobi Kategorisiz

Oyun hamuruna alternatif: Tuz seramiği

Tuz hamuru çocuğunuzla seramik yapmak için harika ve kolay bir yol:

tuz seramigiOyun hamurları çocukların parmak kaslarını, yaratıcılıklarını, hayal güçlerini geliştiren materyallerdir. Çocuklar özellikle üç yaşından sonra oyun hamurlarıyla oynamaktan çok keyif alıyorlar. Tek sorun, oynamaları için seçtiğimiz oyun hamurunun içinde acaba zararlı madde var mı? İşte bunu sorgulayan annelere, oyun hamuruna alternatif olarak evde çok düşük maliyetle yapabilecekleri tuz seramiğini öneriyoruz. Tuz seramiğini hazırlarken içinde malzeme olarak ne olduğunu bilirsiniz. Böylece içiniz rahat bir şekilde onu minik ellere diledikleri gibi oynamaları için sunabilirsiniz.

Değişik türlerde yoğurma maddeleriyle oynaması, çocuğun doku, madde, zihin, psikomotor gelişimini destekliyor. Tuz seramiğini değişik sertlikte ve türde hazırlayarak çocuğunuzun gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Pişirmeye müsait olan bu hamurlarla çocuğunuzun yaptığı sanat eserlerini kalıcı hale getirebilirsiniz. Xedulya blogunun yazarı, “ben küçükken niye yoktu bu hamurlar” diyor; katılıyorum, ben de küçükken bu hamurlar olsaydı eminim ki onlarla oynamayı çok severdim!

Tuz seramiğinin malzemelerini bulmak ve yapılışı gayet kolay. Malzemeler; 2 ölçü un, 1 ölçü tuz, 1 çorba kaşığı sıvı yağ, 1 kürdanın ucuyla toz boya (gıda boyası olabilir). Tuz ve unu ıslatıp hamur yapmaya yetecek kadar su yavaş yavaş karıştırılır, kurabiye hamuru kıvamına gelinceye kadar yoğrulur. Oynamaya hazır olan hamurla çocuğunuz uzun süreler oynayabilir. Kurumaması için oyun bittikten sonra hamuru buzdolabı poşetinde ya da bir kutuda muhafaza edebilirsiniz. Yapılan obje kalıcı hale getirmek istenirse, kuruduktan sonra iki yüz elli derecelik fırında otuz dakika pişirilir. Pişirdikten sonra obje akrilik boya ile boyanabilir; bu nedenle dilerseniz hamuru yaparken boya kullanmayabilirsiniz. Dilerseniz sim serpebilirsiniz. Vernik sürerek de artık son halini verebilirsiniz. Bu arada fırının derecesini ve pişirme süresini , objenin incelik-kalınlığına göre ayarlamakta fayda var. Tecrübeyle sabittir!

Bu yazı Alternatif Anne’de ilk 8 Aralık 2011 tarihinde yayınlanmıştır.

Tülay Sarı

ALTERNATİF ANNE YAZARI | Mayıs 2012-Şubat 2014 tarihleri arasında Alternatif Anne'nin içerik yöneciliği ve editörlüğünü yürüttü. Evli ve Kartal isminde bir oğlan annesi. Bebeğinin dünyaya gelmesiyle ara verdiği çalışma hayatının yerini bebeği, kişisel gelişimi ve hobileriyle doldurdu, ardından önceliklerini ve farklı ilgi alanlarını keşfederek kendine bambaşka iş dalları yarattı. Bebeğinin hayatına kattığı ışıltıyla değişen hayata bakış açısı, dünyasını zenginleştirdi. Hayat koşturmasında göremediği kendini, bebeğinin doğumuyla keşfettiğini ve anne olmanın, kişilik gelişimi, hayatı anlama, doğayı fark etme ve yaratıcılık konusunda paha biçilmez bir öğreti olduğunu düşünüyor. Altın çağda çocuklarla olmak istiyor! Çocuk nefes koçu. Halkla ilişkiler yapıyor, eğitim ve etkinlikler organize ediyor, yazı yazıyor.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız