Anaokulu Eğitim Ekolojik Yaşam Kategorisiz

Çocuğunuzu ormana terk etmeniz için 10 sebep: Orman Anaokulu

Haydi ormana! Orman anaokullunda çocuklar tüm gün gerçekten neler yapar?

image007Doğaya olan özlemimizin gün geçtikçe arttığını fark ettiğimiz bir zamanda arkadaşlarım ve ben çocuklarımızla beraber mevsimi umursamaksızın doğada daha fazla vakit geçirmeye karar vermiştik. Bu sebeple her haftasonu bir gün her koşulda çocuklarla birlikte ormana gitmeye başladık. Bu geziler hem bize hem çocuklara çok iyi geliyordu. Alışverişi, işi gücü, haftasonu zorunlu sosyalleşmelerini bırakıp ormana koşmak başlarda zor olsa da sonradan hepimiz çok alıştık. Bunun üzerine arkadaşım, Çevre Mühendisi Gülçin Salihçavuşoğlu ve eşi Kemal Salihçavuşoğlu, özellikle de Avrupa’da yaygın olarak uygulanan orman anaokulları üzerine kafa yormaya başladılar. Kendileriyle yapacağım söyleşiyi ve kendi deneyimlerimizi başka bir yazımda paylaşacağım. Önce arkadaşımın orman anaokulları uygulaması üzerine derlediği bilgileri aktarıyorum.

Gülçin Salihçavuşoğlu: Büyük şehirlerin her geçen zaman insanı doğadan biraz daha fazla koparması ile maddiyatın doğa ile ilişkisini kurmakta zorluk çeken çocuklar için doğa eğitimi öncelikle çocukların doğa ile yeniden bir araya gelmesini amaçlamaktadır. İnsanın doğanın içinde bir parça olduğu gerçeğini tekrar kültürel olarak yaratabilmek için çocukların doğa ile temas kurması ve doğanın içinde özgürce vakit geçirmesi sağlanmalıdır. Erken çocukluk döneminde doğa ile tanışan ve doğa içinde güzel anılara sahip çocukların kazanacağı doğa dostu tutumları tüm hayatları boyunca korumaları beklenmektedir.

Peki neden orman anaokulu?

  1. Çocukların ormanda geçirdikleri image001zaman gelişimlerini destekleyicidir

Çocukların fiziksel, sosyal ve dil becerilerinin gelişmesinde doğal çevrenin ve açık alanın pozitif etkisi bulunmaktadır. Orman Anaokulu çocuklar için açık alanda tırmanma, koşma, sallanma, hoplama zıplama gibi sınırsız fiziksel aktivite imkanı sunmakla beraber değişen mevsimlerle birlikte hergün merak, keşfetme, anlama ve yeni şeyler öğrenme için gerekli alt yapıyı sunar.

Çocuklar sahip oldukları özgürlük ile kendi özgüvenini kazanmakta ve aynı zamanda doğaya saygı duymayı kendi davranışları ile deneyimlemektedir.

  1. Çocuklarda doğa bilinci oluşur

image003Erken çocukluk dönemi için doğa eğitimi aslında çok basittir ve sadece çocuğun doğa ile temas etmesi gerekmektedir. Bu temasların devamlılığı ile çocuk doğa ile tanışır ve zamanla doğanın kuralları olduğunu algılar ve kendini doğanın bir parçası olarak tanımlar. Doğa eğitimi için uzun soluklu bir süreç gereklidir.

Kazanılan ekolojik bilince ilaveten çocuğun bilgisinin artması, olumlu tutumlarının oluşması, becerilerinin gelişmesi ve sonunda katılımcı bir birey olması beklenmektedir.

  1. Çocukları yaşam alanındaki gelişimlerini ve sağlıklarını olumsuz etkileyen etkenlerden uzak tutar

Çocuğun normal yaşam alanı ve çevre image006koşulları çocuğun gelişimini olumlu etkileyebileceği gibi aynı zamanda fark edilmeden olumsuz etkilere de sebep olabilir. Çocuklar aşırı uyarıcıya maruz kalır, gürültülü ve kalabalık ortamlarda bulunur hatta ev de dahil tehlikeli kimyasallara, elektromanyetik alana maruz kalır. Bu faktörler çocuk üzerinde stres oluşmasına, gelişiminin engellenmesine ve sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Orman anaokulunda doğanın içinde olan çocuk bu dışsal faktörlerden korunmakla birlikte aynı zamanda toprak ile temas ederek doğanın sunduğu avantajlardan yararlanır.

  1. Çocuklar risk ile yaşarlar

image008Çocuklar ağaca tırmanır – eyvah düşebilir! – çocuklar çakı kullanır – ay dur yapma! – çocuklar ateş yakabilir – yok artık! – Çocuklar hayatın her alanında karşılaşacakları tehlikeli durumlar ile tanışır, riskleri görürler ve kendilerini korumak için gerekli önlemleri almaya alışırlar.

Günlük hayatta anne ve babanın canhıraş onları korumaları da güzeldir ama çocukların kendilerini korumayı öğrenmesi de onların ileride daha özgüvenli olmasını sağlayacaktır.

  1. Çocukların kendi ritimleri vardır

Her çocuğun yaşam karşısında sahip olduğuimage010 ritim farklıdır. Bazı çocuklar sürekli koşarken bazı çocuklar bir ağacın altında oturabilir bazıları da öğretmenleri ile vakit geçirmeyi tercih edebilir. Orman anaokulunda çocuklar gün içinde hangi aktiviteleri gerçekleştireceğine ve bu aktivitelerin ne kadar süreceğine kendileri karar verirler. Bu sayede her çocuk kendi yaşamsal ritminde enfes vakit geçirme imkanına sahip olur.

  1. Küçük bir detay: Çocuklar döngüleri öğrenir

image012Dedelerin bir zamanlar bebek, öğretmenlerin de bir zamanlar çocuk olduğunu düşünmek kimi zaman bizim için bile zor olsa da yaşamın döngüleri vardır. Doğanın kuralları ile tanışan çocuklar doğanın içinde ve yaşam içinde döngülerin var olduğunu kavrarlar. Bugün ağacın tohumdan filizlendiğini kavramak ile daha sonra azot döngüsünü kavramak daha kolay hale gelecektir. Tahta kaşığın marketlere uzaylılar tarafından bırakıldığını düşünmeleri de çok tatlı ama tahta kaşığın ağacın yontulması ile oluştuğunu bilmelerinin tadı daha başkadır.

  1. Başka bir dünya mümkünimage014

Başka bir dünya için dayanışma kültürü, ekolojik bilinç, eşitlik ilkesine dayalı, sağlıklı ve ekolojik beslenme prensipleri eğitim sisteminin bütünleşik parçaları olmalıdır. Orman anaokulları ile çocuklar arasında ekonomik ve sosyal farklar gözetilmeden eşit şekilde davranılması sağlanır.

  1. Sonsuz yaratıcılık gücü onların elinde

image016Orman anaokullarında doğal materyaller ile oyunlar ve yapılar oluşturulur. Bu şekilde oluşturdukları bir yapıyı her zaman yenileyebilirler ve hatta başlattıkları bir oyunu haftalarca oynayabilirler. Yine doğal materyaller ile kendi sanatsal faaliyetlerini gerçekleştirebilirler. Doğa onlar için sonsuz sayıda araç barındırmaktadır ve çocukların işi de onları merak edip peşine düşmektir.

     9. Çocuklarınıza güzel anılar bırakınimage018

 Çocukluğumuza dair güzel hatıralar yetişkin olduğumuzda dahi unutulmaz. Hele de açık havada aile ile birlikte deneyimlediklerimize dair herkesin hatıralarında kalmış anılar vardır. Ormanda çocukların yaşayacakları da geleceğe  güzel hatıralar bırakacak ve bu hatıralar doğa korumacı tutuma dönüşecektir.

  1. Ebeveynler için de rahatlama imkanı

Kendinize bir güzellik yapın ve ara sıra siz de çocukların peşine takılın. Çocukların ormanda yarattıkları dünya size de iyi gelecektir.

Uzm. Psk. Elçin Gündoğdu Aktürk ve Çevre Mühendisi Gülçin Salihçavuşoğlu

Uzm. Psk. Elçin Gündoğdu Aktürk

1984 doğumluyum. Anneyim, psikoloji mezunuyum, araştırma görevlisiyim, ve hala okuyorum. Kızım-okul-işim-eşim arasında kendime de alanlar yaratmaya çalışıyorum. Yoga yapmak en sevdiğim kendi zamanım. Hem işim hem de ebeveynlik mesaisi ile beraber çocuk yetiştirme meseleleri en önemli ilgi alanım. Sağlıklı, duyarlı, umutlu, sevgi dolu ama bir yandan da hayatın gerçeklerine hazır bireyler yetiştirmek için neler yapmalı diye kafa yoruyorum.
bilgicanne@blogspot.com.tr

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız