Editörün Seçtikleri Eğitim Kategorisiz Psikolog

Öğretmen öğrenci ilişkisi nasıl olmalı?

Bir öğretmenden beklediğiniz her şeyi unuttun! İyi olup olmadığına karar vermeden önce bu özelliğine bakın:

 

İşim gereği zaman zaman sınıflara girerim. Bir sınıfa girdiğinizde gördükleriniz, o sınıfın yönetim şekli ve sınıfın iklimi hakkında size her zaman bir fikir verir. Öğrenciler sessizce oturuyor, söz almıyor, soru sormuyor sadece dinliyorsa orada özgür hissetmediklerini düşünür ve baskıya (korkuya) dayalı otorite kullanıldığını düşünürüz. Öğrenciler akıllarına gelen soruları anında soracak kadar özgür hissediyor, sorulara cevap veriyor, yüzleri gülüyorsa, orada sevgi ve saygıya dayalı bir otorite görürüz. “Sevginin olmadığı sadece saygının olduğu sınıflar soğuk yerlerdir” diyor Doğan Cüceloğlu. Böyle sınıflarda herkes rolünü ve sınırlarını iyi bilir ve ona göre davranır. Öğretmen dersini anlatır, derslerini sorunsuz işler, gerisi ile pek fazla ilgilenmek istemez.

“Bir öğretmende aradığınız en temelschool-teacher-148135_1280 özellik nedir?” sorusuna Doğan Cüceloğlu’nun verdiği cevap; ne öğretmenin alan bilgisi, ne konu anlatımındaki becerisi ne de öğrencilerinin sınavlardaki başarısı oluyor. En önemli özellik, öğrenci ile “Empati yapabilmesi, onu öğrenci olarak değil önce insan olarak görüp saygı duyması ve içten yaklaşımı”. Bu durumu Özgür Bolat öğretmenin öğrencisini “mesleki” olarak değil, “kişisel olarak sevebilme yetisi” şeklinde açıklıyor; belki siz de bir veli olarak “Öğretmenin duyduğu şefkat ve çocuk sevgisi” dersiniz. Nasıl tanımlarsak tanımlayalım şahsi kanaatim; sevginin olmadığı yerlerde çocukla gerçek bir ilişki kurulamayacağı yönünde. Gerçek bir ilişki olmayan yerde ise ne çocuğun kişisel gelişiminden bahsetmek mümkün ne de kaliteli bir öğrenme ortamından.

Bu vesile ile veliler için önerim:

Öğretmenlerinizin nasıl eğitim verdikleri, kaç net çıkarttırdıkları, nasıl ders işlediklerinden önce, çocuklarınızla saygı ve sevgi dolu bir ilişkileri olup olmadığını sorgulayın. Zaten sevgi bağı kurulduysa ve öğretmen çocuklara saygı duyuyorsa çocuğun öğrenmesinde ortaya çıkabilecek her türlü sorun karşılıklı işbirliği içerisinde çözüme ulaştırılır.

Sınıf yönetiminde yapılan hatalardan biri; öğrencilerin “tembeller”, “çalışkanlar” olarak ayrılması. Çocukları etiketleyen bu yöntem aynı zamanda çocukların benlik saygısına zarar veren, ayrıştırıcı ve yarıştırıcı bir yöntemdir ve BM Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’nin 28. Maddesine aykırıdır;

school-649390_6401. Kısım
Madde 28. Taraf Devletler, okul disiplininin çocuğun insan olarak taşıdığı saygınlıkla bağdaşır ve bu Sözleşme’ye uygun olarak yürütülmesinin sağlanması amacıyla gerekli olan tüm önlemleri alırlar.

Her çocuğun farklı olduğunu, zekanın tek bir alandan oluşmadığını, okul başarısının hayat başarısı demek olmadığını bilen, her çocuğun eşit muamele görme hakkı olduğu felsefesini benimseyen öğretmenlerimizin bu tip uygulamalardan uzak duracağına inanıyorum.

Uzman görüşlerine yer verilen yazıların sonunda okuyucunun beklentisi hap şeklinde öneri ya da reçetelerin verilmesi olduğundan bazı önerilere yer vermeyi ihmal etmeyelim.

Sınıf yönetimi ile ilgili öneriler:

  • Sınıfta öğrencilere karşı adil olmak,
  • Tüm öğrencilere eşit muamele etmek,
  • Öğrencileri birbirleri ile kıyaslamamak,
  • Cezayı bir disiplin yöntemi olarak kullanmak yerine davranışlarının sonuçlarını yaşamasına ortam yaratmak,
  • Ödülden mümkün olduğunca uzak durmak, kullanacaksanız da dikkatli kullanmak.
  • Ödül vermek yerine öğrencilere olumlu geri bildirim vermek ve çabalarını takdir etmek.

Sorunlu davranışları olan çocuklara ilişkin öneriler :

  • Sorun yaşatan çocuklarla grup içinde değil, bireysel görüşmek,
  • Sorun yaşayan çocuktan asla vazgeçmeyip, daha iyisini yapabileceğine dair umudunuzun olduğunu ona hissettirmek,
  • Sorun çıkaran öğrenciyi görmezden gelmeyip, takdir edilecek yönlerini takdir etmek. Unutmayın ki “öğrenilmiş çaresizlik” durumuna düşmüş bir çocuk için çıkış noktası yok gibidir. Eğer öğretmen olarak sadece hata yaptığında onu görmeye devam ederseniz ve ondan “adam olmaz” düşüncenizi de üzerine eklerseniz; o çocuktan gerçekten “adam” olmaz. Buna da “kendini gerçekleştiren kehanet” denir.
  • Bu çocuklara özel ilgi göstermek, onunla sorun çıkaran öğrenci kimliğinin ötesinde sadece insan olduğu ve yardıma ihtiyacı olduğu için samimi bir niyetle ilgilenmek.

Bir öğretmen, yukarıda resmedilen şekilde bir ilişki kurmayı başarabilmişse çocuğa ulaşmış demektir. Çocuklara ulaşmak, 45 kişilik sınıflarda zor ancak imkansız değildir. Çocuklarla çalışmanın getirdiği en tatmin edici duygu ise onların hayatına dokunabilmenin verdiği mutluluktur.

Öğretmen olmayı, çocuklarla çalışmayı seven ve bunu bir şans olarak gören tüm eğitimcilere verimli ve keyifli bir yıl; eğitime dair coşkusunu kaybetmiş eğitimcilere de mutlu olacakları farklı seçimler yapabilme gücü diliyorum.

Uzm. Psk. Aylin Karabağ Sılığ

1997 yilinda Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü, 2003 yılında Anadolu Üniversitesi Eğitim’de Psikolojik Hizmetler Alanında Yüksek Lisans programını bitirdim. Halen Uzm. Psikolog olarak eğitim alanında çalışmaya devam ediyorum. Dil eğitimimi İngiltere’de tamamladım ve Covent Garden College’de Halkla İlişkiler eğitimi aldım.

2008 dogumlu Ege adında bir oğlum var. Oglumun ihtiyacini karsilamak icin Eskişehir'de ilk kez gerceklestirilen anne-cocuk oyun grubu kurdum .

Oğlumun sağlıklı beslenebilmesini sağlamak her anne gibi benim için de son derece önemli. Doğal gıdaya talebi arttırmak ve yerel üreticiyi desteklemek amacıyla Eskişehir Doğal Ürün Talep Edenler Grubunu kurarak uretici ve tuketiciyi biraraya getiren toplantilar ve egitimler duzenledik. Organik urunlere hem aracisiz hem online erisebilme imkani sunduk. Grup adresimiz:
https://www.facebook.com/#!/groups/290560501002409/

Oğlumla yaptığımız aktiviteleri okuyabileceğiniz, anne cocuk ve egitim konularinda kişisel yazılarımı bulabileceğiniz bir blogum var. http://benimegem.blogspot.com

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız