Cinsellik Eleştiri Kadın Kategorisiz

Ne anlatacağız çocuklarımıza?

Etrafınızdaki evliliklerden kaç tane rol yapmadan gerçekten mutlu acaba?

couple-498484_1280Ne anlatacağız çocuklarımıza erkek ve kadının bir türlü beceremediği ilişkilere dair? Dinden bahsetmek bile bana daha kolay geliyor kızıma evlilik konusunu anlatmaktan. Her şey o kadar gözlerimin önünde yaşanıyor ki! İhanetler, tüm sevgisini kaybedip saygısızlıkla bezenmiş evlilikler… Ya boşanıp huzura ereceğini sanan ve tabii ki yanılan ben ve benim gibilerle ilgili ne anlatacağız?

Çok pesimist demeyin bana, siz de biliyorsunuz. Etrafınızdaki evliliklerden kaç tanesinde rol yapmadan mutlu olan eşler var? Maddi kaygısı olmasa birçok kişinin boşanacağını kendilerinden duydum. “Evli kalıyoruz çünkü çocuğumuz var” diyenlere de gerçekten inanamıyorum. O kız çocuğuna evliliğin resmini yap deseler, anne ve kızın ikiz yatakta, babanın salonda yattığı bir resim çıkacak karşılarına. Bu mu vermeye çalıştıkları örnek aile portresi?

Boşanıp beraber tatile çıkan eski eşler var. Bu tatiller çocuklar içinmiş! Yahu bir dürüst olun, “kendi psikolojimizi düzeltmek için buna ihtiyacımız var” desenize! Çocukların 365 gün ayrı olan anne ve babalarıyla bir haftalık tatile çıkmaları hangi eksik kalmış duygularını tamamlayacak? Siz kendinizi kandırmaya devam edin A. Bey, ben satın almıyorum “bütün her şey çocuklarımız için” hikayesini.

Bazı erkekler var. Sürekli bekar kız arkadaşlarına evliliklerinin ne berbat olduğunu, karılarına sadece çocukları için katlandıklarını, karılarının nasıl sosyopat olduğunu anlatan erkekler…  Ne istiyorsunuz bizim gözlerimize sokakta yolunu kaybetmiş bir köpek yavrusu gibi bakıp bakıp? Alıp evimize götürmemizi mi? Nasıl olacak peki bir sonraki adım? Tek istediğiniz kırılan erkek onurunuzu yerine koymak aslında, çözümün bir başka kadın olduğu aldatmacasına aslında siz de kanmıyorsunuz da evi terk edebilmek için bir güç istiyorsunuz arkanızda. Salonda yatıp kalkan erkekte erkeklik onuru kalmaz tabii… Haklısınız. Ama biz değiliz ki bunların sebebi, gidin kendi sorununuzu kendi içinizde çözün, bizi taraf yapmaya kalkışmayın! Ya medeni durumunuzu değiştirip erkek gibi gelin ya da gururuyla yaşayan, kendine güvenen bir kadının yaşamında size yer olmadığını görün!

Yine bir grup erkek var etrafımızda; tek gecelik aşk yaşayacakları kadınlarla, ciddiye almaları gereken, kadınların ayrımını bir türlü yapamayan erkekler…  Hiçbir namus ve şeref hissi kalmamış adamlar var. Hani ar damarı yırtılmış denir ya, bunlar işte! Bir de pişkindir ki bunlar neredeyse kendinizden şüphe edersiniz acaba çok mu geri kafalıyım diye! En yakın arkadaşının karısıyla gününü gün edenler bile var!

Bazı çiftler var. Birbirleriyle her seferinde başka otelde sevişen çifler… İkisi de evli. Hayır birbirleriyle değil! İkisinin de çocukları var. Peki ne arıyorlar senelerce bu çarkın içinde? Nasıl rahatça eve gidip eşlerini öpüp aynı yastığa baş koymaya devam ediyorlar? Yoksa ben mi bu çağa ayak uyduramaz oldum?

Bu arada bekar annelerin cirit attığı bir sosyal ortam oluşmuş son zamanlarda, ben henüz fark ettim. Ne yazık ki, onlardan biri olduğum için çok üzülüyorum düştükleri ahlak ikilemlerini görünce. Erkekler bekar anneleri artık kolay av olarak görüyorlar bence. Bunun sebebi ise yine kendileri. Tek gecelik aşklara saygısızlık etmek istemem ama sadece sizin kalbiniz kırılmış ve evliliğiniz yıkılmış diye, sevgilisi ve eşi olan adamlardan uzak duramayanlaradır serzenişim. Gidip tek gecelik aşkınızı bekar bir adamla yaşayın…Çocuklarınıza bakın! Bakın da biraz saflığı ve temizliği hatırlayın…

Biz ne anlatacağız çocuklarımıza?

Nasıl örnekler teşkil edeceğiz?

Yaşarken hiç durup düşünmüyoruz.

Düşünenleri ayakta alkışlıyorum.

Benim gerçekten midem bulanıyor artık. Ne yazık ki sizin de mideniz bulanacak bunları okuyunca. Üzgünüm. Her şey o kadar terbiyesizce ve hoyratça yaşanmaya başlandı ki artık kimsenin birbirine itimadı kalmadı. Bağrımıza taş basıp devam ediyoruz hayatlarımıza. Ama evli ama bekar olarak… Artık herkes dertli, herkes bezmiş. Doğrunun izini kaybetmiş herkes. Pusulalar kırık…

Şeniz Tarımcan

2008 yılında doğan Melis Schmiede isimli bir kızı var. En çok kızını, sonra da okumayı ve öğrenmeyi seviyor; insan doğasını anlamasına yardımcı olacak kitapları tercih ediyor.

2009'dan beri yazdığı www.fitanne.com blogunda annelikle spor ve sağlıklı beslenmeyi pararlel götürmemiz gerektiğimizi yazan yazıların dışında içinden geçtiği çetrefilli İstanbul hayatına, çalışan bir bekar anne olmanın dayanılmaz hafifliğine de atıflarda bulunmaya devam ediyor. Kendisi modern bir feminist. Kadının güç ve narinliği içinde beraber var edebilen kimyasına hayran.

2 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

  • İnsanlar evlilikte veya ilişkide kalmaya devam ediyorsa, ya da yaşadığı ilişki tarzlarını içine sindiremese de oyununu oynamaya devam ediyorsa mutlaka ikincil ama vazgeçemediği kazançları vardır. Sadece şikayet edebilmek bile (dikkat çekebilmekten tutun da drama queen-king sendorumu yaşama arzusuna kadar). Eğer kişi yaptığı şeylerin sorumluluğunu alıyorsa ve çıktılarına katlanıyorsa ve çocuklarını korumayı başarıyorsa bu durumların hepsini kişisel bir tercih olarak görüyorum ve saygı duyuyorum. Herkes toz pembe yaşamıyor nihayetinde. LAKİN, karşılaşılan en ufak stresli durumda (herhangi) herşey patlayabilir bunu unutmamak gerek, iç görüsüz, ve farkındalıksız, yaptıklarınının bahanesini başka şeylerde aramanın faturası ağır ve herkese kesilebilir.

  • Çok güzel yorum Elçincim. Lütfen başkaları için evlenmeyelim, mahalle baskısı ile çocuk yapmayalım. Eğer bir hüsran yaşayacaksak, onu da aşk için, aşk ile, şanıyla yaşayalım.