Söz Çocuklarda!

Okul seçiminde anne-babaların göremediği…

Aileler “tabii ki her çocuk özel okullarda okutulmalı, özel okulların eğitimi devlet okullarına göre daha güzeldir” diye bakar olaya. Evet doğru, eğitimleri iyi. Ama bakalım arkadaşlıklar, oradaki ilişkiler nasıl?

 

Ben 1. ve 2. sınıfı Doğa Koleji’nde; 3., 4. ve 5. sınıfları devlet okulunda okudum. Şu anda bir özel okulda okumaktayım. 1. ve 2. sınıfın nasıl olduğunu hatırlamıyorum doğruyu söylemek gerekirse. Çünkü şu an oradaki arkadaşlarımdan sadece bir tanesiyle iletişimimi devam ettiriyorum, onu da yakın tarihlerde buldum zaten. Devlet okulunda okuduğum sırada hayatımdan çok memnundum diyebilirim. Çünkü yakın arkadaşlarımla beraber o okula gidiyordum ve çok mutluydum. Eğitimi hakkında da benden yorum yok çünkü orada okurken birçok kez öğretmenimiz değişti, hepsinin öğretme yöntemleri çok çok farklıydı!

 

Şu an okuduğum okula 6. sınıfta başladım. Bakın bakalım nasıl başlamışım?

 

Eğitimi açısından çok güzel bir okul bunu şu an için de söylüyorum. Her çocuk bence de özel okula gitmeli, çünkü orada milli değerlerimiz, kültürümüz vs. daha iyi öğretiliyor. Ancak arkadaş çevresi tarafından çok çabuk kabul edilen biri değildim. O sıralar yeni bir okula başlamanın heyecanı ve biraz da yeni kişilerin beni nasıl karşılayacağı konusunda endişelerim vardı. İlkokul değiştirmemde tanıdığım arkadaşlarımın yanına gitmiştim böyle bir olayla ilk defa karşılaşıyordum. Okula başlamam pek istediğim gibi olmamıştı aslında. Arkadaşlarımdan birkaçı dışında herkes beni kabul etmemişti, almamışlardı aralarına. Bazı kızlar bana iftira atmıştı ve sınıfın diğer kalanı da onlara inanmıştı, ben daha yeniydim ve belki bana inanmaları mucize bile olabilirdi. Erkek-kız hiç fark etmemiş, hepsi üstüme gelmişti ve benim yanımda sadece eskiden tanıdığım ve tesadüfen bu okulda karşılaştığım arkadaşım vardı. Ne yapabilirdim?

 

Bu olaylar derslerime de yansımaz mı? Yansıdı tabii ki. Karnelerimin ortalamaları şöyle:

4. sınıf: 92,…

5. sınıf: 94,…

6. sınıf: 85,26

 

Yarım puanla takdir almıştım o yıl, anlayacağınız gibi. 7. sınıfta kavga ettiğim kızlardan biri okuldan ayrıldı ve o gidince diğer kişileri de bu kızın kışkırttığı anlaşıldı! Hatta şu an onlar geliyor ve bizi o kışkırtmış sen aslında öyle biri değilsin falan diyorlar.

 

Kısacası yaşamış ve bilen bir kişi olarak çocuklarınızı özel okula göndermeden önce iki şeyi sorgulamanızı öneririm:

 

1. Eğitiminin nasıl olduğu

2. Arkadaş çevresi ve ilişkilerin nasıl olduğu

 

Çünkü okulda arkadaşlıklar da çok önemlidir. İyi bir okul, fakat arkadaşları arasında çocuğunuzun problemleri var ise bu, çocuğunuzun derslerine de yansır. Fakat orta derecede, arkadaşlıkların iyi olduğu bir okul düşünün; benim kendi düşüncem, dersleri iyi dinlemeyle, ödevlerini zamanında yapmayla, bir de arkadaşlarının yardımıyla o çocuk başarılı bir öğrenci olmaya adım atar.

 

Bu konuda anneleri ve babaları bilgilendirebildiysem, ne mutlu bana!

Konuk Yazar

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız