Kategorisiz Psikolog Yetişkin Psikolojisi

‘Öteki’nde erimek

berinYağmur yağar, yeryüzü ıslanır. Şehirler, altyapıları nispetince nasiplenir yağmurdan. Altyapısı sağlam olan şehirler, beklenenden fazla düşen damlalar için telaş etmezler. Ama ansızın bastıran yağmurda, yer altı sularını dışa vuran şehirler için, beklenenin dışında yağan yağmurlar, kimi zaman felakettir.

Birini seversiniz. O sevgi sizi büyüler. Onunla geçen zaman benzersizdir. Bu birisi dosttur, kardeştir, eştir… Bu sevgi sizi büyütür. İyi ve kötü günleri birlikte göğüslersiniz. Anılar biriktirir, arşivinizde saklarsınız.

Biri, aslında diğeridir. Ben olmayan. Onu yakından tanıyana dek ‘öteki’dir aslında. Severek, onu içinizden bir parça yaparsınız. O da size içinden bir yer ayırır. Bu mülkiyet bazen ebede dek sürer, bazen ilk sınanışta kaybedersiniz yahut o kaybeder.

Alınan ve verilen şeyler, ilişkinin içeriğini, niteliğini belirlerler. Kendilik sınırları, verilen şeyin kişide neye tekabül ettiği, vererek azaldığı mı yoksa çoğaldığı mı büyük önem arz eder.

Gençlik ve yetişkinlik yaşamı sayısız ilişkinin şahididir. Bir yazarı, bir sokağı, bir resmi, fotoğrafı severek çoğalır insan. Eksilir, artar… Fakat acı veren yahut tüketen, belki beslemeyen ilişkilerin sonlandırılması mümkündür. Bazen ansızın, bazen zamanla kesilir zayıflayan bağlar.

Biri daha vardır. O biri, bildiğiniz tüm sınırları alt üst eder. Geçmişteki tüm ilişkiler fizikseldir ona nispeten. Etki-tepkidir, ısı alış-verişidir, kuvvete bağlı artan ivmedir. Lakin bu, çekirdekte gerçekleşen nükleer bir tepkimedir. Sizi, başka biri yapar, ortaya çıkan muazzam enerji eşliğinde…

Bedeninizi seçmiştir var olmak için. Aylarca iki tane kalp atar o bedende. Size, bugüne dek en yakın olan kişi olmasına karşın, hakkında hiç bilgi sahibi değilsinizdir. Aklınızdan geçenler bile şekil verir ona. Müsebbibsinizdir.

Ondan sonra, bir daha eski siz olamazsınız. Niteliği değiştirilemez bir ilişki türü girmiştir hayatınıza. Adınızın önüne yeni bir ek gelmiştir, adınızı kapsamış, şanslıysanız adınızı silikleştirmemiştir.

Kendiniz olmanın en çetin savaşıdır anne olmak. Ötekinin, kim olduğunu anlayabilmek için, kendiliğin sınırlarına varmayı zorunlu kılan, ontolojik bir savaş. Verilenin, ötekini bağımsızlaştırabilecek bir düzeyde tutulması gerekmektedir, baştan sona bir doz ayarıdır, göz kararıdır annelik.

Artık, ötekinde erimiş, benliğinize yeni bir unsuru katık ederek kaynamış, başka biri olmuşsunuzdur. Üstelik de ayrışmanız gerekmektedir vakit çok geçmeden. Bu yüzden, ermek için sunulmuş bir imkandır annelik.

Şehir mi?

Zift dolu değilse her yanı, basacaktır bağrına gökten yağanı. Toprak kalmadıysa bir damlalık düşecek, rahmet olabilir şehre felaket…

Psk. R. Berin Tuncel

Lisans eğitimimi 2006 yılında tamamladım. Annelik süreciyle birlikte iç dünyama yöneldim. Montessori Felsefesi eğitimleri aldım. Dr. Maria Montessori’nin “annenin yapması gereken eşlik etmektir” düşüncesini benimsedim. Bu süreç beni psiko-analiz ile tanıştırdı. Batılı psikoloji kuramlarının annelik psikolojisini anlamak ve anlatmakta yetersiz olduğunu hissederek, Nefs Psikolojisi ekolünün kurucusu Psikiyatrist Dr. Mustafa Merter ile öğrenim analizine başladım.

Öğrenim analizine paralel olarak 2012 yılında Üsküdar Üniversitesinde Klinik Psikoloji master programına başlayarak 2014 yılında mezun oldum. Master tezimi nöropsikoloji alanında yazarak beyin-davranış ilişkisi alanında yetkinlik kazandım ve insanın zihin-beden-ruh bütünselliğine yoğunlaştım.

Mustafa Merter ile başladığım öğrenim analizini 2015 yılında tamamlayarak bu alanda yetkili terapist ve rüya analisti oldum. Nefs Psikolojisi eğitimim sırasında grup terapi ve sanat terapisi eğitimleri aldım. Bu alanda uygulama yapma yetkinliği kazandım.

Son dönemde Annelik ve Nefs Psikolojisi üzerine temellenen kitabımı yazıyorum. Aynı zamanda Kadınlık Psikolojisi alanına da yoğunlaşıyor, 2015 Haziran ayından bu yana Aysha kadın dergisinde köşe yazarlığı yapıyorum.

İki çocuk annesi olarak, her çocukla bir de annenin doğduğuna inanıyor ve kadınları güçlerinin asıl kaynağı olan iç dünyalarına, sezgisel fıtratlarını keşfetmeye davet ediyorum.

2 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

  • “Üstelik de ayrışmanız gerekmektedir vakit çok geçmeden. Bu yüzden, ermek için sunulmuş bir imkandır annelik.” Nasıl içime dokundu bu cümle bilemezsiniz…Bir de ayrılmanı zamanınında göz kararını ayarlayabilsek… Ellerinize sağlık…