Çocuk Çocuk Eğitimi Gündem

Nasıl Çocuklar İsterdiniz?

Başarılı mı? İnsancıl mı?

Kapatın gözlerinizi ve bambaşka bir çocuk hayal edin.

Yarışmalarda birinci olmamış, şiir ezberlememiş, sınavlarla ve notlarla itibar kazanmamış bir çocuk hayal edin.

Bu çocuk etrafındaki herkese sevgiyle yaklaşsın. Kendini her gün bir sevgi sözcüğü söylemeye adasın.

Sokak hayvanlarına bir kap su, bir tabak yemek bıraksın örneğin. Üşüyen bir hayvanı eve almak istesin.

Küçüklere gösterdiği merhamet duygusunun tesiriyle dolsun akşama kadar ruhu.

Verdiği sözleri unutmasın, verilen sözleri de… Verdiği sözü tutmak için çabalasın, tutamadığında önemine binaen özür dilemeyi de bilsin. Bir daha tekrarlamamak için göstereceği çabayı ifade etmeyi  de…

Kişisel sorumluluklarının farkında olsun. Öz becerileri oldukça gelişmiş, küçük yaşlardan itibaren kendi başına yiyip-içebilen, giyinebilen, kıyafetlerini katlayıp yerine koyabilen, saçını tarayıp dişlerini fırçalayabilen, bunları rutin olarak devam ettirebilen bir çocuk olsun. Kirli kıyafetlerin kirli sepetine atıldığının, eve girince el – yüz yıkandıktan sonra her işe başlandığının, oynanan oyuncakların yerine kaldırılması gerektiğinin bilincinde olsun.

Tüm insanlara karşı saygının yanında büyüklerine de hürmet etmeyi bilsin. Toplu taşıma araçlarında büyüklere yer vermeye çalışsın.

Hiç tanımadığı insanlara yardım etmek istesin, hatta kendine ait bir eşyasını kullanmadığı için ihtiyacı olan bir başkasına verebilsin.

Sofrayı kursun sizinle, elde bez temizlik yapsın. Yorulduğunuzu fark edip yardımcı olmak istesin.

Her istediğinin istediği anda alınamayacağını bilsin. Sabretsin gün boyu, bazen bütün bir hafta. Sabrının sonunda kavuştuğunun keyfini ve hazzını yaşasın.

Başka insanlara, onları  rahatsız etmemek için nezaket göstersin..

Sağlıklı bir hayatın farkında olsun. Sağlıklı yaşamak için elinden gelen çabayı göstersin, “yemekten önce çikolata yemem sağlıklı bir şey değil” desin örneğin. Ya da canının çektiği her hangi bir şeyi yemeden önce size “anneciğim sağlıklı mı bu, yiyebilir miyim” diye sorsun.

Kızacağınızı bilse de her zaman doğruyu söylesin. Yaptığı yanlışın sonucundan korkmak yerine sorumluluğunu üstlensin.

Verilen görevi yerine getirmek için elinden geldiğince çalışıp çabalasın.

Kendine inansın, isterse başarabileceğine de… Ya da kaybetmenin hüznü yerine, yeniden denemenin keyfine varsın.

Hiçbir insanın kendinden farklı olmadığını, herkesin eşit şartlara sahip olduğunu ve kendisinin de bu şartlardan faydalanabileceğini gösterebilsin.

Beraberce yapılan her işin başarı ve mutluluk getireceğini anlamış, “ biz” kavramını sürekli dile getirebilen, o doğrultuda hareket edebilen bir çocuk olsun.

Odanıza girmeden önce kapıyı çalsın, çalsın ki insanların özeline müdahale etmeyen bir çocuk olmanın farkındalığı ile büyüsün.

Varsın sınavlarda birinci olmasın, şiir bilmesin, üstün yetenekli de olmasına gerek yok. Öyle ki hırslarımızın bir numaralı kurbanı olmaya hiç ama hiç hakkı olmasın !

Kısacası raflarda sergilediğimiz biblo çocuklarımız olmasın diyorum, İnsan olmayı öğrenebilmiş çocuklarımız olsun.

Ayşegül Uysal

1982 Giresun doğumlu. İşetme mezunu, tipik bir Karadeniz kadını. Çocuklarının olacağını öğrendikten sonra tam bir ar-ge elemanına dönüşüp, araştırma-uygulama-sonuçlandırma üçgeniyle boğuşmaya başlayan, çocuklar için "daha iyisi ne olabilir" e takık, üretmeyi, yazmayı, okumayı, yeni yerler ve yeni insanlar görmeyi seven, deli-dolu , çalışan bir anne. En hassas konu çocuklar... STK faaliyetleri içerisinde... 3 çocuklu bir hayatın dezavantajlarını avantaja dönüştürmeye çalışmakla meşgul.
Çocuklarına bırakabileceği her ne varsa onun peşinden koşturmaya hazır. Hayatımı çocuklardan önce ve sonra diye ayırsam, onların var olduğu kısımda yeniden doğduğum aşikar..

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız