Eleştiri Gülüş'ün Köşesi Hamilelik & Doğum

Normal doğum, sezaryenle doğuma karşı!

doktor ve hamileOğlumu kucağıma aldığım 2005 yılında sezaryenin sakıncaları ön plana çıkarılmış, en sağlıklı yolun normal doğum olduğuna karar verilmişti. Kalkınmış ülkelerde normal doğuma öncelik verildiği hamileliğim sırasında bana bildirilmiş, hastane ortamında normal doğumun kolay geçtiği anlatılmış, tıbbi bir gereklilik olmadığı sürece normal doğumu tercih etmem temenni edilmişti.

Sekiz yıl ve biri normal, biri sezaryen iki doğumdan sonra bu bilgilerin geçerliliğini koruduğunu görüyorum. Genel bir anlamda normal doğum, hem bebek hem de anne için sezaryenden daha kolay ve sağlıklı. Son zamanlarda sesini yükselten SSVD (Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum) akımı da bu yüzden bilinçli anneler arasında popülerlik kazanıyor. Bununla birlikte her alanda olduğu gibi doğum alanında da gereksiz bir putlaştırma-dayatma oyunu oynanmakta. Öyle ki normal yani vajinal doğum yapmak, sanki başarılı anneliğin önkoşuluymuş gibi hissettiriliyor: Doğurabildin mi (normal) yoksa doğuramadın mı (sezaryen)? Bu dayatmayı ben de yaşamış olmalıyım: Kızımı “doğurdum” demeye hiç dilim varmadı. Ben onu doğurmadım çünkü, o “doğdu”. Sezaryen ameliyatıyla alındı yani.

SSVD ile ilgili annenin bilmesi gereken şudur ki, SSVD “normal” bir doğum şekli değildir aslında. Çünkü sadece bazı koşullar uygun olursa tehlikesizce yapılabilir. “Normal” olan sezaryenden sonra yine sezaryen olmaksa eğer, “Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum” da bir nevi sezaryendir…

VBAC1Geçtiğimiz gün sezaryen sonrası “normal” yolla doğmuş “anormal” irilikte bir bebek haberi gördüm internette. Ne başarı ama! “Normal” koşullarda bir doktorun bu bebeğin “normal” doğması için pek diretmeyeceğini tahmin ederiz. Ama birisi, SSVD’yi yaşamak ve “normal” bir anne olmak istemiş…

Tecrübeli anneler doğumlarını anlatır: “Öğrendim ki şöyleymiş”… Bu cümlelerde tehlikeli genellemeler bulunur, annelerin bazı tıbbi müdahalelere karşı olmalarına sebep olacak cinsten. Yani hastanın doktorun işine karışmasıyla sonuçlanan, aslında her doktorda ve her doğumda aynı etkiyi yapmayan “bilgiler”.
Çocuk ve Ergen terapisti Anıl Saraç’la bir gün sohbet sırasında, normal doğumun daha iyi olduğunu ima eden bir cümle kurmuştum. Bana “Neden öyle düşünüyorsunuz?” diye sordu. Ben de kitaplardan ve gazetelerden topladığım bilgileri bir bir saydım. “Ama sezaryenle doğum, çok önemli komplikasyonların önüne geçiyor” dedi bana. Sezaryeni kötülemediği için çok şaşırmıştım doğrusu, bir uzmandan bunu beklermişim. “Serebral Palsi gibi”, dedi sonra. Şahsen sağlıklı bir bebek sahibi olmak üzereyken doğum sırasında oksijensiz kaldığı için hayat boyu beyin felcine mahkûm olan bir çocuk annesi tanıyorum. Anıl hanım böyle söyleyince, birden bu anneye hamileliği sırasında normal doğumu yüceltip, sezaryeni alaşağı eden dostlar olduğunu hayal ediyorum. Mutlaka olmuştur. Bunu yapanlardan biri de ben olabilirdim!

En korktuğum şeydir, doktorun işine karışmak. Bana kızım ters durduğu için risk almak istemediğini ve sezaryen planladığını söyleyen doktoruma “Hayır! Ben normal doğum istiyorum, sadece sorun olursa sezaryene geçin” demek aklımın ucuna gelmemişti. Doktorun “Fesuphanallah” çekerek doğuma girmesini istemedim! Doğru olduğunu düşündüğü yoldan güvenle gitmesini tercih ettim. Ve o çok korktuğum sezaryen, minimum sıkıntıyla geçti gitti, geriye dünyalar güzeli kızım kaldı. Ameliyat sonrası, sezaryende sıkça olduğu söylenen şey oldu ve bebeğimin kan şekeri düştü. O çok korktuğum şekerli sudan verildi kızıma, anne sütü ememedi diye. Şekerli su korkunç bir şeydi, bebeğim şekerli suyu ve mamayı memeye tercih edecekti, artık hiç anne sütü emmeyecekti! Öyle mi oldu? Hayır: Kızım enerjisini toplamış olarak yanıma geri getirildi, mis gibi emzirmeye devam ettim, o şekerli sudan kızıma iki kez verilmedi. Kilolarıma gelince, evet normal doğuma kıyasla çok zor verdim, tam bir yıl sürdü onlardan kurtulmam. Kimin umurunda?

Neticede diyeceğim şu ki, doktorunu seç ama doktorun işine karışma. Karışma çünkü her annenin hikâyesi farklı olacak, her bebeğin durumu farklı olacak, her doktor, her hastane farklı olacak. Evet, normal doğum daha iyi gibi duruyor. Ama sezaryenle doğum bazı durumlarda normal doğumdan daha iyi sonuç verebiliyor. Normal doğum iyidir, ama sezaryen doğumun bir anneyi daha az anne yapmadığını unutmamalı!

Gülüş Türkmen

Yazar, müzisyen, iletişim danışmanı.
www.gulusturkmen.com

2 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

  • Size cok cok cok katiliyorum, ustelik kizimi vajinal yoldan ve mudahalesiz yani “normal” dogurdugum halde. Annem beni, hem de ters geldigim halde vajinal dogurmus, bundan 34 sene once.. Hem dekendisi de bir doktor. O zamanlar tip bugunku kadar gelismis degilmis elbette ve annem artik nasil bir fiziksel ya da psikolojik izdirap cektiyse birdaha cocukmu allah korusun demis (derdi iyani, ben de hatirliyorum). Normal dogurdugu halde sut verememis, bir cok problem yasamis.. Yani diyecegim odur ki, normal dogursan da super anne olamayabiliyorsun.. Insanlar nasil rahat ve saglik acisindan uygunsa oyle dogurmalilar ve normal anormal kavramlarina da bu kadar cokanlam. yuklenmemeli.. Sevgiler!

  • Normal doğum kesinlikle anne için iyi , ama çocuk için sezeryan daha iyi. Daha yeni eğenim normal doğum yüzünen en iyi hastanelerden birinde bir profesor doktorun elinde köprücük kemiği kırık olarak çıkarıldı. Doktor bu gibi durumların normal doğumda çok “normal” olduğunu söyledi.

    Normal doğumu bir başarı gibi gören anneler, çoğu kez çocuklarını tehlikeye atıyorlar. Sezeryan anneleri ise bence bu konuda daha hassas. Çocuk tamamen komplikasyonsuz bir şekilde çıkarılıyor. Normal doğum yapamadım diye üzülmek yerine, bin kez şükretseniz azdır dolayısı ile..