Diyetisyen Kategorisiz Sağlık

Neden kilo problemi yaşıyoruz?

Kilo problemi yaşayanlarımız için uzmanımızdan dört değerli ipucu:

weight-loss-850601_640Kilo probleminin nedeni sanıldığı gibi sadece fazla kalori almak ve hareketsizlik değildir…

Dünyadaki obezite oranının düşmemesinin önemli bir sebebi de olaya hala sadece tek açıdan bakılmasıdır. Ben aşağıda bize gerçekten kilo aldıran fakat çok konuşulmayan konuları anlatacağım.

Yoğunuz; Yoğunluktan ne kendimize bakabiliyor, ne sağlıklı yaşama kafa yorabiliyor, ne de egzersiz için vakit ayırıyoruz. Birçok şeyi kısa zamanda yetiştirme telaşı sayesinde “fast food” ile tanıştık. Hızlı ye, hızlı işe dön, daha fazla çalış, birileri kara geçsin. Burada esas sorun, hızlı yemek yemek değil, fast food restoranlarının ürün kalitesini düşürmesi ve sağlığımızı tehlike altına sokmasıdır.

Çözüm: Acelemiz olsa da sağlıklı seçimler yapmak mümkün. Bir fast food menüsü 1000 kaloriye denk gelebilirken sağlıklı bir seçim ile sadece 500 kaloriye öğle yemeğinizi sonlandırabilirsiniz. Acelesi olanlara tavsiyem; Sulu yemek bulabilenler için: 1 tabak sebze yemeği, 1 dilim ekmek ve yoğurt. Büfe bulabilenler için; Esmer ekmeğe peynirli domatesli tost ile Ayran. Mobil halde olanlar ise; bir bardak tam yağlı latte ve 1 büyük meyve.

Stresliyiz; Stres hem besin tercihlerimizi olumsuz etkiler, hem de hormon düzeyimizi altüst eder. Bu şekilde gereksiz yere fazla kalori alıyoruz. Yavaşlayan metabolizmamız da kalori harcamamızı azaltıyor. Bütün bunların sonucunda ise yağlanma kaçınılmaz oluyor.

Çözüm: Stresliyken basit karbonhidratlara veya beynimizi en çabuk mutlu edecek şekerli şeylere, tatlılara saldırmak isteriz. Yapmayın! Daima bunun bilincinde olun ve dürtülerinize yenik düşmeyin. Her yaptığınız sağlıksız seçimin sizi stresten uzaklaştırmak yerine daha da içine çekebileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Ayrıca, düzenli egzersizin, stres söz konusu olduğunda daha da önemi artmaktadır.

Hormonlarımız bozuluyor; Bozulan insülin. Özellikle insülin salınımının bozulması sonucunda gün içerisinde serum glikozumuz (kan şekeri) gereğinden fazla dalgalanmakta ve bu da yeme atakları olarak hayatımıza yansımaktadır.

Çözüm: Öğünleriniz atlamadan, şeker ve yağ oranı düşük, besin değeri yüksek beslenme sadece kilolar için değil, hormonlarımızın sağlığı için de hayati önem taşımaktadır. Ayrıca, düzenli uyku, egzersiz ve cinsel yaşam da hormon sağlığı için gereklidir. Ek olarak, kafein, alkol ve özellikle sigara gibi alışkanlıkları minimum düzeyde tutmak, kortizol seviyenizin artmasını önleyecektir.

“Aşırı” teknoloji; Atalarımıza kıyasla hareketsiz olduğumuz aşikar. Fakat neden öyle hiç düşündünüz mü?  Sabahtan akşama kadar elimizde telefonlarla  yaşıyoruz. Artık bir çok işimizi hallederken yerimizden kalkmamıza gerek yok. Bir yerlere giderken hep taşıt kullanıyoruz ve fazla yürümemek için en kısa yolları tercih ediyoruz. Bütün bunlar nedeniyle hareketsizliğe bağlı hem çok az kalori harcıyor hem de metabolizmamızı yavaşlatıyoruz.

Çözüm: Hareket edin! Banka işlerinizi online çözmek yerine, bazen bankaya gidebilirsiniz. Alışverişlerinizi eve sipariş vermeyin, gidip siz alın. İş yerine giderken daha az taşıt kullanıp kendinize daha fazla yürüyüş şansı yaratın.

Uzm. Dyt. Orçun Kürüm

ALTERNATİF ANNE UZMANI | Kıbrıs doğumlu Uzman Diyetisyen Orçun Kürüm, 2010 yılında Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldu. Nişantaşı’ndaki özel bir beslenme ve eğitim danışmanlığı ofisi dahil olmak üzere, çeşitli hastane ve kurumlarda stajyer diyetsiyen olarak görev yaptı. 2011 yılında İngiltere'nin Chester Üniversitesi - Egzersiz ve Beslenme Bilimi (University of Chester - Exercise & Nutrition Science) lisansüstü programını tamamlayan Kürüm, Egzersiz/Sporcu Beslenmesi konusunda yurtdışında Yüksek Lisans eğitimi alan Türkiye’deki tek diyetisyendir. 2012-2013 arasında Essporto-Health and Fitness Club’da danışmanlık yapan Kürüm, bugün Nişantaşı'nda kendi ofisinde danışmanlık hizmeti vermektedir.
www.orcunkurum.com

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız