Çocuk Güncel

Hangi oto koltuğu gerçekten güvenli?

Alman Test Vakfı 23 oto koltuğunu teste tabii tuttu. Üzücü sonuçlar yazımızda:

baby-617411_1280Almanya’nın Test Vakfı 23 model oto koltuğu test etti:

Almanya’nın Test Vakfı (Stiftung Warentest) her ay farklı tüketici ürünlerini test edip puan veren bağımsız bir kuruluştur. Öyle eski ve köklü ki, artık Almanlar bir ürün satın almadan önce Test Vakfından kaç puan aldığına bakıyor. Geçen gün bebek/çocuk oto koltukları test eden Vakfın açıkladığı sonuçları sizlere de aktarmak istiyoruz:

Almanya Test Vakfının güncel oto koltukları testinin sonuçları aslında çok kötü görünüyor, çünkü dört kere “yetersiz” not verilmiş. “Çok iyi” notunu hak eden model ise hiç olmamış. Bu yetmezmiş gibi bir de zararlı madde içeren bir model çarpışmada kırılmış. Ancak tüm bunlara rağmen test uzmanları genel sonuçtan memnun.

Zararlı madde ve güvenlik açısından düşündürücü

Test Vakfı ve ADAC işbirliğinde her yıl piyasada satılan son model oto koltukları test ediliyor. Bu yılki testte toplam 23 oto koltuğu güvenlik, kullanım, ergonomi ve zararlı madde içermesi bakımından kontrol edildi. Test edilen ürünlere hem her başlık için bir not hem de ondan oluşan genel değerlendirme notu veriliyor.

14 model genel değerlendirme sonucunda “iyi”  notunu hak etmiş. Güvenlik konusuna gelince ise durum değişiyor. Sadece 9 modele “iyi” notu verilmiş. Bir modeli “çok iyi” olarak bile değerlendirilmiş görmemiz sevindirici tabi ki. Ergonomi konusunda sonuçlar tam anlamıyla iyi, çünkü tüm modeller “iyi” notu almış.

Ancak dört model güvenlik bakımından “yetersiz” notu almış. Bildiğim kadarıyla Türkiye’de satışı olmayan Hauck Varioguard modelinde hem zararlı madde tespit edilmiş hem de çarpışma anında kırılmış. İçerdikleri zararlı maddelerin seviyesi nedeniyle üç başka oto koltuğu modeli de “yetersiz” notu almış. Onlarda dokunma yoluyla vücuda girebilen polisiklik aromatik hidrokarbonlar kabul edilmeyen seviyede tespit edilmiş. Doona markalı iki koltukta ayrıca kanserojen olduğu düşünülen naftalin tespit edilmiş.

Sonuçlar kulağımıza korkunç gelse de testlerden sorumlu uzmanlar genel anlamda memnun. Hiç biri “çok iyi” olarak değerlendirilmemiş, ancak tüm modeller kullanım ve ergonomi açısından iyiymiş. En iyi değerlendirme alan koltuklar ise Cybex Solution M, Cybex Solution M-fix ve Britax Römer Kidfix SL SICT. Test edilmiş tüm modellerin arasında fiyatı en düşük olan Heyner Protect Aero modeli de “iyi” genel notu alabilmiş.

Test edilen koltuk modelleri bu linkten ulaşılabilirsiniz. (Detaylı test sonuçları görmek ücrete tabidir.)

Regina Röttgen

1989 yılında tatile geldiği Türkiye'nin insanına ve doğasına aşık oldu ve henüz 19 yaşında olmasına rağmen bir daha ülkesine dönmedi. B.Ü.'de Felsefe ve İngilizce dili ve edebiyatı okuyup felsefede yüksek lisans yaptıktan sonra yerli ve yabancı yayınlar için çalıştı ve evcil hayvan dergisi yayımladı. Çocuklar için güvenlik eğitimi kursları ve düşünme atölyeleri düzenledi.

15 yıldan fazla İstanbul'un merkezi semtlerinde oturduktan sonra işini aslında her yerde yapabileceğine karar verdi ve büyük şehri terk etti. Eşiyle, iki oğlu, sayıları sürekli artan tavuklar, 2 kedi ve bir köpek sürüsü ile birlikte şuanda Bodrum yakınlarında bir köyde yaşıyor. Yabancı yayınlar için annelik ve evcil hayvan hakkına yazıyor.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız