Çocuk Psikolojisi Eğitim Ergen Faber & Mazlish Güncel Kategorisiz

Çocuğumla Nasıl Konuşursam Beni Dinler?

gulusAdele Faber ve Elaine Mazlish tarafından kurgulanan ve 3 nesildir ebeveyn-çocuk ilişkisini güçlendiren “Çocuğumla Nasıl Konuşursam Beni Dinler?” aile içi iletişim atölyeleri, ilk kez Alternatif Anne kurucusu ve “Anneliğin Ötesinde” yazarı Gülüş Türkmen tarafından Türkiye’de Türkçe olarak uygulanmaya başladı. Alternatif Anne manifestosuna uygun olarak hiçbir moda ebeveynlik anlayışına takılmayan, idealist değil gerçekçi bir ebeveynlik anlayışı güden atölyeler, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere ülkemizde düzenli olarak sürdürülmekte.

Atölyelerimizde anneler ve babalar güncel, gerçek hayattan alınan sahneler üzerinde uygulamalar yaparak yanlış alışkanlıklarının farkına varıyor, onları kendi aile ortamlarında uygulayabilecekleri yeni iletişim teknikleri ile değiştirmeyi öğreniyorlar. Bu teknikler grup içinde enli boylu tartışılıyor, her aileye göre kişiselleştiriliyor, anne ve babalar tarafından içselleştiriliyor. Bu şekilde anne-baba, daha rahat ve daha sakin bir iletişim zeminini yaşamlarına yerleştirmeyi başarıyorlar.

7 seans süren atölyeler Türkiye’deki ailelerin de hayatlarını olumlu biçimde değiştirmekte. Katılımcılarımız, çocuklarıyla artık çok daha rahat anlaştıklarını mutlulukla bildiriyorlar. Bu sonuç, en zor çocuklara sahip ailelerde dahi geçerli…

annecee
“Çocuğumla Nasıl Konuşursam Beni Dinler?” atölyelerinin organizasyonu AnneCee tarafından yapılmaktadır.

BEN KATILMALI MIYIM?
Eğer çocuğunuzla güzel bir ilişki kurmak, kendi içinizde ve ailenizde huzuru sağlamak sizin için ev işlerinden ve kariyerden önce geliyorsa katılmalısınız. Faber-Mazlish atölyeleri insanın hayatında bir kez gideceği ama yaşam kalitesinde ömür boyu süren değişiklikler yaratan atölyeler!

HAMİLEYİM; ATÖLYEYE KATILMAK İÇİN ERKEN Mİ?
Erken değil, hatta en ideal zaman bu zaman! Çocuğunuzla henüz kurulmuş bir iletişiminiz, bir iletişim tekniğiniz yok. Henüz beyaz bir sayfa iken, o sayfanın karalamalarla dolmasını engellemek sonradan yanlış alışkanlıkları düzeltmekten çok daha kolay.

ÇOCUĞUM 9 YAŞINDA, GEÇ Mİ KALDIM?
Çocuğunuz ne kadar küçükken bu tür bir atölyeye katılırsanız o kadar hızlı verim alırsınız. İlk iki atölyede iletişimin önemini kavrayacaksınız. Atölyelerde ergen çocuklardan da örnekler verilmekte ve her yaş çocuk üzerinde çalışılmaktadır. Hayatınızın geri kalanında birkaç “küçük” değişikliğin yaratacağı fark çok büyük olacaktır!

NASIL KATILABİLİRİM?
info@alternatifanne.com adresinden bulunduğunuz şehri de bildirerek bizimle iletişime geçin.


ATÖLYE TARİHLERİ, DAHA FAZLA BİLGİ VE BAŞVURU İÇİN

info@alternatifanne.com
info@annecee.com 

 

7 SEANSLIK ATÖLYE DİZİLERİ

 

ATÖLYE 1: Çocuğa Duygularıyla Baş Etmesi İçin Yardımcı Olmak

 

Çocuklarımız bize duygularını açtıklarında onları gerçekten dinliyor muyuz? Yoksa farkında olmadan bize sinirlenmelerine, duygularını içlerine gömmelerine mi sebep oluyoruz? Onları bizimle iletişim kurmaları için onları cesaretlendiriyor muyuz yoksa yıldırıyor muyuz?

Bu atölyede çocuğun sinirli, stresli veya üzgün anlarında nasıl bilmeden ve istemeden durumu daha da kötüleştirebildiğimizi görecek, bu tuzaklara düşmemek için “zararsız” konuşma biçimlerini öğreneceğiz.

 

 

ATÖLYE 2: Çocukla işbirliği sağlamak

 

Çocuğunuz sizi dinlemiyor, istediğinizi yapmıyor mu? Acaba bu onun karakterinde mi var, yoksa bizim yanlış yaptığımız bir şeyler olabilir mi?

Bu atölyede iletişim hatalarımızın farkına varacak, çocuğumuzdan bir şey istediğimizde bize yardımcı olması için onu cesaretlendiren beceriler edineceğiz.

 

 

ATÖLYE 3: Cezaya Alternatifler

 

Ceza gerçekten işe yarıyor mu? Öfkemizi göstermenin daha az yıkıcı ve daha etkili bir yolu var mı?

Bu atölye, “Çocuklarla İşbirliği Yapmak” atölyesinin “ileri seviye” çalışması. Ceza ile eğitilen çocuk, bir süre sonra sadece istenmeyen şeyleri tekrar yapmakla kalmıyor, bu kez daha da saldırgan oluyor. <İşe yaramayan teknikleri eleyip, çocuğun kendi sorumluluğunu üstüne alması ve daha iyi davranışlar sergilemesi için yeni davranış şablonları öğreneceğiz.

 

 

ATÖLYE 4: Bağımsızlığı Desteklemek

 

Çocuğumuzun bağımsızlığına neden ihtiyacı var? Bağımsızlık çocuğa ve bize ne kazandırıyor?
Bu soruların cevaplarını bularak işe başlayacağız.

Sonra da her gün bilmeden ve istemeden çocuğumuzu bize “mecbur” kılan davranışlarımızın farkına varıp, onlara ellerindeki becerileri tam kapasiteyle kullanma imkanı verecek davranış biçimleri geliştireceğiz.

 

 

ATÖLYE 5: Övgü ve Özgüven

 

Hiç çocuğunuzu övmenin bir işe yaramadığını düşündünüz mü? Çocuğumuza onu sevdiğimizi göstermek, onu desteklemek için acaba doğru sözleri söylüyor muyuz? Yoksa övgünün etkili olanı olduğu gibi ters tepki yaratanı da mı var?

Çocuğumuzun kendini daha güçlü hissetmesi, kendine daha çok güvenmesi için onu nasıl övmeliyiz?

 

 

ATÖLYE 6: Çocuğu Biçilmiş Rolünden Kurtarmak

 

Her ne kadar çocuklarımızı etiketlemek istemesek de o büyürken kendimizi aynı sözleri söylerken buluveririz: “Mızmız”. “Çenesi düşük”. “Utangaç”. “Şımarık”. “Yaramaz”. “Aksi”. “Tembel”…
Kimilerimizin söylemese de düşündüğü bu roller çocuğumuzu belli bir davranış şablonu içine hapsediyor mu, yoksa bize mi öyle geliyor?

Çocuğu, içinde hapsolduğu bir davranış biçiminden çekip çıkarmak için bizler yardımcı olabilir miyiz? Gelin ve görün…

 

 

ATÖLYE 7: Kişisel sorular ve sorunlar üzerinde çalışmalar

 

Tüm Faber&Mazlish atölyeleri süresince öğrenilen yeni becerilerimizi gözden geçirmek, fikir alışverişi yapmak, farklı stratejiler düşünmek ve en önemlisi, öğrendiklerimizi unutmamak için bir buluşma.

Atölyeler boyunca not alıp sormak istediğiniz, kişisel deneyimlerinize değinen tüm problemlere bu atölyede grup halinde çözüm arıyoruz.

 

 

 

Alternatif Anne

3 Yorum Var

Yorum yapmak için tıklayınız

    • Selamlar
      Sistem trackback ve pingleri de saydığı için yorum sayısı o şekilde gözüküyor. Şimdi düzelttim.
      Uyarınız için teşekkürler.