Çocuk İş Hayatı Kadın Kategorisiz Lohusalık Psikolog Yetişkin Psikolojisi

Ortaya karışık bunalım

Uzmanlar da zorlanır. İki çocuğun zorlukları psikolog annenin hayatına bomba gibi düştü:

Mother and daughter sitting at deskİkinci kızımı kucağıma alalı 3 ay oldu bile.  Bir psikiyatrist- anne olarak  bu  üç ayı kendimi toparlamaya çalışarak geçirdim. İkinci çocuk çok kolay büyüyecek sanmıştım hamileyken. Tamam, zorlukları biliyordum ama nasıl olsa aynı yollardan bir kere daha geçtim ya, bakıcım da var bu sefer; her şeyi daha kolay halledeceğimi, hemencecik işe geri dönebileceğimi, akademik çalışmalarımı hiç aksatmayacağımı, hızla spora başlayıp üç ayda tığ gibi olacağımı hayal etmiştim.

Ama iki çocuğun zorlukları bomba gibi düştü hayatıma. Durmaksızın beslenmek isteyen, sizi uyutmayan bir bebekle uğraşırken büyük çocuğun duygusal taleplerini karşılamaya çalışmak, bir yandan da günlük hayatı organize etmek zormuş meğer.  Hiç pişmanlık duymadım ama bir noktada “Tamam artık, benim hayatım buraya kadarmış, artık muayenehane, sosyal hayat, yazı yazma çabaları falan çok geride kaldı, artık sadece annelik var” umutsuzluğuna kapıldım. Biliyorum ki pek çok anne de birinci veya ikinci çocuklarında böyle hissediyor.

Bu zorlanmada hormonal iniş çıkışların mutlaka etkisi vardır, ama bence asıl neden hamilelikte olduğu gibi doğum sonrası dönemde de kendimize aşırı yüklenmemiz.   Her şeyi bir arada ve mükemmel yapma ihtiyacımızın bir nedeni de artık kadınların daha ileri yaşta hamile kalması. Bir arkadaşım adını çok güzel koydu bu sürecin: “Bizde orta yaş bunalımı ile doğum sonrası hüzün birbirine karışıyor!”. Yani, tam iş ve sosyal hayatınızda ektiğinizi biçeceğimiz, kendimizden beklentimizin yoğun olduğu ve zamanın elimizden kaydığını hissettiğimiz bir dönemde,  küçük bir bebeğin sorumlulukları üzerimize geldiğinde bocalıyor ve umutsuzluğa kapılıyoruz.

Doğum sonrası aylar tüm büyük değişimlerde olduğu gibi uyum gerektiriyor ve kesinlikle çok yorucu. Ama geçici ve sonunda büyük bir tatmin yaşatan bir süreç. Neden bu dönemi kendimizi yıpratarak, yapamadıklarımız için suçluluk hissederek geçirmek zorundayız? Rahat hayatımızı sürdürmek varken büyük bir cesaretle çocuk yapmışsak, zaten hayata bir değer katıyoruz demektir. Biz doğum sonrasını bir atlatalım, kendimize gelelim, sonra iş, sosyal yaşam, üretkenlik nasıl olsa yavaş yavaş olur. Orta yaş bunalımı varsın yakamızı bıraksın birkaç ay, kendimizi ve bebeğimizi abartılı beklentilerle yıpratmayalım.

Bu yazı Alternatif Anne’de ilk 7 Ocak 2013 tarihinde yayımlanmıştır.

Uzm Dr. Defne Eraslan

ALTERNATİF ANNE UZMANI | Erişkin Psikiyatristi, Bilişsel Davranışçı Terapist. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu, yine Ege Üniversitesinden Psikiyatri Uzmanı ünvanı aldı. Üniversite öğrencileri ile çalıştı, bir süre ilaç sektöründe yöneticilik yaptı. Acıbadem Üniversitesinde Yardımcı Doçentlik yaptıktan sonra şimdi kendi ofisinde çalışıyor, part time öğretim üyeliğine devam ediyor. İki çocuk annesi.

1 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız