Engelli Otizm

Otizm için TBMM önünde buluşalım!

  #OtizmliyiEngelleme demek için, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde TBMM önünde buluşalım!

                                                                               

ODFED BASIN DAVETİ

     

 ODFED- Otizm Dernekleri Federasyonu
  BASIN AÇIKLAMASI

  2 Nisan 2015 Perşembe, saat 11:00, TBMM Dikmen kapısı

Türkiye’de otizmle ilgili çalışan sivil toplum örgütlerini bir araya getiren Otizm Dernekleri Federasyonu ODFED, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde otizmi bireylerin sorunlarına dikkat çekerek 3 yıldır beklenen Otizm Eylem Planı’nın uygulanmasını talep etmek için, 2 Nisan sabahı Ankara’da Meclis önünde basın açıklaması yapıyor.

#OtizmliyiEngelleme sloganı ile Nisan Dünya Otizm Farkındalık Ayı kampanyasını başlatan ODFED, 68 çocukta bir çocuğa kadar yükselen otizm riskini vurgulayarak, otizmli bireylerin sağlık, eğitim, meslek edinimi ve bakım gibi konularda yaşadıkları ayrımcılık ve hak ihlallerini aktaracak.

Sizi veya görevlendireceğiniz bir arkadaşınızı, 2 Nisan 2015 Perşembe saat 11:00’de TBMM Dikmen Kapısı önünde ODFED Yönetim Kurulu üyeleri, ODFED üyesi Ankaralı otizm derneklerinin yetkililerinin katılacağı, farklı illerden otizmli çocuk sahibi aileler ile otizm gönüllülerinin destekleyeceği basın açıklamamızda aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

Saygılarımızla,

ODFED

BASIN AÇIKLAMASI
TARİH: 2 NİSAN 2015 PERŞEMBE
SAAT: 11.00
YER: TBMM DİKMEN KAPISI önü, Ankara

Basın İletişim : M. İrem Afşin- ODFED Genel Sekreter
GSM 0533-2549714 TW @iremafsin iremafsin@gmail.com

EDİTÖRE NOT:

Otizm Dernekleri Federasyonu (ODFED), Türkiye’deki otizmli bireylerin ekonomik, sosyal ve kültürel hayata tam katılımlarının sağlanması amacıyla çalışan Otizm Platformu üyesi sivil toplum örgütlerinin bir araya gelmesi ile Şubat 2014′te kuruldu. Örgütler ve delegeler ağırlıklı olarak otizmden birincil derecede etkilenen aile bireylerinden oluşuyor.

8 yıla uzanan Otizm Platformu tecrübesiyle halen farklı illerden 14 aktif üye dernek ve 4 destekçi vakıf ile faaliyetlerini sürdüren ODFED, otizmle ilgili çalışan örgütlerin büyük bir kısmını bünyesinde toplayan en büyük çatı kuruluş olarak otizmli bireyleri ve ailelerini temsil ediyor.

ODFED, otizmle ilgili toplumsal bilinçlendirme ve yapılandırma amacıyla lobi faaliyetleri, projeler ve iletişim çalışmalarının yanı sıra otizmli çocukların sağlık ve eğitim gibi haklarının elde edilmesinde gereken hukuki süreçlerde, ayrımcılık, hak mağduriyeti gibi konularda otizmli bireyler ve ailelerine destek veriyor.

ODFED “otizmin anayasası” olarak nitelendirdiği ”Otizm Eylem Planı”nın devlet politikası haline gelebilmesi ve kamu otoritesinin alacağı kararlarda etkili olabilmek için, mevcut yasalardan ve uluslararası sözleşmelerden doğan hakların da savunuculuğunu yürütüyor.

Basın açıklaması tam metin;
ODFED 2 NISAN TBMM BASIN DAVETI

Etiketler

Serpilgul Vural

ALTERNATİF ANNE YAZARI | Evli ve iki çocuk annesidir. Eşinin iş hayatı ve büyük oğlunun üniversite eğitimi nedeni ile bir süre yurt dışında yaşadıktan sonra otizmli oğlunun eğitimi için Türkiye’ye döndü. Küçük oğlunun 3 yaşında Otizm teşhisi almasının ardından kendisini planlamadığı bambaşka bir hayatın içinde buldu.Başlangıçta konuşması, basit özbakım becerilerini öğrenmesi bile zor denen oğlu ile verdikleri mücadelede epey yol katettiler. Oğlu önce konuşmayı sonra okuma yazma ve basit matematik işlemlerini ardından da çeşitli müzik aletleri çalmayı öğrendi. Bunca beceriyi hayatlarına katmakla birlikte otizmin klasik sorunu olan iletişimde hala yaşıtlarını yakalayabilmiş değil.Yazar yaklaşık 10 yıldır bilimsel makaleleri yakından takip etmekte olup, gayretli çalışmalarından dolayı eşi kendisine tıp ve özel eğitim alanında fahri doktora ünvanı vermiş bulunmaktadır. Bunca yıllık emeğini bir web sayfasında paylaşma kararı almış ve Alternatif Anne ile tanışmaları da bu vesileyle olmuştur. Kendisi daha sonra hızını alamayıp blogger anneler kervanına da katılmıştır. Yazarlık macerasını halen Alternatif Anne , www.otizmdunyasi.com ve www.ekemis.com ‘da sürdürmeye devam etmektedir. Yazar, otizmlilerin eğitim ve terapilerinin yapıldığı, sosyalleşme olanakları sunan ,bizzat otizmlilerin üretken bireyler olarak da katkıda bulunabildikleri büyük bir vakıf kurma hayali ile yanıp tutuşmaktadır.

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız